Jump to content

ruta bucuresti- madrid


Catalin.KHL

Recommended Posts

eu zic sa incerci asa :ungaria austria italia franta spania.daca vrei iti zic exact cum am ajuns eu in montpellier,si de acolo te descuri cred ca mai sunt in jur de 500 km pana in madrid

 

500km de la Montpellier la Madrid....sunt peste 900 km, am facut drumul de zeci de ori

Poate harta ta e in mile.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mai tinem legatura, iti dau pe PM numarul meu de aici daca ai ceva prob. sau intrebari poate te pot ajuta.

 

 

Ms ms sper sa nu am nevoie de ajutor :twoup: dar oricum o sa-ti notez nr si poate nu se stie niciodata pe unde ne-om intalni , bafta multa !

Link to comment
Share on other sites

Salutari , vreau sa plec in Spania mai precis in Madrid si as vrea sa ma ajutati si pe mine care a mai fost pe aceasta ruta. Am facut eu un traseu dar ma cam duce prin Serbia, Croatia si sincer ma cam inspaimanta drumul pe acolo ( nu stiu de ce :twoup: ) Stiu ca mai sunt colegi pe aici pe forum care locuiesc in Spania si as vrea sa-mi dea un sfat cam ce ruta sa aleg in caz ca au facut acest drum cu masina ..........

 

Va multumesc si astept sfaturi si pareri :)

 

Ce varianta vrei sa alegi, ieftina,scurta, sa ai ce vedea...etc

Te pot ajuta fiindca am ajuns la Madrid cam pe toate rutele.

Daca iti place sa conduci , iti dau un sfat: fa Franta pe nationale si nu-ti va parea rau.Cu banii economisiti de la autostrazi, vei savura delicatesele din localurile cochete de pe la tara si vei admira peisajele superbe.

Astept sa postezi ce vrei sa vezi sau sa faci de-a lungul drumului si in functie de asta sa-ti sugeram traseul ideal :)

Fara sa ma laud iti spun ca am facut ruta Cluj-Madrid de 70-80 X si am colindat toate rutele posibile,si scurte si lungi si ieftine si frumoase etc.

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

 

Ce varianta vrei sa alegi, ieftina,scurta, sa ai ce vedea...etc

Te pot ajuta fiindca am ajuns la Madrid cam pe toate rutele.

Daca iti place sa conduci , iti dau un sfat: fa Franta pe nationale si nu-ti va parea rau.Cu banii economisiti de la autostrazi, vei savura delicatesele din localurile cochete de pe la tara si vei admira peisajele superbe.

Astept sa postezi ce vrei sa vezi sau sa faci de-a lungul drumului si in functie de asta sa-ti sugeram traseul ideal :twoup:

Fara sa ma laud iti spun ca am facut ruta Cluj-Madrid de 70-80 X si am colindat toate rutele posibile,si scurte si lungi si ieftine si frumoase etc.

 

 

 

 

 

 

Iti multumesc pentru ajutor , pai m-ar interesa varianta cea mai scurta,ieftina si mai lipsita de pericole daca ele ar exista pe undeva , si nu stiu, anumite chestii legate de traseu gen drumuri nasoale care ar trebui ocolite sau altele ...........ms :)

Edited by Catalin.KHL
Link to comment
Share on other sites

Ce varianta vrei sa alegi, ieftina,scurta, sa ai ce vedea...etc

Te pot ajuta fiindca am ajuns la Madrid cam pe toate rutele.

Daca iti place sa conduci , iti dau un sfat: fa Franta pe nationale si nu-ti va parea rau.Cu banii economisiti de la autostrazi, vei savura delicatesele din localurile cochete de pe la tara si vei admira peisajele superbe.

Astept sa postezi ce vrei sa vezi sau sa faci de-a lungul drumului si in functie de asta sa-ti sugeram traseul ideal :twoup:

Fara sa ma laud iti spun ca am facut ruta Cluj-Madrid de 70-80 X si am colindat toate rutele posibile,si scurte si lungi si ieftine si frumoase etc.

