Jump to content

ruta bucuresti- madrid


Catalin.KHL

Recommended Posts

Eu am facut drumul de vreo 2 ori.

Ruta clasica e Bucuresti - Budapesta - Viena - Graz - Udine - Verona - Genova - Nisa - Montpellier - Barcelona - Zaragoza - Madrid.

Drumul e de facut in 3 zile cu 2 nopti de oprit minim.

Eu in Romania as alege sa ies prin Oradea(Sibiu - A3 :twoup: - Oradea), chiar daca drumul e mai lung, de la Sibiu la Szeged am facut o cadere nervoasa ultima data.

Prima noapte opresc ori la iesirea din Romania (de ex Baile Felix) ori in Budapesta, a doua undeva inainte de iesirea din Italia.

Atentie la intrarea in Spania, vamesii aia sunt foarte tampiti si nu vorbesc nimic inafara de spaniola.

 

 

Apropo ai idee cati Km ai facut pe ruta asta ??

 

Daca in loc sa treci in Austria treci in Slovenia , atunci reduci cu 200 km si ceva traseul.

 

Toate autocarele trec de 2 ani deja prin Slovenia.

M-am prins ca-i mai scurt prin Slovenia ...........daca zici ca e bine pe acolo de la szeged o iau spre Slovenia , Italia samd.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3500km sunt pe acolo pe unde ti-am zis - daca iesi pe directia Timisoara. Pentru varianta cu Oradea adaugi 60 km in plus.

Prin Slovenia distanta e mai scurta cu 150 km, pe care eu i-as face cu placere decat sa mai opresc sa platesc o vigneta in plus.

Si adica sa ies prin Timisoara spre Szeged si dupa aia spre Slovenia ?

Link to comment
Share on other sites

3500km sunt pe acolo pe unde ti-am zis - daca iesi pe directia Timisoara. Pentru varianta cu Oradea adaugi 60 km in plus.

Prin Slovenia distanta e mai scurta cu 150 km, pe care eu i-as face cu placere decat sa mai opresc sa platesc o vigneta in plus.

Eu am trecut in iarna lui 2008 dar poate au facut rovigneta pe perioada mai scurta acum, nu stiu exact. Poate sa zica cineva care a fost recent.

 

Dar erau si bariere manuale pe autostrada , unde se putea platii exact ca in Italia si Franta.

Link to comment
Share on other sites

Si adica sa ies prin Timisoara spre Szeged si dupa aia spre Slovenia ?

Din Timisoara mergi spre Cenad unde iesi din tara si in 20km esti in Szeged.

 

Drumul e bun si nu e aglomerat , e cel mai convenabil.

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

M6-le de poliĂžie din Austria Âşi poliĂžiÂştii din el care au primit ÂşpagĂŁ sunt doar niÂşte basme.

Eu cred ca erau putin interlopi asa, care-i ardeau pe saracii excursionisti :twoup:

 

 

Si adica sa ies prin Timisoara spre Szeged si dupa aia spre Slovenia ?

Din Timisoara mergi spre Cenad unde iesi din tara si in 20km esti in Szeged.

Ahaaa , pe la nadlac daca ieseam cam care era diferenta ?

Link to comment
Share on other sites

e destul de complicat de ajuns de la szeged in slovenia, deoarece sunt doar drumuri marunte si faci gramadaa.. si nu prea are sens ca mai platesti si vinieta aia

ori daca tot o iei mai scurt o iei serbia-croatia-slovenia... ori daca ajungi la szeged o iei spre austria-graz-italia si mai departe e unul si acelasi

Link to comment
Share on other sites

M6-le de poliĂžie din Austria Âşi poliĂžiÂştii din el care au primit ÂşpagĂŁ sunt doar niÂşte basme.

Eu cred ca erau putin interlopi asa, care-i ardeau pe saracii excursionisti :twoup:

 

 

Si adica sa ies prin Timisoara spre Szeged si dupa aia spre Slovenia ?

Din Timisoara mergi spre Cenad unde iesi din tara si in 20km esti in Szeged.

Ahaaa , pe la nadlac daca ieseam cam care era diferenta ?

Pai e agitatie mare in vama , aglomeratie , tiruri(prin Cenad nu trece nimic mai mare de 7.5tone).

 

Plus ca drumul pe la unguri trece exact pe langa intersectia de la vama Cenad. Deci daca iesi pe la Nadlag si vi spre Szeged vei ajunge la un moment in dreptul Cenadului. =ocolire!!

Link to comment
Share on other sites

M-am prins ca-i mai scurt prin Slovenia ...........daca zici ca e bine pe acolo de la szeged o iau spre Slovenia , Italia samd.

 

http://www.viamichelin.com

 

Aici iti poti configura ce ruta vrei tu, si iti da niste costuri aproximative foarte ok, precum si timpul estimat, nr de km, poti alege cea mai rapida ruta, cea mai scurta etc...

Am fost si eu prin Slovenia si Croatia si sunt super ok. Autostrazi noi excelente, trafic lejer, nu cred ca merita sa ocolesti atata pentru nimic.

Link to comment
Share on other sites

e destul de complicat de ajuns de la szeged in slovenia, deoarece sunt doar drumuri marunte si faci gramadaa.. si nu prea are sens ca mai platesti si vinieta aia

ori daca tot o iei mai scurt o iei serbia-croatia-slovenia... ori daca ajungi la szeged o iei spre austria-graz-italia si mai departe e unul si acelasi

Sa stii ca si eu m-am pierdut la trecerea din Slovenia in Ungaria la un moment ,dar a fost vina mea si a celelaltei masini care era cu mine.

