Jump to content

Problema Becuri Bord


Flavy90

Recommended Posts

Salutare....am o problema la e36-le meu....am impresia ca, cateva din becurile din bord sunt arse.....la contact mi se aprind doar cele din poza atasata.....iar cand ii fac testu de bord...mi se aprinde un singur bec (martor) cel de la frane...(nu frana de mana "P-ul" acela), si daca tot am ajuns la frana de mana....acesta nu se aprinde deloc.....nici cand ii trasa frana de mana nici la contact nicicand....e ca si cum nu ar fi.....ma poate ajuta cineva in problema asta? si inca ceva.....stie cineva daca tipu de bec din poza este bec simplu sau se gaseste de cumparat cu tot cu soclu lui de plastic, adica se poate scoate becu din soclu sau e cu totul. Eu am incercat sal scot...dar nam reusit....Multumesc anticipat!

post-29693-1273923986_thumb.jpg

post-29693-1273924639_thumb.jpg

Edited by Flavy90
Link to comment
Share on other sites

Desfa instrumentarul din bord.

Demonteaza partea cu mufele [parca sunt 5 suruburi].

Incearca sa verifici daca ai becurile arse sau sunt acoperite pentru a nu observa ca raman aprinse.

post-4406-1273997823_thumb.jpg

post-4406-1273997883_thumb.jpg

post-4406-1273997917_thumb.jpg

post-4406-1273997950_thumb.jpg

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Trebuie dat si volanul jos ca sa pot scoate ceasurile de acolo?

 

 

eu la e34 am dat si volanul

 

e posibil si la tine la fel

 

apropo, becurile sunt cu tot cu soclu si dc nu insel sunt de 2 si 5 wati (doar cele de 5 se scot din soclu)

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

DA. Am uitat ! Ai doua suruburi de scos ca sa demontezi acele doua parti de plastic care se prind dupa volan. In plus trebuie sa scoti [are 2 cleme] si maneta stergatoarelor. Poti sa o lasi sa atarne...:twoup:
Link to comment
Share on other sites

NU trebuie dat volanul jos !!! Partea de sus a instrumentarului trebuie sa intre putin in volan, in spatiul dintre ''spitZe'', apoi o sa poti sa il scoti prin dreapta !

 

La un 318tds fara reglaj l-am scos cam de 15 ori. Am tot experimentat diverse [vopsit indicatoare, schimbat becuri, etc] pe el.

 

Uite aici cum il scoate fara sa demonteze volanul: http://www.unitedbimmer.com/kb-e36-silvergaugerings.php

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Nu are airbag, si sincer l-am dat jos (volanul) si au iesit chiar ok!(ceasurile)M-am gandit ca e mai simplu de scos mufele.Aveam niste dubii in legatura cu niste martori si am ajuns la concluzia ca nu sunt becuri! deci? Are rost sa pun sau nu?din moment ce nu erau din start.......
Link to comment
Share on other sites

Nu toate soclurile au becuri. Daca masina ta nu are airbag [de ex.] teoretic nu trebuie sa ai bec in acel soclu.

Tu poti sa cumperi becuri si sa completezi in toate soclurile libere.

Ce este mai important >>> sa functioneze becurile prezente. Atunci inseamna ca nu au fost anulate intentionat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.