Jump to content

320D 2004 150cp probleme consum


320DCSL

Recommended Posts

E scopul vietii tale sa demonstrezi pe forum ca nu exista BMW economic si ca BMW-urile is niste masini "stricate" cu BC indicand total aiurea ....

 

BMW-ul consuma clar mai putin decat marea majoritate a masinilor cu aceeasi putere si greutate. Pe mine ma deranjeaza ca setarea motorului este orientata prea mult catre consum redus in dauna sportivitatii (desi in acceptiunea falsa a multora dieselul 2.0 de pe E46 are comportament sportiv).

 

Ca si comparatie seatul mai usor si cu doar 100 cp consuma ~ la fel cu BMW-ul. Diferenta este data de faptul ca motorul de pe VAG este orientat catre sportivitate si cel de pe BMW catre consum mic.

 

Sa ai pretentia la consumul de mai jos:

Consum (extraurban):

aprox. 4,5 l/100 km

Si sa afirmi ca atata consuma masina real pana la momentul x este alta treaba.

 

Asa cum au zis si cei de mai sus 5,5 scoti doar daca mergi la consum. La un mers normal prin romania scoti ~6,5 extraurban. Si aceasta valoare este foarte mica pentru greutatea si puterea motorului.

 

La o Octavia noua 4x4 abia am mers ~550 km cu un plin in weekend. Si cu BMW-ul fac in functie de stilul de condus 700-950 km cu un plin.

 

ai mare dreptate in legatura cu bmw-u cel putin al meu e destul de sportiv avand in vedere ca am facut un audi a4 cel cu leduri cu soft pe el vb de liniutza, l-am facut cu o juma de masina pe 400m apoi a inceput sa treaca pe langa mine nu ff repede dar trecea. inainte am facut cu un plin sa zic 1200km pe autostrada nu in romania, si acum 3 sapt pe ploiesti bucuresti cu un plin am facut 1000km, de o sapt a crescut consumu. pana acum am pus motorina de la omv si rompetrol, de o sapt am pus de la petrom si din cate am inteles e cam naspa motorina probabil e si din kestia asta dar oricum o sa curat EGR valva si ce mai e pe la admisie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

BMW-ul ar trebui sa iasa mai bine la liniute decat Audi-ul similar. Chiar daca iese mai bine tot nu are comportament sportiv.

Comportamentul sportiv e dat pe langa putere si de raspunsul prompt la acceleratie brusca.

 

Pe mine ma deranjeaza la BMW turbo-lagul foarte mare; are 2 explicatii tehnice. Mers cu el intre 3500-4500 trage mai bine decat un Audi de exemplu.

 

Doar ca Audi are un raspuns mai prompt la acceleratie si la 1800 de ture are cuplu maxim. Cam aici se face diferenta nu la turatii mari.

 

1200 km nu am facut eu SDI-ul :twoup: . 1000-1100 frecvent. Foarte probabil afiseaza ceva gresit bordul tau / kilometrajul tau. Cand 90% din masini scot un consum si 1% merge 1200 km ori cele 90% sunt stricate ori 1% are ceva stricat.

Ori tu mergi la consum si nu declari cinstit :)

 

Eu nici cu SDI-ul nici cu BMW nu am facut 1000 km la consum ca nu am avut rabdare. Eu pe autostrada merg de regula cu 140 pe bord de cand ma stiu daca drumul e liber.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

BMW-ul ar trebui sa iasa mai bine la liniute decat Audi-ul similar. Chiar daca iese mai bine tot nu are comportament sportiv.

Comportamentul sportiv e dat pe langa putere si de raspunsul prompt la acceleratie brusca.

 

Pe mine ma deranjeaza la BMW turbo-lagul foarte mare; are 2 explicatii tehnice. Mers cu el intre 3500-4500 trage mai bine decat un Audi de exemplu.

 

Doar ca Audi are un raspuns mai prompt la acceleratie si la 1800 de ture are cuplu maxim. Cam aici se face diferenta nu la turatii mari.

 

1200 km nu am facut eu SDI-ul :twoup: . 1000-1100 frecvent. Foarte probabil afiseaza ceva gresit bordul tau / kilometrajul tau. Cand 90% din masini scot un consum si 1% merge 1200 km ori cele 90% sunt stricate ori 1% are ceva stricat.

