Jump to content

"Intalnire de gradul 0" cu o gura de canal si un e36


Recommended Posts

acuma seara pe bd. liviu rebreanu din timisoara ... o gura de canal ridicata, in pozitie inclinata ... rezultatul: contact serios intre masina si respectiva gura de canal.

 

din fericire nu am spart baia, cutia sau altceva ... dar imi atarna o conducta albastra pe jos, retezata complet ... si nu stiu(inca) de la ce e acea conducta.

benzina pare-se ca nu pierde(conducta era uscata pe interior - nu mirosea a benzina, nimic) ... lichid de frana la fel - nu pierde, franele merg cum trebuie, nici o problema si aici.

 

acum intrebarea mea e in felul urmator ... de la ce poate fi acea conducta??? oricum o sa ma duc maine la un prieten la garaj sa ma uit sub ea sa vad cat de grav este avariata(chiar sunt pesimist si sunt sigur ca sunt si alte probleme pe langa conducta asta - impactul a fost totusi destul de puternic) si probabil o sa fac si vreo 2-3 poze(poate asa ma puteti ajuta sa lamuresc de la ce e acea conducta).

Link to comment
Share on other sites

acuma seara pe bd. liviu rebreanu din timisoara ... o gura de canal ridicata, in pozitie inclinata ... rezultatul: contact serios intre masina si respectiva gura de canal.

 

din fericire nu am spart baia, cutia sau altceva ... dar imi atarna o conducta albastra pe jos, retezata complet ... si nu stiu(inca) de la ce e acea conducta.

benzina pare-se ca nu pierde(conducta era uscata pe interior - nu mirosea a benzina, nimic) ... lichid de frana la fel - nu pierde, franele merg cum trebuie, nici o problema si aici.

 

acum intrebarea mea e in felul urmator ... de la ce poate fi acea conducta??? oricum o sa ma duc maine la un prieten la garaj sa ma uit sub ea sa vad cat de grav este avariata(chiar sunt pesimist si sunt sigur ca sunt si alte probleme pe langa conducta asta - impactul a fost totusi destul de puternic) si probabil o sa fac si vreo 2-3 poze(poate asa ma puteti ajuta sa lamuresc de la ce e acea conducta).

 

Conducta albastra poate fi cea care merge de la rezervor la canistra de carbon.

Link to comment
Share on other sites

Bine, el are drop de 80mm, sau pe aproape, te mai miri? Voi astia o sa ajungeti sa mergeti pe platforme cu dropurile astea mari.

El nu recunoaste, dar asa e.

chiar nu cred ca asta e problema ... cat e de joasa masina.

cand am coborat-o ... mi-am asumat un risc si de-asta mi-am schimbat stilul de mers, in consecinta.

gura aia de canal nu trebuia sa fie acolo, asa ... oricat de joasa sau ridicata ar fi masina.

ce faceam daca aveam alta masina, lasata asa pe burta din fabrica??? e SF afirmatia, dar daca eram cu un lamborghini, un ferrari sau alta masina cu 4-5 cm distanta dintre sol si plafon?

daca imi poti da o informatie utila ... ok. daca nu ... lasama si nu ma mai critica atata. tine cont ca si suspensia ta e aproape la fel de joasa ca a mea - e diferenta de MAXIM 1-2 CM!!! Masuram oricand.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca-ti va putea spune cineva pe forum ce anume s-a rupt sub masina ta. Sunt o multime de variante. Mergi la un service si, eventual, nu ma utiliza masina deloc pana te lamuresti ce a patit exact, sa nu te trezesti ca se mai strica si altceva.

 

Faptul ca masina e joasa din fabrica nu te scuteste de incidente :twoup: . Cei cu masini joase, gen Ferrari, Lamborghini, BMW-uri coborate exagerat, nu prea au unde sa mearga in siguranta cu respectivele masini in Romania.

Link to comment
Share on other sites

am deschis topicul pentru ca ma gandeam ca poate cineva poate stie de la ce e acea conducta ... si poate cu cateva poze, ne vom putea da seama exact de la ce e.

oricum merg la cnv la garaj dupamasa sa vad exact cat e de serios avariata ...

sunt de acord cu tine ca o masina joasa creste substantial riscul de asemenea incidente - mi-am asumat acest risc cand am montat suspensia.

dar nu ma gandeam niciodata ca pot pati asa ceva ... cu un capac de canal. o groapa ... o denivelare ... sunt la ordinea zilei la noi in tara ... pe drumurile noastre, dar un capac de canal, in pozitie ridicata??? la o palma de sol???? si atata timp cat nu frec peste speed-bump-urile alea(chiar si cele mai inalte) chiar nu cred ca e prea lasata pe burta masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.