Jump to content

Probleme vopsea E90


nordboy

Recommended Posts

Am tot botul masinii plin de urme de la pietricelele de pe drum,e f aiurea.Exista si alta rezolvare in afara de revopsire.Poate mai e cineva care a avut problema asta.Doar la mine e asa slaba vospeaua,sau la toate E90-urile?
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

cred ca toti avem problema asta... in afara de revopsire nu prea vad o solutie, sau iti iei kit-ul de reparatie de la BMW, insa e munca de chinez, plus ca trebuie sa execute cineva priceput, gen o firma de detailing.

 

Mergi si tu mai repede decat restul, astfel incat sa nu ai pe nimeni in fata sau pastreaza distanta fata de masinilie si in special camioanele din fata ta.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca vopseaua la modelele astea mai noi e slaba.Chiar am facut o comparatie cu masina fratelui meu,un Passat 2003.si el nu are de loc urme,vopsea mai sanatoasa,pe cand la mine...deci ar trebui sa ma gandesc la o vopsitorie :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

probabil are legatura cu faptul ca e vopsea "ecologica" gen, pe baza de apa, cred cel putin... si eu aveam capota varza la M6.

 

Daca o vopsesti, poti pune o fole de protectie transparenta pe capota, tot la o firma de detailing, altfel va fi la fel in scurt timp.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca se poate trai si cu acele urme. Eu le am inca pe alea facute prin Germania de neamt si totusi am avut si Golf IV si avea si ala urme de pietricele pe capota. Nu cumva Passat-ul a avut husa de protectie inainte ?

Daca totusi te hotarasti sa revopsesti capota poti sa o protezezi dupa aceea cu o folie speciala - exista firme care pun asa ceva dar nu este prea ieftin.

Link to comment
Share on other sites

si la mine la e91 am urmele acelea de pietricele si am observat cam la toate modelele cu vopsea ecologica indiferent ca sunt ele BMW AUDI VW

eu m_am resemnat nu se vad foarte tere dar daca esti atent se vad

am fost la o vopsitorie si si au zis ca cel mai bine este sa o vopsesc si au spus ca cel mai bine este dupa vopsire acea folie de protectie este ea un pic scumpa dar se merita

Link to comment
Share on other sites

ExistĂŁ Âşi vopsitorii bune.

 

DacĂŁ este utilizatĂŁ vopsea de calitate, iar procedurile de vopsire sunt respectate, un element vopsit poate sĂŁ iasĂŁ ca din fabricĂŁ.

eu nu cred asa ceva.sunt de acord cu trafi2k....vopseaua originala este originala.doar in cazuri extreme as vopsi masina.

Link to comment
Share on other sites

Totul Þine de materiale ºi de vopsea, plus mâna vopsitorului.

Lamborghini ºi Ferrari nu sunt vopsite de roboÞi ci de mânã, la fel ºi Porsche.

N-am auzit ca cineva sã se plângã.

 

Normal cã În cele mai multe cazuri nu iese bine, Însã asta n-are legãturã cu faptul cã nu este vopsea originalã ci cu faptul cã vopsitorii sunt prost pregãtiÞi ºi se zgârcesc la materiale ca sã scoatã mai mulÞi bani / element.

 

eu ma refeream la jegul de pe strazi, la pietricelele care iti vor sparge lacul si vopseaua, indiferent ce vopsea ar fi...

 

DacĂŁ vopseaua este proastĂŁ Âşi/sau tabla n-a fost pregĂŁtitĂŁ corespunzĂŁtor, vopseaua va sĂŁri mult mai rapid Âşi mult mai uÂşor.

Link to comment
Share on other sites

Având În vedere cã la un moment dat vei fi obligat sã mergi la o vopsitorie de la noi, tot te vei lovi de aceste probleme.

 

Prin urmare, e bine sĂŁ Âştii o vopsitorie bunĂŁ si sĂŁ nu-Ăži fie fricĂŁ sĂŁ vopseÂşti niste repere.

Link to comment
Share on other sites

Cine-si permite sa le vopseasca o va face fara sa faca atat tamtam pe forumuri . Pretul foliei de protectie e apropiat de pretul revopsirii . Si am ceva dubii ca iese ceva f frumos , presupun ca in zona respectiva nu are luciu fara de restul capotei . Deci daca aplici o ceara va arata ca dracu .
Link to comment
Share on other sites

asta e un mit de domeniul trecutului...

 

in prezent, Ferrari si Porsche sunt vopsite automatizat... :twoup:

Nu este nici un mit.

Am vazut editiile din ultimele luni ale emisiunii Mega Factories de pe National Geographic, iar in aceste emisiuni sunt descrise si evidentiate toate procedeele de productie.

Atat Lamborghini cat si Porsche utilizeaza vopsirea manuala.

Link to comment
Share on other sites

si cum afli ciupanezu care vopsitorie merita sa o vizitez?nu incercand-o?si dupa ce o incerc sigur ma voi jura ca nu mai calc pe acolo :twoup:)

sfaturile sunt si ele relative atat timp cat unul care vopseste intr-un anumit service probabil este multumit,deoarece nu are prea mari pretentii,dar eu sa fiu nemultumit daca merg acolo.

 

toti de aici cred ca avem vopseaua sarita de la pietricele.mai bine facem un poll:"cine si-ar vopsii masina din cauza urmelor de pietre?" si asa vedem daca se merita sau nu

Link to comment
Share on other sites

Pe baza experientelor anterioare ale unor prieteni sau chiar a utilizatorilor forumului, in font aceasta este una dintre menirile principale ale forumului.

 

Eu am pretentii cel putin la fel de mari ca ale tale, cu alte cuvinte vreau sa iasa totul fara cusur.

 

Nu cred ca este nevoie de un sondaj pentru asa ceva, fiecare poate decide pentru sine.

Daca sunt 2-3 urme, nu cred ca are rost, insa daca sunt mai multe, cu siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.