Ori tu mergi la consum si nu declari cinstit :)

 

Eu nici cu SDI-ul nici cu BMW nu am facut 1000 km la consum ca nu am avut rabdare. Eu pe autostrada merg de regula cu 140 pe bord de cand ma stiu daca drumul e liber.

 

ce rost are sa mint am mai avut 6 litri am pus 58 litri si am facut full am facut 1000 km si a mai ramas cam 4 litri, daca nu ma crezi te invit sa faci naveta cu mine zilnic paralela45 - bucuresti dus si intors, fac zilnic 150km ce tii se pare asa mult 1000km cam asta e autonomia la majoritatea masinilor, nu are cum sa fie stricat kilometraju cam fost si cu alta masina si tot 150km am facut, so kilometruju bun, consumu mediu am facut asa: 65litri x 100 = 6500 apoi 6500 / 1060km(cu 4 litri mai fac 60 km lejer) = 6,1 l/100km, am facut si 1200km pe autostrada cu 65 de litri mergand la 120km/h. nu mint si nu mai dau nici in barci.

era sa uit ce intelegi tu prin sportivitate turatii joase?, eu nu cred ca vreun sojer conduce sportiv la 1800 ture, nu vrei turbo lag iati biturbo si ai rezolvat problema. da e adevarat ca e BABA pana in 2000 rpm bmw diesel dar in skimb isi face treaba dupa 2000 rpm, eu cred ca e facut cu cap kestia asta probabil pentru durabilitatea motorului pentru a nu fii fortat la turatii joase, spre deosebire de TDI-uri

 

ONTOPIC: in week o sa curat ce e de curatat pe la motor senzori skimbat antigel probabil si ulei si filtre si revin un rasp.

Edited by 320DCSL
Link to comment
Share on other sites

si eu ma incadrez in cei 1% , cum spunea un coleg mai sus. chiar ieri m-am intors dintr-o excursie de 1600km prin romania cu drum mixt (nu avem autostrazi peste tot...), 2 persoane+ bagaje. am facut de doua ori plinul si mai am peste jumatate de rezevor acum, deci un consum de aprox 5-5,5l/100km. eu unu nu merg incet, chiar m-am luat la fugareala cu cativa din trafic..

referitor la problema ta, cel mai probabil ai un termostat defect, sa acorzi atentie speciala celor din service ca ai sanse sa nu iti faca nimic si sa ia cash-ul.

Link to comment
Share on other sites

6% la 135 km/h atat ia a mea.

la 160 km/h 8%.Daca dau drumu la clima consumul imi creste cu 1 litru peste valorile de mai sus.

 

E un consum destul de bunicel pt masa ei .A mea in carte zice ca are 1560 kg, destul de grea.

 

Lag -ul ala e normal la orice 320D?

Link to comment
Share on other sites

6% la 135 km/h atat ia a mea.

la 160 km/h 8%.Daca dau drumu la clima consumul imi creste cu 1 litru peste valorile de mai sus.

 

E un consum destul de bunicel pt masa ei .A mea in carte zice ca are 1560 kg, destul de grea.

 

Lag -ul ala e normal la orice 320D?

dupa litmetru spui? e mult.. la 150km/h pe drum relativ drept, cu pilot activ imi sta la a 3-a linie, adica pe la 6l, la 160, nu am fost atent acum, dar nu imi amintesc sa fi vazut 8l vreodata, pe la 11-12l sta la 200km/h

Link to comment
Share on other sites

Eu am touring si duc 100 kg in plus + forma mai putin aerodinamica. 1000 km merg doar daca merg 50% la consum. 1100 As merge daca as merge 100% la consum.

1200 este imposibil de scos cu un touring. Iar cu o berlina doar daca mergi la consum.

 

Daca te fugaresti prin romania 5-6 km cu cei din jur si in rest mergi linistit 995 km tot la consum mergi.

 

Ce viteza ai pe BC la final? Ca aici se vede realitatea... Nu ca ii dai tu 200 km/h pe 2 km. Reseteaza si tu si fa o poza la final.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Eu am touring si duc 100 kg in plus + forma mai putin aerodinamica. 1000 km merg doar daca merg 50% la consum. 1100 As merge daca as merge 100% la consum.

