Jump to content

Vreau sa schimb motorul.Un 2.0 cu un 2.5 sau 2.8


Recommended Posts

Eu inteleg ce spui, eu am testat 0-240 cu fiecare grup in parte, m-am mirat sa vad ca e tot pe acolo, diferente neglijabile. Cu jante mari, scade dramatic.

Mie imi place lung, eu la plecare cu grupul de 3.15, de la 1400 rpm plecam, si aia cu un pic mai mult wheel spin, daca plecam de la 2000, stateam pe loc toata a 1-a...( aici ma refer la plecari la o liniuta ceva, nu zi de zi, ca doar nu plec blana mereu)

Probabil la mine si cuplul spune multe. Ce sa zic, eu fac in medie undeva la 500km cu un plin, in oras, de la un motor de 2.8, eu zic ca e un consum extrem de mic, e adevarat, nu in fiecare zi stau blocat in trafic, dar cel putin1 data pe zi vede zona rosie :)

 

P.S. top speed la tine, nu trece de 212km/h, sau pe acolo, oricum, nu ajungi la 220km/h :)

 

Acuma ce sa zic... daca zici ca ai testat, asa o fi. Daca ai wheelspin de la 1400 rpm.... schimba cauciucurile! Daca a ta sta pe loc intr-a 1-a pai un M sau un corvette ce ar trebui sa faca?

Tu ai consum 13 sau chiar mai jos? Ce inseamna oras liber... :twoup:

 

PS: Top speed e 220. Eu am dus-o doar pana la 200 ca deja era pe la 6k ture. Fostul proprietar a dus-o la 220, dar acolo e deja in limitare... mie mi-a fost mila de ea.

 

Oricum, sunt de acord ca nu faci cu un diferential open ce faci cu un LSD. Acolo chiar e diferenta la acceleratie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am acum 2.93, am avut 3.15, original de 2.5, eu 3.46 nu as pune pe 2.8, foarte turat, consum foarte mare, viteza maxima mica. Si in plus, as rupe aderenta foarte usor 1-2-3-4, cu 3.15 am avut probleme de aderenta la lansare, dar mai cu 3.46

 

La cat schimbi a 4-a, 150km/h? Si rupe aderenta?

Dc pleci de la 2000rpm stai toata 1-a pe loc?

 

Tu nu cumva ai pus turbo?

Link to comment
Share on other sites

La cat schimbi a 4-a, 150km/h? Si rupe aderenta?

Dc pleci de la 2000rpm stai toata 1-a pe loc?

 

Tu nu cumva ai pus turbo?

Ce inseamna sa nu citesti sau sa nu intelegi ce am scris exact.

 

Am scris, ca daca as avea grup de 2.0 adica 3.45 as face wheel spin si in a treia si in a 4-a, sunt sigur.

Pai eu, indiferent de gume, cu lsd nu prea puteam sa accelerez calumea in curbe, mi-o lua fundul masinii in fata.

Acum e mult mai bine cu asta mai lung, nu mai rupe asa usor aderenta, e perfect.

 

 

Sa dau un exemplu:

 

Masina mea, cu grup 3.15 lsd, anvelope 245/40/17 goodyear dot 2009, daca la 40km/h in viteza a doua, apas ambreiajul si accelerez la liber pana in limitare dând drumul ambreiajului brusc, eu merg cu a doua in burn pana sus, si cand schimb 3 se simte cum fluiera.

 

Cu grupul asta mai lung, 2.93, nici nu am incercat, insa sigur nu se mai intampla asa.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare, lsd scartaie mai repede ca open in linie dreapta?

Eu am diferential de 3.45 si cum zici tu ar trebuie sa iei scart la 120km/h(in a 4-a) ceea ce mie greu sa cred.

 

Si faza cu plecat de la 2000rpm si masina sta pe loc cum e?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am 320i, asta e 1 la mana.

2 la mana, daca faceam un 400 m si plecam tare, nu aveam cum sa plec bine decat de la 1400-1500 rpm, daca de la 2000rpm dadeam brusc drumu la ambreiaj si acceleram, da stateam pe loc, ce e asa greu de inteles?

Eu plec prin modalitatea drop, adica dau drumul destul de brusc la ambreiaj, altii pleaca patinat, dar la 10 plecari in forta la plus 200cp, poti sa-ti schimbi ambreiajul.

 

3 la mana, lsd nu scartaie mai repede decat open.

 

PS, eu la e36 nu am dtc dsc, etc, e chel.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Roco, stiu ce masina ai, si ca este aproape de un 330i...

Dar sa fim seriosi, nici M3-ul nu sta pe loc in 1-a cand ii dai drumul din 6000rpm(launch control).

Sunt curios ce se intampla la tine dc ii dai drumul din 6000, spargi gumele in secunda 2?

La fel, scart in a 4-a..... sa zicem ca ar trebui sa vad ca sa cred.

Link to comment
Share on other sites

1) Wheelspin cand schimbi a 3-a e relativ usor de obtinut cu cauciucuri normale daca ai peste 220 cai. Wheelspin cand schimbi in a 4-a insa... mai greu. Ori ai cauciucuri varza, ori e ud pe jos (sau e frig afara), ori ai peste 5-600 cai fara controlul tractiunii. :twoup:

 

2) De ce ai vrea sa o turezi in gol si apoi sa lasi ambreiajul? Ce demonstrezi la faza asta?

Link to comment
Share on other sites

Pff, m-am bagat sa postez din lipsa de alte activitati si acum vezi doamne trebuie sa demonstrez ceva, cuiva.

 

r0nin, lasa, nu le ai cu asta, te inteleg. Ce legatura are m3 cu treaba asta? launch control nu te lanseaza din 6k rpm. Ce intelegi tu prin a sta pe loc? Eu inteleg ca rotile incep sa se invarta foarte tare, incat practic masina nu pleaca glont cum ar trebui, ci... cam sta pe loc.

 

 

EU nu am rupt aderenta cu a 4-a, fiindca nu am avut pe masina grupul 3.45, nici nu-mi voi pune. Insa daca as avea, sunt destul de sigur incat sa cred ca in anume conditii( nu ploaie, zapada, gume varza), ar fluiera si a 4-a.

Daca citeai atent, am spus ca daca as avea grupul ala 3.45 as rupe aderenta, eu am 2.93 acum.

Daca ma intrebai: '' fuge curu mai repede cu lsd?'' iti spuneam DA.

Nu sunt deloc aproape de 330i...alta e povestea.

 

 

Eu acum cu 2.93, sunt situatii destule in care-mi fluiera si a 3-a la schimb. Si e o mare, mare diferenta intre 2.93 si 3.45 DIferenta aia cam e, ca eu merg cu a 3-a cam cat merge unu cu 3.45 cu a 4-a.

 

Nu vreau sa demonstrez nimic la faza cu ambreiajul, doar ca e forta unde trebuie.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

:)) :) eu rupeam aderenta 1-2-3 cu cielo....

acum mi-am pus forumu' in cap, ca nu se poate.

numai ca am o strada de martori :twoup:

Dacia mea din '87 rupea lejer aderenta in treapta 1-a si a 2-a :(

Deci te cred :(

Link to comment
Share on other sites

:() :) eu rupeam aderenta 1-2-3 cu cielo....

acum mi-am pus forumu' in cap, ca nu se poate.

numai ca am o strada de martori :)

Dacia mea din '87 rupea lejer aderenta in treapta 1-a si a 2-a :(

Deci te cred :D

multi ma luau ca este de domeniul fantasticului, dar le-am siz ca de 2 ani nu am mai ajuns pe acolo :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.