 

Este o ruta clara si sigura pe unde trec autocarele dar nu stiu exact sa zic ca dorm de fiecare data cand trec cu autocarul!!!

Link to comment
Share on other sites

Si mai ma framanta ceva :) pe unde dracu sa ma opresc sa dorm ca daca o iau pe ruta cu Serbia, Croatia , Slovenia am ceva de mers ca in una din astea nu ma opresc sa dorm nici mort :twoup: ............iar pe cealalta Ungaria Slovenia pana in Italia la fel nu am curaj sa dorm ...................ma gandeam sa plec dimineata din Bucuresti si sper sa nu ma prinda noaptea tarziu prin Slovenia :)
Link to comment
Share on other sites

Am inteles :twoup: , deci traseul este clar iesire pe la Cenad spre Szeged si dupa aia oi mai vedea eu ori spre Austria ori pe Slovenia ..........

Mergi cu E36-le?? Te astepti pe la 400-450 sa te coste totul, poate chiar 500 e !!

Dormi in masina cu masina inchisa cat mai aproape de cladirea banzinariei. Ma gandesc ca mergeti 2 sau mai multe persoane?

 

 

Daca mai treci prin Cenad si sunt in tara opresti la o bere(mai multe)!!!

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

CroaĂžia este o ĂžarĂŁ civilizatĂŁ, nu ai de ce sĂŁ-Ăži fie fricĂŁ.

Si Italia si Franta sunt civilizate dar tot se intampla furturi si talharii prin benzinarii!!

 

Sa vezi cum stau si pandesc autocarele sau masinile cu romani!

Link to comment
Share on other sites

Si Italia si Franta sunt civilizate dar tot se intampla furturi si talharii prin benzinarii!!

 

Sa vezi cum stau si pandesc autocarele sau masinile cu romani!

 

Eu am stat ĂŽn FranĂža un an de zile Âşi n-am avut nici un fel de problemĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles :( , deci traseul este clar iesire pe la Cenad spre Szeged si dupa aia oi mai vedea eu ori spre Austria ori pe Slovenia ..........

Mergi cu E36-le?? Te astepti pe la 400-450 sa te coste totul, poate chiar 500 e !!

Dormi in masina cu masina inchisa cat mai aproape de cladirea banzinariei. Ma gandesc ca mergeti 2 sau mai multe persoane?

 

 

Daca mai treci prin Cenad si sunt in tara opresti la o bere(mai multe)!!!

Nu merg cu E36-ele :) ci cu masina sotiei un Aveo ( sa vezi ce ma rog de el :twoup: ) parca sunt totusi mai in siguranta cu asta ca are 15 000 Km si na zic ca e masina noua are casco tot ce-i trebe ........ma rog

 

Daca ma opresc la Cenad poate fac cinste cu o bere :) mai imi dai si mie niste sfaturi :D despre drum din astea :(

Link to comment
Share on other sites

Eu am stat ĂŽn FranĂža un an de zile Âşi n-am avut nici un fel de problemĂŁ.

 

Dar n-ai stat prin benzinarii si popasuri sa vezi ce si cum! Sa vezi cum asteapta autocarul cei cu alba neagra si ce sfaturi primesti de la soferi de parca trecem prin jungla!

Stiai ca atlassib-ul nu are voie sa opreasca in Slovenia?!! Si cine crezi ca face talhariile ? tot coloratii romani !!

 

 

Nu merg cu E36-ele :) ci cu masina sotiei un Aveo ( sa vezi ce ma rog de el :twoup: ) parca sunt totusi mai in siguranta cu asta ca are 15 000 Km si na zic ca e masina noua are casco tot ce-i trebe ........ma rog

 

Daca ma opresc la Cenad poate fac cinste cu o bere :) mai imi dai si mie niste sfaturi :( despre drum din astea :(

 

Da dar cand te intorci ca poate sunt si eu in tara, acum stau in Spania pana la iarna!!

Link to comment
Share on other sites

ĂnseamnĂŁ cĂŁ s-au ĂŽnrĂŁutĂŁĂžit lucrurile de când am fost eu ĂŽn '99- 2000.

Vai vai, si inca cum............................... E clar ca s-au inrautatit lucrurile, acum iesim din tara cu buletinul :twoup: Mult mai multa lume iese din tara.

 

 

Ramai masca cand asculti ce povestesc soferii!

Link to comment
Share on other sites

Eu am stat ĂŽn Franţa un an de zile şi n-am avut nici un fel de problemă.

 

Dar n-ai stat prin benzinarii si popasuri sa vezi ce si cum! Sa vezi cum asteapta autocarul cei cu alba neagra si ce sfaturi primesti de la soferi de parca trecem prin jungla!

Stiai ca atlassib-ul nu are voie sa opreasca in Slovenia?!! Si cine crezi ca face talhariile ? tot coloratii romani !!

 

 

Nu merg cu E36-ele :) ci cu masina sotiei un Aveo ( sa vezi ce ma rog de el :twoup: ) parca sunt totusi mai in siguranta cu asta ca are 15 000 Km si na zic ca e masina noua are casco tot ce-i trebe ........ma rog

 

Daca ma opresc la Cenad poate fac cinste cu o bere :) mai imi dai si mie niste sfaturi :D despre drum din astea :(

 

Da dar cand te intorci ca poate sunt si eu in tara, acum stau in Spania pana la iarna!!

Pai eu joi plec si la fel ma intorc la iarna de sarbatori ........

 

Sa-mi iau pistol ??? :(

Edited by Catalin.KHL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.