Jump to content

Resetare computer de bord din mile in km?


sarpe74

Recommended Posts

Salut.

imi cer scuze daca a mai intiat cineva un topic pe aceeasi tema. Am cautat dar nu am gasit.

Ma intereseaza sa trec computerul de bord din mile in km si nu stiu care este procedura, daca stie cineva rog sa ma lumineze si pe mine. Este vorba de un E39, fabr.2000, 528i. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

imi cer scuze daca a mai intiat cineva un topic pe aceeasi tema. Am cautat dar nu am gasit.

Ma intereseaza sa trec computerul de bord din mile in km si nu stiu care este procedura, daca stie cineva rog sa ma lumineze si pe mine. Este vorba de un E39, fabr.2000, 528i. Multumesc.

salut. singurele teste obc care le stiu pt e39 sunt astea:

http://www.ideaphile.com/bmw/540-obc.html

 

sper sa iti fie de ajutor

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

daca te referi doar la computer bord si nu la bordul cu ceasuri , atunci e foarte usor , apesi pe butonul BC de la MID si iti apare pe ultima varianta de pe MID ( KM ) sau (MLS) si apesi pe ea si ti-se schimba totul in KM . consumu ... etc .

Bafta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am si eu tot un 528i de anglia...am apasat de N ori pe butonul de pe maneta (butonul ce selecteaza consumul,temp ext,etc) si nu am ajuns la faza in care sa-mi schimbe din miles/km...help:-S
Link to comment
Share on other sites

as zice ca este la butonul Mode , knd intri in setarile de consum si Range si toate alea , dar s-ar putea sa nu ai MID de ala care afiseaza pe el astea sa ai de ala Mic nush sigur . la tine pe MID ( consola ) nu ai cum sa afisezi consum ...etc ?
Link to comment
Share on other sites

lasa-mi un id de mess te rog frumos! Mie sincer nu stiu daca imi afiseaza pe displayul de la cass ceva in afara de setarile sistemului audio...tot ce tine de range si fuel imi sunt afisate sub ceasuri,controlate de butonul BC de pe maneta din stanga...si acolo vreau sa resetez din miles in km ,mpg in litrii pe km si etc..cum fac asta? Edited by coleman
Link to comment
Share on other sites

scuze de intarziere , deci modelul asta de display care il ai nu l-am intalnit live ca sa stiu exact , dar cauta si tu pe la Mode acolo poate gasesti pe undeva consum ...etc daca gasesti inseamna ca e acolo si chestia cu (KM-MLS) .

Bafta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

MODE e pentru magazia de CD-uri din portbagaj..deci nu are nici o treaba cu computerul de bord..plus ca sunt aproape sigur ca pe displayul mic de pe consola centrala mie nu-mi arata info despre masina..singurele informatii sunt in displayul de sub ceasuri..sper sa pot reseta de acolo miles-km..
Link to comment
Share on other sites

MODE e pentru magazia de CD-uri din portbagaj..deci nu are nici o treaba cu computerul de bord..plus ca sunt aproape sigur ca pe displayul mic de pe consola centrala mie nu-mi arata info despre masina..singurele informatii sunt in displayul de sub ceasuri..sper sa pot reseta de acolo miles-km..

 

Coleman, daca ai reusit operatiunea de schimbare din miles in km da-mi si mie te rog solutia :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Din pacate INCA nu am reusit.. asta e 528i-urile noastre mai asteapta pe cineva care sa ne explice cum schimbam in computerul de bord mpg in L/100km si restul (de sub ceasuri in cazul meu ..cel putin la mine,care nu am bc la cd/cass/radio)
Link to comment
Share on other sites

uite incearca asta ca poate merge pana la urma , nu stiu .

 

http://www.ideaphile.com/bmw/540-obc.html

 

In principiu se poate face din bord, dar trebuie sa identifici care este functia/testul corect.

Eu as incerca prima data sa schimb tara din UK in alta care foloseste sistemul metric.

Daca nu poti sa schimbi codul de tara (test 10), trebuie deblocat cu test 19 pe ON folosind ultimele caractere din VIN.

Link to comment
Share on other sites

Da, asta in cazul fericit in care butonul 7 din MID are si functia BC pe langa setare Ceas.

S-a mai discutat cu ceva timp in urma (topicurile despre WEBASTO) ca multe console MID au doar setare ceas pe acel buton 7, caz in care functiile BC se pot configura folosind butonul de reset kilometrii (cel de langa turometru si indicatorul de temperatura a apei).

Link to comment
Share on other sites

Uite aici cam asa arata pe 528-ul meu si fac pariu ca asa este si al colegului Coleman.

Si vorba lui, nu este chel deloc, cel putin al meu in afara de navi are cam tot ce se putea pune la anul ala.

cum te descurci cu manuala? daca era hidramata era mult mai comod :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Uite aici cam asa arata pe 528-ul meu si fac pariu ca asa este si al colegului Coleman.

Si vorba lui, nu este chel deloc, cel putin al meu in afara de navi are cam tot ce se putea pune la anul ala.

cum te descurci cu manuala? daca era hidramata era mult mai comod :)

 

hmmm... prima oara cand am condus cu volan dreapta am "rupt" fata de usa cu mana cautand schimbatorul :)

acum nu mi se mai pare deloc ciudat... acum am 3 masini din care 2 cu volan dreapta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.