1200 este imposibil de scos cu un touring. Iar cu o berlina doar daca mergi la consum.

 

Daca te fugaresti prin romania 5-6 km cu cei din jur si in rest mergi linistit 995 km tot la consum mergi.

 

Ce viteza ai pe BC la final? Ca aici se vede realitatea... Nu ca ii dai tu 200 km/h pe 2 km. Reseteaza si tu si fa o poza la final.

acum am avut ~ 78km/h media. in general 70-80km/h in romania. pe autostrazi am media 120-140km/h.

Link to comment
Share on other sites

eu cand am adus bmw-ul din germania (320d touring) am scos consum 5.5%, cu o autonomie reala de 950-1000km. am mers normal, nu am depasit 130-140 pe autostrada pentru ca trebuia sa se tina si fiesta (60cp) de mine :twoup:

 

consumul la 320d este excelent pentru puterea motorului si dimensiunile masinii. de exemplu, acum am un ford focus 1.8tdci, 115cp care consuma la fel ca bmw-ul, dar are 35cp si vreo 200kg in minus.

Link to comment
Share on other sites

Eu am touring si duc 100 kg in plus + forma mai putin aerodinamica. 1000 km merg doar daca merg 50% la consum. 1100 As merge daca as merge 100% la consum.

1200 este imposibil de scos cu un touring. Iar cu o berlina doar daca mergi la consum.

 

Daca te fugaresti prin romania 5-6 km cu cei din jur si in rest mergi linistit 995 km tot la consum mergi.

 

Ce viteza ai pe BC la final? Ca aici se vede realitatea... Nu ca ii dai tu 200 km/h pe 2 km. Reseteaza si tu si fa o poza la final.

 

 

am facut 1200km pe autostrada si CB arata 5,3 ceva de genu ca nu mai tin minte ca asta a fost cam vara trecuta si dak faci un mic calcul adik: (65litri x 100) / 1200km = 5,4 % consum mediu la 130km/h si media a fost la mine cam 95 - 100 km/h cam asa doar pe austostrada si recunosc ca am mers doar la consum nu m-am dat deloc la ea poza cum vrei sa iti fac ce poti sa scoti dintr-o poza?poate vreun film sa iti fac sa vezi ca am mers 1200km cu 65 litri, bine acuma nu pot ca am problema asta pe care sper sa o remediez destul de repede. si dupa cum a zis si colegu de sus este un consum destul de mic in comparatie cu ce stie sa faca si fata de multe masini are consum mic. nu credeam ca are asa consum ptr un bmw asta cand l-am luat.

Link to comment
Share on other sites

Jacobs tu chiar ai o problema, nu esti multumit decat daca si alte masini consuma la fel de mult ca a ta. Masina care din cate deduc are probleme grave pe care tu le ignori.....

 

E scopul vietii tale sa demonstrezi pe forum ca nu exista BMW economic si ca BMW-urile is niste masini "stricate" cu BC indicand total aiurea ....

 

A mea consuma mult mai mult decat a lui. Difera stilul de condus...probabil !

Problema grava e la unii dintre voi ! :( Va indragostiti de niste metale aflate in miscare :twoup: In plus aveti pretentia sa se termine mai repede gazul din bricheta decat combustibilul din rezervor :)

Daca tot sunt bani de BMW ... de ce nu sunt si pentru un tester ?

Eu am avut pentru a mea !...e sanatoasa ! Voi tot cu leacuri babesti ? :)

 

nu e vorba ca te indragostesti e vorba ca dai niste bani pe masina aia si probabil ai muncit pentru bani aia (nu e valabil ptr toti) si e normal, logic nu? iar cu testeru ai dreptare dar poate ajung la rezv problema fara tester, eu gandesc in urmatoru fel dak pot rezolva problema de ce sa nu o fac si sa dau bani in alta parte, dak nu pot o sa ma duc la un service specializat si am terminat balciu. si dak dupa cum zici tu nu ar mai trebuii sa fie nici forum, toti ar trebuii sa se duca la bavaria si sa intrebe tot ce s-a intrebat pe forum cam asta ar veni.