 

Te invidiez ca ai mers de atatea ori Spania -Romania!! Spune-mi mie o ruta frumoasa care sa o fac fara sa ma grabesc si sa am ce vedea.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

Iti multumesc pentru ajutor , pai m-ar interesa varianta cea mai scurta,ieftina si mai lipsita de pericole daca ele ar exista pe undeva , si nu stiu, anumite chestii legate de traseu gen drumuri nasoale care ar trebui ocolite sau altele ...........ms :(

 

Ca distanta, rutele difera cu 100-200km.

Varianta ieftina ar fi Ungaria -autostrada(vigneta),Austria-autostrada(vigneta),Germania-autobahn(moca dar... :) ),Franta-national(moca, fain,bun,nu foarte lung fata de autostrada,neaparat sa alimentezi pana in ora 17,cam multe sensuri giratorii pentru tractiunea fata de la Aveo :) ,de preferat sa circuli dupaamiaza-seara-noaptea,carburant mai ieftin decat pe autostrada,radare ascunse nu prea sunt, peisaje de neuitat.Poti traversa si pe coasta de Azur moca dar asta inseamna sa mergi prin Italia ,neaparat pe autostrada care e destul de scumpa.Coasta de Azur pe national e plina de curbe,in schimb peisajul e magnific.Neaparat oprire la Cannes,Monte-Carlo, Monaco) si in sfarsit Spania cu intrare pe la Jonquera, de unde poti ajunge la Madrid(prin Barcelona neaparat :twoup: ) moca pe A-urile fara plata dar cu caracteristici de autostrada, cu mici exceptii.

 

Daca vrei mai multe detalii sau chiar o harta cu locatii, drumuri si directii de urmarit, de scos la imprimanta sau de introdus pe GPS, anunta-ma si te servesc cu placere. Iti doresc Drum Bun si distractie faina.

Te invidiez fiindca as mai face ruta asta cu ochii inchisi si fara sa stau prea mult pe ganduri, daca as avea ocazia.

Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa incerc odata ruta asta. Adica sa fac Germania in loc de Italia pana la Stuttgart, apoi sudul Frantei. BTW, portiunea dintre Clermont-Ferrand si Beziers e fara taxa, exceptand Millau Bridge, care poate fi ocolit in caz ca nu vrei sa dai ~7 euro. Edited by Esperatul
Link to comment
Share on other sites

 

 

Iti multumesc pentru ajutor , deci daca o iau prin Germania este mai lung cu doar 200km (circa) :twoup: decat daca as lua-o pe ruta Serbia,Croatia,Slovenia .............eu ma gandisem sa o iau pe ruta Ungaria , Viena, Graz dupa aia sa cobor in Italia si dupa aia Franta pe la Monaco Cannes si Montpelier, ce parere ai de ruta asta ? Ms mult inca odata :)

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca cel mai bine mai ieftin, in siguranta si mai comod este ruta OTOPENI-Madrid, lasi masina acasa si cumperi acolo unu ieftina de restul de bani care faci economie, apropo ai uitat sa calculezi si autostrazile o sa ai un cost mult mai mare. :twoup: :)
Link to comment
Share on other sites

si eu am fost in zaragoza , si am mers ungaria/austria/italia/franta/spania total 500 de euro cu toate taxele , si la intoarcere am "luat" amenda in austia pt viteza limita de 80 si am fost prins cu 117 km/h , amenda 170 de euro dar am scapat cu 50 de euro :twoup:

 

 

p.s e mai bine dc. eviti italia ziua e foarte aglomerat

Edited by moaka_mik
Link to comment
Share on other sites

 

 

Iti multumesc pentru ajutor , deci daca o iau prin Germania este mai lung cu doar 200km (circa) :) decat daca as lua-o pe ruta Serbia,Croatia,Slovenia .............eu ma gandisem sa o iau pe ruta Ungaria , Viena, Graz dupa aia sa cobor in Italia si dupa aia Franta pe la Monaco Cannes si Montpelier, ce parere ai de ruta asta ? Ms mult inca odata :)

 

E o ruta super, era ruta mea preferata cand nu trebuia sa fac economie.Cam 3500 km faci pana la Madrid.

