Jump to content

SFAT ACHIZITIE BMW 540I


yneedspeed

Recommended Posts

Buna sunt nou pe acest forum si cu aceasta ocazie salut pe toata lumea care are o pasiune ca si mine pt BMW. Urmeaza ca in 2-3 zile sa imi achizitionez un bmw din 2001 540i. Mentionez ca nu iau aceasta masina pt ca are un consum mic sau altceva dar as vrea o parere realista de la o pers care a mai condus ,detinu sau de la un cunoscator de bmw 540i sa imi zica un consum real la care trebuie sa ma astept de la ea, problemele pe care ar trebui sa le caut la aceasta masina inainte de a o cumpara , eventual sa imi recomande un service serios din Bucuresti care se pricepe la BMW si poate face o diagnoza completa.Am obs. in pozele pe care mi le-a trimis vanzatorul ca are martorul de la asc aprins in bord.O alta mare rugaminte tot la un cunoscator ar fi , cum pot proceda cu actele masini deoarece vanzatorul zice ca are urmatoarele acte la masina{masina e cu numere de italia}:targa, complementara, cartea masinii + procura facuta pe numele lui.Eu vreau sa trec masina pe numele meu sa fac contract vanzare cumparare dar nu stiu exact cum e cu radiatu masini din Italia daca proprietaru deacolo are de platit taxe la stat pot intampina eu dificultati aici la inmatriculare s.a.m.d. , daca el are dreptul prin procura sa mi-o vand mie sau sa apelez la un notariat public sa vada daca imi pot face ei contract de vanzare cumparare legalizat intre mine si vanzator pe baza procurei.Nu imi plac deloc chestiile astea cu masina pe numele altuia el o conduce cu procura da mi-o vinde mie...etc...etc{DAR M-AM INDRAGOSTIT DE BMW-U ALA} ORICE SFAT E BINE PRIMIT DAR SA FIE UNUL CAT MAI REALIST SI LA SUBIECT.VA MULTUMESC ANTICIPAT!! {DUPA ACHIZITIA MASINEI DACA TOTUL DECURGE CU BINE AM IN JUR DE 2-3MII DE EURO SA MAI SCHIMB PE LA EA TOT CE ESTE DE SCHIMBAT DAR O SA DESCHID ALT TOPIC SI IN PRIVINTA ASTA SA VA CER O PARERE DUPA CE O CUMPAR}
Link to comment
Share on other sites

primul sfat pe care ti-l dau este sa afli exact starea masinii in sensul cui apartine, e furata sau nu, are taxele la zi etc.etc.

 

sfatul 2: daca totul e in regula, vezi daca masina e ok dpdv tehnic. la dealer nu e o solutie decat ca sa afli istoria ei

 

sfatul 3: sa ai de investit minim 2-3000 euro pt orice situatie neprevazuta. de asemenea schimba toate lichidele

 

observatii:

 

consum 11-12 afara regim de croaziera, 20-25 in oras sau mai mult daca e hidramata

 

impozit: 2800 lei sau 3300 lei in functie de cum platesti, pe tot anul sau semestrial

 

probleme cunoscute: diferentialul, suporti motor si cutie, computer bord neclar (se repara), frana de mana slaba, furturi de oglinzi

 

cat despre starea masinii nu exista un service de aur unde mergem toti de pe forum. din contra, se pare ca aproape toate serviceurile specializate pe bmw sunt varza si te cocoseaza la final cu o nota usturatoare

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

anul e 2001, scrie mai sus

 

el doreste sa afle 2 lucruri de fapt:

 

un service foarte bun care sa-l ajute sa descopere eventualele probleme si are nevoie de info de la cineva care le are cu itzele inmatricularii din tari straine in Romania, pt ca sa nu ia vreo tzeapa

Link to comment
Share on other sites

anul e 2001, scrie mai sus

 

el doreste sa afle 2 lucruri de fapt:

 

un service foarte bun care sa-l ajute sa descopere eventualele probleme si are nevoie de info de la cineva care le are cu itzele inmatricularii din tari straine in Romania, pt ca sa nu ia vreo tzeapa

 

 

scuze ca ma bag, dar eu n-as cumpara o masina de la cineva care NU ESTE PROPRIETAR.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Piratu` pt sfaturi sunt de ajutor.Asta vreau sa vad prima oara sa verific seriile masini daca coincid cu cele din certificat si sa o verific la politie din cate am inteles o verificare dureaza cateva ore chiar zile , timp pe care eu nu il voi avea la dispozitie la cumpararea masinii , m-am gandit sa merg la R.A.R sa platesc pe vreun "inginer" deacolo sa imi verifice masina.Voi ce credeti care ar fi solutia mai simpla si mai rapida? , sunt deschis la orice sugestie! INSA AM NEVOIE DE UN SFAT IN PRIVINTA ACTELOR DE LA CINEVA CARE A LUAT MASINA DIN ITALIA SAU E IN CUNOSTINA DE CAUZA CU ACTELE DE ITALIA SI PROCEDURILE LEGALE PT A INMATRICULA MASINA CU NUMERE DE ITALIA PE ROMANIA.

