Jump to content

Debitmetru e46


Catalinu

Recommended Posts

Am schimbat de curand debitmetrul la e46 cu modelul nou.

L-am luat second de la cineva care mi-a spus ca a fost deja rescris softul.

Mi se pare ciudat ce mi-a zis pt.ca eu stiam ca se reprogrameaza calculatorul masinii...

Daca debitmetrul a fost resoftat pe alta masina, cand l-am pus pe masina mea mai trebuie facuta vreo resoftare?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat de curand debitmetrul la e46 cu modelul nou.

L-am luat second de la cineva care mi-a spus ca a fost deja rescris softul.

Mi se pare ciudat ce mi-a zis pt.ca eu stiam ca se reprogrameaza calculatorul masinii...

Daca debitmetrul a fost resoftat pe alta masina, cand l-am pus pe masina mea mai trebuie facuta vreo resoftare?

114331[/snapback]

Nu cred k mai trebuie facut ceva :blink:

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu debitmetrul se regleaza manual sau pe calculator (de preferat) in functie de capacitatea motorului.

Deci, daca el se conecteaza perfect la mufa computerului nu trebuie decat sa-l reglezi (daca consideri ca motorul are fluctuatii la relanti).

 

 

Ca sa-ti dau un exemplu, o bujie care nu mai lucreaza, o cureti, mai apropii electrodul, o schimbi cu una noua etc.

Ce-ar mai fi, cand schimb bujiile sa-mi zica computerul de bord ca nu le recunoaste!

 

Succes!

Edited by alex26
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu debitmetrul se regleaza manual sau pe calculator (de preferat) in functie de capacitatea motorului.

Deci, daca el se conecteaza perfect la mufa computerului nu trebuie decat sa-l reglezi (daca consideri ca motorul are fluctuatii la relanti).

Ca sa-ti dau un exemplu, o bujie care nu mai lucreaza, o cureti, mai apropii electrodul, o schimbi cu una noua etc.

Ce-ar mai fi, cand schimb bujiile sa-mi zica computerul de bord ca nu le recunoaste!

 

Succes!

114394[/snapback]

 

 

daca ai pus exact modelul de debitmetru specificat de producator nu mai e nevoie de nimic altceva... se monteaza si gata...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am schimbat de curand debitmetrul la e46 cu modelul nou.

L-am luat second de la cineva care mi-a spus ca a fost deja rescris softul.

Mi se pare ciudat ce mi-a zis pt.ca eu stiam ca se reprogrameaza calculatorul masinii...

Daca debitmetrul a fost resoftat pe alta masina, cand l-am pus pe masina mea mai trebuie facuta vreo resoftare?

114331[/snapback]

Trebuie upgradat softul din ECU pentru debitmetrele model nou. Debitmetrul nu are soft care sa poata fi rescris :blink:. Cel putin nu in momentul de fata.

Asa ca nu puteai sa cumperi un debitmetru gata "resoftat" !.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu debitmetrul se regleaza manual sau pe calculator (de preferat) in functie de capacitatea motorului.

Deci, daca el se conecteaza perfect la mufa computerului nu trebuie decat sa-l reglezi (daca consideri ca motorul are fluctuatii la relanti).

114394[/snapback]

 

Eu stiam ca debitmetrul nu se poate regla. Ai ceva noutati pe tema asta ?

 

Debitmetrul de tip nou are alte caracteristici fata de cel vechi. Pentru o functionare corecta trebuie facut upgrade la software-ul din ECU.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu debitmetrul se regleaza manual sau pe calculator (de preferat) in functie de capacitatea motorului.

Deci, daca el se conecteaza perfect la mufa computerului nu trebuie decat sa-l reglezi (daca consideri ca motorul are fluctuatii la relanti).

 

114394[/snapback]

 

Poti sa conectezi perfect la mufa un debitmetru care nu are nici o treaba cu motorul respectiv.Care este legatura?

 

Cum reglezi un debitmetru(motor diesel),si cum se face reglarea in functie de capacitatea motorului?

Adica debitmetrul este la fel la toate capacitatile,difera reglajul? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Poti sa conectezi perfect la mufa un debitmetru care nu are nici o treaba cu motorul respectiv.Care este legatura?

 

Cum reglezi un debitmetru(motor diesel),si cum se face reglarea in functie de capacitatea motorului?

Adica debitmetrul este la fel la toate capacitatile,difera reglajul? :blink:

117366[/snapback]

 

 

eu deja sunt pierdut in discutiile astea... sa va zic de ce: Si eu am schimbat debitmetrul si nu a fost nevoie de nici un reglaj... pur si simplu l-am montat si a mers masina brici din prima... de fapt voi puneti problema montarii unui alt debitmetru de la alta masina de pe alt motor? daca e asa ma intreb insa daca variaza indicatiile transmise de el motorului... personal eu cred ca debitmetrele de benzina sunt toate la fel si logic ar fi ca datele transmise sa fie la fel indiferent de motorul avut sub capota... De ce? pai dupa aia e treaba calculatorului sa comande injectia si restul lucrurilor in functie de motor... Cu alte cuvinte debitmetrul e doar un senzor care informeaza computerul... Dupa chestia asta computerul decide in functie de softul sau ce face cu datele primite de la debitmetru... eu ma refer la e46 cand spun lucrurile astea pentru ca la variantele mai vechi auzisem ca debitmetrul era altfel...

Link to comment
Share on other sites

Debitmetrele nu sunt toate la fel. Difera de la motor la motor, de la generatie la generatie, de la an la an uneori.

 

In cazul discutat - E46 - BMW a modificat debitmetrul dupa o anumita data. Daca masina e anterioara acelei date e un tip de debitmetru, dupa acea data e alt tip.

Ideea e ca cel vechi nu se mai poate comanda ca si piesa de schimb, ci doar cel nou.

Daca masina a fost echipata cu debitmetru de tip vechi si acesta se strica, nu mai ai de unde cumpara ca piesa noua debitmetrul de tip vechi, cu care a fost echipata masina din fabrica. Daca l-ai gasi masina ar merge fara probleme, ca si inainte.

In reteaua de service BMW se gaseste doar modelul nou. Pentru acesta este necesar insa un upgrade de software la ECU, altfel motorul nu functioneaza corect.

Link to comment
Share on other sites

eu deja sunt pierdut in discutiile astea...

117398[/snapback]

 

Este mai simplu decat pare :blink:

In general se schimba debitmetrul si atat.Nu exista nici un reglaj al lui.Exista insa anumite motoare,si diesel si benzina,la care este necesara reprogramarea computerului de injectie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.