Te costa autostrazile Italia+Franta si vignete pe Ungaria si Austria cam la 100 si ceva de euro.

Nu striu prin Serbia cum e, ca n-am fost.Prin Croatia si Slovenia am fost, e ok si ai 3200 km pana la Madrid.

 

Si eu vreau sa incerc odata ruta asta. Adica sa fac Germania in loc de Italia pana la Stuttgart, apoi sudul Frantei. BTW, portiunea dintre Clermont-Ferrand si Beziers e fara taxa, exceptand Millau Bridge, care poate fi ocolit in caz ca nu vrei sa dai ~7 euro.

 

Merita acei 7 euro pt Millau , crede-ma :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ce varianta vrei sa alegi, ieftina,scurta, sa ai ce vedea...etc

Te pot ajuta fiindca am ajuns la Madrid cam pe toate rutele.

Daca iti place sa conduci , iti dau un sfat: fa Franta pe nationale si nu-ti va parea rau.Cu banii economisiti de la autostrazi, vei savura delicatesele din localurile cochete de pe la tara si vei admira peisajele superbe.

Astept sa postezi ce vrei sa vezi sau sa faci de-a lungul drumului si in functie de asta sa-ti sugeram traseul ideal :)

Fara sa ma laud iti spun ca am facut ruta Cluj-Madrid de 70-80 X si am colindat toate rutele posibile,si scurte si lungi si ieftine si frumoase etc.

 

Te invidiez ca ai mers de atatea ori Spania -Romania!! Spune-mi mie o ruta frumoasa care sa o fac fara sa ma grabesc si sa am ce vedea.

 

Pai tu din Alicante poti veni pe coasta pana la Barcelona unde ai ce vedea,neaparat oprire in Benidorm sa ramai masca(daca n-ai fost)

Franta pe coasta de Azur .Montpellier e un oras deosebit,in special partea veche.Poti ocoli pe la Marseille, care mi-a placut.Treci pe la St-Tropez sa stai la terasa cu vedetele sa bei o cafea cu 15 Euro :twoup: .

Monaco, Monte-Carlo neaparat coborare in oras, Ventimiglia si San-Remo sunt de vazut.

Mai departe depinde pe unde vrei sa o iei. Poti traversa Italia catre Venetia sau mergi prin Germania pe la Milano.

 

Iti mai scriu diseara , ca merg la lucru.

Link to comment
Share on other sites

Ce varianta vrei sa alegi, ieftina,scurta, sa ai ce vedea...etc

Te pot ajuta fiindca am ajuns la Madrid cam pe toate rutele.

Daca iti place sa conduci , iti dau un sfat: fa Franta pe nationale si nu-ti va parea rau.Cu banii economisiti de la autostrazi, vei savura delicatesele din localurile cochete de pe la tara si vei admira peisajele superbe.

Astept sa postezi ce vrei sa vezi sau sa faci de-a lungul drumului si in functie de asta sa-ti sugeram traseul ideal :)

Fara sa ma laud iti spun ca am facut ruta Cluj-Madrid de 70-80 X si am colindat toate rutele posibile,si scurte si lungi si ieftine si frumoase etc.

 

Te invidiez ca ai mers de atatea ori Spania -Romania!! Spune-mi mie o ruta frumoasa care sa o fac fara sa ma grabesc si sa am ce vedea.

 

Pai tu din Alicante poti veni pe coasta pana la Barcelona unde ai ce vedea,neaparat oprire in Benidorm sa ramai masca(daca n-ai fost)

Franta pe coasta de Azur .Montpellier e un oras deosebit,in special partea veche.Poti ocoli pe la Marseille, care mi-a placut.Treci pe la St-Tropez sa stai la terasa cu vedetele sa bei o cafea cu 15 Euro :twoup: .

Monaco, Monte-Carlo neaparat coborare in oras, Ventimiglia si San-Remo sunt de vazut.

Mai departe depinde pe unde vrei sa o iei. Poti traversa Italia catre Venetia sau mergi prin Germania pe la Milano.

 

Iti mai scriu diseara , ca merg la lucru.

