Jump to content

E60 - eroare Adaptive Xenon


batman73

Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

TJA1040 - High speed CAN transceiver

Datasheet : http://pdf1.alldatasheet.net/datasheet-pdf/view/82989/PHILIPS/TJA1040.html

 

TJA1020T - LIN transceiver

Datasheet : http://pdf1.alldatasheet.net/datasheet-pdf/view/82047/PHILIPS/TJA1020T.html

 

TJA1045AT si TJA1040 fac parte din aceeasi categorie dar difera nr de pini. Sunt mai multe modele oricum.

Link to comment
Share on other sites

Numai sa reusesti sa le schimbi....nu-i chiar usor. Plus ca spatiul e destul de limitat pe placa pentru oarecare modificari. De gasit le gasesti oricum, le comanzi la un magazin de piese electronice sau direct pe internet.

 

De fapt trebuie verificat si microcontrollerul. Ai nevoie de un programator mai bine. Ce microcontroller e pe placa? ala mare patrat

 

Cu Atmel am mai lucrat si eu dar daca e de la Microchip mi se pare ca era si un soft dedicat al lor pentru programarea lui.

Link to comment
Share on other sites

Pentru TJA-uri da-le jos cu aer cald si cap de SOIC8 la air gun. In 10 secunde nu ai ce face cu ele. Nu am sculele cu mine ca te ajutam cu placere ... dar daca nu ai unde pana pe 16 am la cine sa apelez la Ploiesti sa te ajut.
Link to comment
Share on other sites

Nu le schimb eu. Il duc la cine are scule si experienta multa in asa ceva.

Eu un procesor BMW cu o serie lunga.

 

LE: Mersi Adi, ma descurc eu cumva. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Chiar acum am gasit la un prieten cu 150 euro, cod 61359137776. :)

Oferta e limitata pana maine, cand vine altcineva sa-l cumpere. L-as lua, sa nu-l pierd. Apoi vad eu daca-l pot repara al meu.

 

PS: modulul din link-ul tau Buldy, s-a vandut deja. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

TJA-urile pentru CAN sunt cu 8 pini de obicei in pozele de la tine sunt 3 x SOIC8

Ma astept sa fie ceva de genu TJA1042 sau TJA1050 ... dar asta e doar o presupunere.

 

Cele noi, majoritatea sunt cu 14 pentru ca au functie de wake-up on CAN.

 

Eu un procesor BMW cu o serie lunga.

 

BMW nu face procesoare. BMW cumpara de la unii producatori procesoare si memeorii pe care ti le baga pe gat. Acum cateva luni am vazut ca accepta si procesoare cumparate direct de la Infineon, Freescale etc. insa inainte ei le cumparau si ti le livrau ca si componente :wacko:

Mai fac si chestii ca vin cu codul lor care trebuieintegrat in al tau. Acum au fixismul cu AUTOSAR-ul.

 

Cosmin, este putin probabil ca acele tranceivere sa fie defecte.

 

Vezi ca intre ele si pinii de la conectori gasesti niste mici condensatoare SMD (de obicei 0805 sau 0603) care au rol de protectie ESD. Mai poti gasi si niste mici diode cu acelasi rol. De cele mai multe ori acestea se strapung si nu mai lasa linia libera. Verifica-le si pe astea.

 

Linia de CAN o poti verifica relativ usor masurand 1.5-3.5 V pe liniile de CAN cu un voltmetru normal. Linia de LIN are pe la 12V cand nu comunica si minim pe la 4V cand o face.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe pinii 37/38 (V_SMC) iese 12V, pe pinii 75/76 (LIN_ALC) iese 0.85V in starea actuala.

O sa caut si componentele care spui tu.

 

Am comandat si driverele TJA1540 si TJA1020. TJA1040 nu aveau.

Marti ar trebui sa ajunga.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

N-am gasit nimic dubios.

Pinul 6 (de LIN) al unui TJA1020 duce direct in pinii de LIN ai modulului (75, 76).

O chestie ciudata: pinii 75 si 76, respectiv 37 cu 38 pot fi conectati impreuna in modul? Pentru ca la masurare e rezistenta 0 intre ei. Cam ca in atasament.

 

http://img713.imageshack.us/img713/8294/e60lm2ahlmarcat.png

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Atunci ceva nu e bine.

 

Poti incerca sa scoti firele de LIN dinspre modul si sa masori cu linia in gol (restul conectate si Ignition ON).

 

Ar trebui sa ai >5V (masurat/estimat pe genunchi).

 

Daca nu, atunci e o problema in modul si trebuie masurate tensiuniile pe pinii TJA-ului. Trebuie sa vezi daca e introdus in starea care trebuie de catre uC sau daca e mort el.

Link to comment
Share on other sites

Aoleu in cate detalii ati intrat cu modulul asta inca putin si ajungeti sa discutati la nivel de porti NAND si jonctiuni de tranzistoare. La naiba, trebuie sa recapitulez cursul de Circuite Integrate Digitale din facultate :geek:

 

Apreciez totusi spiritul ingineresc al lui Cosmin, felicitari! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Aoleu in cate detalii ati intrat cu modulul asta inca putin si ajungeti sa discutati la nivel de porti NAND si jonctiuni de tranzistoare.

Pai cine are habar de asa ceva isi permite, nu? Doar vezi si tu cati discuta despre asta aici...Cosmin,Bala,Bazare ;)

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa vin cu o veste buna? :)

Am inlocuit TJA1054, cele 2 TJA1020 si acum functioneaza perfect.

 

http://img854.imageshack.us/img854/1165/dsc01569nd.jpg

 

Cumparasem alt modul si era deja functional pe masina, nu speram sa-l mai pot repara al meu.

Acum e al meu pe masina (sa-mi savurez victoria :D), iar asta nou va ramane de rezerva.

 

Cel mai mult ma bucur ca am reusit sa repar un modul care NU SE REPARA si mai si costa o carca de bani.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Ei... pentru 400-500 de euro iti faci TIMP.

Dar la oricine am apelat, mi-au zis ca nu se baga, astea "nu se repara".

Da, nu toate se repara. Dar mai sunt si cazuri fericite.

 

Tot raul spre bine. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Va salut.

In seara asta am vazut ca lupele nu se duc spre stanga cand virez stanga. Daca i-au de volan dreapta, lupele merg spre dreapta, dar spre stanga nu. Nu am nici o eroare in bord. Luni o sa merg la tester, Daca imi dati niste sfaturi pana atunci, sa stiu la ce sa ma astept v-as fi recunoscator. Am incercat cu masina parcata, in mers nu am fost atent.

Edited by Unknovvn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.