Jump to content

Am BMW!


tatu

Recommended Posts

Ăn mai 2006 am fost ĂŽn Munchen Âşi mi-am luat un 530 d/E 39/touring/2000/alb.

Cred cĂŁ are toate dotĂŁrile posibile atunci:senzori ploaie+park.,navi+tv+magazie6,

piele scaune cu memorie, Încãlzire ºi masaj, 2xclimã, telefon(merge În vodafone), calulator bord,pilot,volan+sch.M(comenzi), bussines, ASC, control pres. roÞi, control ÎnãlÞime spate(bagaje), cârlig demontabil, aliajx16.

250.000 km/12.500 E (ĂŽnmatriculat RO). Nu am CD navi. Am probat un 2003 Âşi nu merge. MĂŁ ajutĂŁ cineva?

Link to comment
Share on other sites

am platit eu "vama" la un 530 diesel anul asta 4760 euro, nici un leu mai mult sau mai putin. Prin "vama" intelegeti TVA si acciza. taxe vamale sunt 0, deoarece masina are certificatul eur I, fiind produsa in UE.

113388[/snapback]

 

Anul acesta.... CAND? Dupa 1 iulie? Si din ce an e masina?

Link to comment
Share on other sites

Si ca totul sa devina si mai trist, sa stiti ca TVA de 19% a fost calculata la o valoare de 12 mii pe contractul de vanzare cumparare din germania, unde declarasem o valoare mai mica...calculati si voi TVA la o masina de 20.000. O sa aveti un gust amar, daca adaugati aciza de peste 20%...la mine parca a fost 23%.
Link to comment
Share on other sites

din luna a 7-a 2001 produsa, modelul cu facelift. Vama platita si inmatriculata in februarie. Si, ca fapt divers, acest TVA si aceasta acciza trebuie achitate in mai putin de 30 de zile de la intrarea in tara...altfel...penalitati.
Link to comment
Share on other sites

si pe mine ma batea gandul sa o dau si sa-mi aduc un 730 D din 2001....

ce va mai pot sugera...ca si eu am fost ajutat: daca, de exemplu, masina pe care doriti sa o cumparati de la un autohaus are si tva german de recuperat, procedura este sa-l recuperati dupa intrarea in tara in baza unei decalaratii vamale de la unguri, ultimul stat Ue prin care a tranzitat...nu dureaza f mult, dar veti plati la sursa o suma mai mare.

La mine s-a nimerit cu noroc...lucra si un roman la firma respectiva... :blink: si patronul, om de altfel f serios, "a cumparat" masina el, ca persoana fizica, de la firma, si mi-a vandut-o mie fara tva-ul german pe care l-a recuperat el.

Link to comment
Share on other sites

din luna a 7-a 2001 produsa, modelul cu facelift. Vama platita si inmatriculata in februarie. Si, ca fapt divers, acest TVA si aceasta acciza trebuie achitate in mai putin de 30 de zile de la intrarea in tara...altfel...penalitati.

113401[/snapback]

 

Vezi ca gresesti. Cand intri in tara, cei de la punctul vamal iti trec o data pe foaia de tranzit. Daca depasesti acea data, apar amenzi serioase. Mie mi-au dat 10 zile doar, si nu stiam de chestia asta si am aflat chiar in cea de-a 10 zi, cand era prea tarziu. Insa ca peste tot, functionarele de la vama lasa loc liber in registru, asa ca am putut contra a 500 de mii, sa bag masina la ei ca si cum ar fi intrat cu o zi inainte, deci in termenul legal.

Link to comment
Share on other sites

"cei de la punctul vamal iti trec o data pe foaia de tranzit. " Corect.

Acuma ai sa razi, dar eu am facut putin "pe nebunul" la vama... si functionarul mi-a zis "dom'le, te las maxim o luna".

Intradevar, prima oara imi spusesera ceva de 10 zile sau de 15, nu mai stiu exact...

Si am sarit ca ars cand am aflat cat este vama...si am facut pe nebunul... :blink: n-a costa mult...

Link to comment
Share on other sites

e cu CD nu cu DVD nu ? ai ecran 16:9?

113497[/snapback]

E39 a fost parca doar cu navigatie cu CD, indiferent de ecran. Insa se poate pune si navigatie cu DVD, cea pentru E46 sau X5. Daca gasesti. Eu unul nu am gasit inca.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Navi mica 16:9. Multumesc Vadim. Apropos de KM multi, atati bani am avut. La un alt dealer era una la fel, mai tanara cu 2 ani, cu 235.000 KM si albastra = 12.500E fara TVA; a mea afost 8.300E. Cele ieftine au KM multi. Vezi mobile.de
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.