Prietene, eu am fost la rep bmw,tot legat de consumul prea mare de motorina, m-au taxat cu 155e si nu mi-au dat nici un raspuns concret, doar ca s-ar putea sa fie pompa de motorina defecta(cea de sub scaunul soferului), am schimbat-o cu una noua originala si nici un rezultat! In concluzie ma costat reprezentanta 155e +220e pompa, bani aruncati aiurea, doar ca m-am dus la reprezentanta!

Link to comment
Share on other sites

un consum max de 5 la suta avand in vedere ca asa mergea inainte si am facut un drum de 2700km si atata mi-a luat si trepte le skimb cam pe la 2000 2500rpm la mers normal.

si am masina de 5 ani de zile si pana acuma nu mi-a facut kestia asta

 

max 5 % ? :)

 

5.9 este consumul minim. probabil "inainte" stateai pe loc si se misca strada de aveai consumul asta.

 

inca ceva.. bai sofer de bemveu, daca vrei sa mergi aproape gratis mergi cu trenul si da i spaga 5 litri de motorina la nas.

:twoup: retards

Link to comment
Share on other sites

@OneTwo : Daca vrei sa mai stai printre noi trebuie sa vorbesti civilizat, fara mitocanii.

Daca ai ceva te comentat fa-o pe un ton decent si invata sa ataci ideea, nu persoana.

 

Deocamdata ai 3 zile suspend pentru jigniri.

Link to comment
Share on other sites

sal, si eu am aceiasi problema cu consumul , am un bmw e46 din 2004 6 trepte si am fost in weekend in tara si cu plinu am facut doar 850 km , mers la 120km/h adik in treapta 6 -2000rpm, deci sa zic ca este cam maricel consumul

Am sa ma uit si eu la valva EGR si la cea de la termostat

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu comp. de bord nu stiu ce sa zic la mine arata exact cat consuma nu mai mult nu mai putin verificat pe metoda plin-plin de mai multe ori.

 

Si la mine la fel cat imi arata pe Bc este consumul real, in legatuta cu consumul de 5% nu mi se pare iesit din cumun. Eu cand am luat masina am reusit sa scot pe ruta Bucuresti-Craiova-Bucresti in proportie foarte mare mers pe pilot automat ca a fost foarte liber am reusit sa scot un consum de 4.3% la o viteza de 100-120km/h. Acuma nici daca vreau nu scad sub 5%

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg rostul topic-ului. Mie nu mi se pare ca iti consuma mult. Daca si la 320d va faceti probleme de consum...

nu cred ca s-a plans careva de consum. e vorba de faptul ca unele consuma mai mult ca altele. si daca majoritatea ar consuma 30l/km si a ta ar consuma 50, nu ti-ai face probleme?

Link to comment
Share on other sites

Problema e la voi...la soferi. Nu la masini. Si ca ''utilizatori'' ai acestui forum unii aveti probleme si sunteti superficiali in abordare. In plus...nici nu cititi tot topicul sau macar mesajele care s-au scris de la ultima vizita.

 

Pe langa ''daca nu ai bani de ce ai luat BMW si nu Logan''...nu uitati ca sunt cel putin 10 factori importanti prin care oricare dintre masinile voastre poate sa aiba 6% consum sau 7% consum pe aceasi distanta !!!

 

Pe langa toate astea eu sunt convins ca o masina care are o problema de consum se manifesta defectuos in comportament, nu doar pe BC :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am facut operatiunea, si am curatat EGR-u si am schimbat si filtru epurator, si s-a skimbat si mersu masini trage mai bine fum nu mai scoate decat cand ii dau blana si atn scoate putin si consumu s-a micsorat vizibil ultima oara am avut pe drumu ploiesti - bucuresti la mers normal cam 7,5% cam mult, azi am facut un drum de 80km si am consumat cam 4 litri deci un consum de 5% fff bun la drum intins intrat putin in ploiesti. acuma sa vedem cum se descurca sapt asta ploiesti - bucuresti, eu ma astept undeva la 5,5% max dak nu 5%, mergand calm fara depasiri si nebunii. inainte sa curat EGR-u imi dadea suturi intre 1800 - 2000rpm la mers constant s-a rezolvat si aceasta problema, sapt care vine ii fac si un skimb de ulei si filtre ca se apropie de 10,000km.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.