Am fost de cateva ori prin benidorm, e unul din cele mai superbe orase din zona!

 

Cand am facut ruta Spania Romania cu masina am mers pe drumul national pana am iesit din Spania. Am economisit si taxele de autostrada si a fost mai misto.

Am trecut exact prin centrul din Monaco ,ne-am si pierdut pierdut pe serpentinele de acolo, dar ma grabeam si nu am oprit deloc !!

 

Anul asta cand vin acasa sigur o lungesc putin si vizitez cateva orase ! In Italia vreau neaparat la Venatia!

 

Cum e cu parcarile prin asemenea orase? Sunt parcari cu plata ? ca eu am masina incarcata intotdeuna si nu vreau sa o las pe strada .

Link to comment
Share on other sites

salut

sa va zic pe unde am venit eu in franta si cat ma costat

Eu am plecat din galati(nu din bucuresti)

Am iesit prin nadlac apoi ungaria ;slovenia am intrat in italia pe la trieste apoi franta nice si de aici poti continua pana in spania mai sunt in jur de 10ore pana la madrid

Din budapesta ai numai autostrada

Din galati pana in nice ma costat 240 euro mai departe nu mai stiu exact cat platesti(motorina vigneta peage)

Eu cred ca este o ruta destul de buna

 

 

Ai grija in franta cu politia ca nu este de gluma colegul nostru a avut noroc a scapat destul de usor

Acum vreo luna de zile sa aprobat o lege in care este limitata viteza pe autostrada de la 130 la 110 si cu aceasta au ridicat si amenzila nu stiu exact cu cat in ceea ce priveste masinile de politie anul trecut aveau doar 2 subaru pe ruta Ventimiglia Nice Montpelier iar acum sunt 12 sau15 nu mai stiu axact

 

IN ceea ce priveste mesrsul pe autostrada ai grija ca intalnesti tot felul de NEBUNI CARE IN MAJORITATEA CAZURILOR NU STIU SA CONDUCA nu sunt foarte multi dar sunt destui

 

DRUM BUN FARA EVENIMENTE

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Anul asta cand vin acasa sigur o lungesc putin si vizitez cateva orase ! In Italia vreau neaparat la Venatia!

 

Cum e cu parcarile prin asemenea orase? Sunt parcari cu plata ? ca eu am masina incarcata intotdeuna si nu vreau sa o las pe strada .

In Venetia nu poti sa parchezi decat in parcari speciale si acealea nu sint decat daua una dintre ele sa afla chiar la intrare si sa plateste in jur de 24euro PE ZI esti obligat sa platesti pentru toata ziua nu conteaza daca stai doar o ora

Iar in Franta ai sa gasesti parcari speciale dar de obicei sunt toate pline vb de monaco nice cannes(coasta de azur)dar aici pati sa platesti si cu ora (cum este si normal)

daca nu tot pe strada gasesti si bineinteles cu plata

 

Mi se pare ridicol sa reduca limita la 110km/h!! 15 subaru doar pe ruta aia???? S-au pus serios pe treaba baietii.

 

Unde e exact trecerea din Ungaria in Slovenia?? Cum se numeste localitatea?

da doar pe aceasta ruta ridicol dar adevarat

nu stiu exact cum se numeste ca eu am avut pus gps-ul

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti m-au ajutat mult sfaturile voastre si sper sa ajung cu bine, maine dimineata o iau din loc ...............ar mai fi ceva de intrebat, trebuie sa am grija pe undeva la vigniete ca nu cumva sa trec din greseala pe langa si sa nu iau , mi s-a mai intamplat odata cand am intrat in Austria am uitat sa opresc la Shell-ul ala sa iau vinieta si am mers cu morcovu pana am intrat in Viena :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Te-am vazut azi pe Giurgiului. Parcai masina pana la iarna ?

Nu nu umblam pe la bancile alea , apropo faza tare , ma duc sa cumpar niste euro si cand ajung la ghiseu si ai zic suma care vreau sa cumpar (nu foarte mare 2mii si ceva ) brusc ma anunta ca a crescut cota la cumparare :twoup: nu mi-a venit sa cred ..........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.