Masina are ca dotari: cutie hidramata ,geamuri blindate, pachet M interior ,exterior; piele , scaune incalzite cu memorii, climatronic, navigatie mare cu tv si magazie 6cd-uri,trapa electrica, este model facelift cu angeleyes si pachet xenon plus multe alte optiuni si poze pe care le voi posta la sectiunea masina mea daca voi duce tranzactia la capat

Rog pe cineva care cunoaste cu actele de Italia sa ma ajute in acest sens...stiu ca masina e luata de la un roman din Italia care are rezidenta acolo.Cel care o vinde are procura pt ea.Multumesc inca odata celor care ma ajuta cu sfaturi!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mergi la RAR, in 30min. stii ce-i cu masina: daca seriile sunt bune, actele daca sunt originale, daca e data furata afara.

Anul trecut mergea sa faci chestia asta cu 50RON in Grivitei si ii mai dadeai aluia de acolo 20-30ron.

Sau ii faci direct omologare/identificare/autenticitate, carte de identitate de Romania la RAR in Voluntari, pt ca oricum iti vor trebui pt inmatriculare definitiva.

Daca masina inca e cu nr de Italia, mergi si intreaba la Politie daca poti sa le predai lor direct actele orginale, fara radierefacuta + nr de italia. Am auzit ca le-ar primi. Eu nu am incercat niciodata, am avut auto-moto de Italia radiate.

Link to comment
Share on other sites

Taxa si impozitul nu sunt lucruri care sa ma ingrijoreze acum , desigur ca sunt metode de a evita taxa si impozitul: inmatriculare bulgaria ,pers cu handicap,donatie catre o fundatie etc etc.

Hai totusi sa fim pe topic si daca ma poate ajuta cineva cu informatiile pe care le-am cerut ar fi perfect.Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Taxa si impozitul nu sunt lucruri care sa ma ingrijoreze acum , desigur ca sunt metode de a evita taxa si impozitul: inmatriculare bulgaria ,pers cu handicap,donatie catre o fundatie etc etc.

Hai totusi sa fim pe topic si daca ma poate ajuta cineva cu informatiile pe care le-am cerut ar fi perfect.Va multumesc!

aculta sfatul lui rmq pentru a afla daca actele sunt in regula. si eu am fost la rar cu masina, si acolo iti mai zice si de eventualele probleme (anexe directie, amortizoare etc-asta daca ii faci rar-ul.). pe mine rar-ul ma costat undeva pana in 3 mil, nu cred ca se ia dupa capacitatea motorului (asta nu o stiu). pt o diagnoza eu iti propun sa te duci la AB otopeni.

pt. actele pe care le primesti din italia nu stiu.

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Daca are acte de italia e 90% furata , are acte false sau o sa o dea furata mai incolo

Mai ales daca pretul este tentant treci pe la rar intai si scoate cartea de identitate

Edited by ALEX LAZEANU
Link to comment
Share on other sites

VA SALUT SI VA MULTUMESC PT. INTERESUL ACORDAT TOPICULUI MEU.

CEFI nu este vorba in acest topic de a cumpara sau nu masina sau daca imi permit sau nu...ideea si topicu se refereau la acte Italia si la ce sa ma uit mai exact la cumparare,eventual un service care ofera o diagnoza si personal profesionist.Masina are un pret de 7000 de euro.Imi mai raman dupa cumparare cash 2-3mii de euro{suma poate fi mai mare} sa investesc in ea.IN 10.000 EURO CRED CA TI-AI DAT SEAMA SI TU CA AS PUTEA SA IMI IAU UN DIESEL GEN SKODA 2007-2008 DACA CAUTAM MASINA DE FACUT NAVETA.Am o masina special pt consum mic si drumuri in afara.Am avut anterior masini cu motor mare{consum costuri mari} , sunt un pasionat de cai putere si stiu ce inseamna o masina puternica in materie de cost si intretinere de ex: audi a6 2.8 ,audi a8 4.2 ...audi a6 2.7 biturbo si un var deal meu a avut 530i pe care l-am condus{intretinu} si eu cateva luni.Totusi am ramas la prima pasiune si vreau, caut sa imi iau un bmw 540i {care stiu ca e cu un pas in spatele unui m5 dar are costuri de intretinere putin mai mici}sau un m5,care depaseste fondurile mele actuale si sunt un om realist,deci nu mi-l pot permite acum.Nu imi cumpar o masina sa imi bat joc de ea sau sa ma dau cu ea de dragul figurilor si sa imi cada toba din mers.Poate se gaseste cineva sa fie pe topic {nu sa imi judece sau sa imi schimbe convingerile si hotararile mele} si sa imi dea un raspuns matur si echitabil in legatura cu nelamuririle mele.VA MULTUMESC!!!

Link to comment
Share on other sites

Poate se gaseste cineva sa fie pe topic {nu sa imi judece sau sa imi schimbe convingerile si hotararile mele} si sa imi dea un raspuns matur si echitabil in legatura cu nelamuririle mele.VA MULTUMESC!!!

 

Depinde de starea masinii, de cum a fost intretinuta, cati km are,...

Un v8 de la BMW poate sa devina un cosmar din punct de vedere al intretinerii.

 

ps

 

Eu muncesc pentru bani si ma mai si pricep un pic la BMW-uri, deci parerea mea trebuie luata ca atare...

 

Daca are acte de italia e 90% furata , are acte false sau o sa o dea furata mai incolo

 

Masina de 7000 de euro?Putin probabil, dar nu se stie niciodata. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.