Jump to content

Frana blocata


Recommended Posts

Azi cand am iesit sa ma plimb cu masina am auzit ceva scartait.(ca si cum ar scartai placutele).Dupa vreo 500 de m de mers am simtit si miros frana incalzita.M-am oprit si am observat ca de la roata din spate dreapta vine mirosul.

Cum ar putea ramane frana blocata.?Sa fie frana de mana?Cand masina e oprita o tin frana ridicata.Insa inainte sa plec am lasat-o jos.E posibil sa fi ramas blocata?Si care ar fi solutia sa rezolv.

 

Multumesc.

Edited by Ionut_FFF
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa depistezi problema prin eliminare. Incearca in prima faza sa scoti placutele de frana si da-i o tura, vezi daca mai face la fel. Daca nu, acolo e problema. Daca da, va trebui sa demontezi si discul ca sa vezi ce-i pe acolo. Practic doar astea doua ar fi principalele vinovate dar la fel de bine ar putea fi si rulmentul gripat.

Cel mai bine mergi la un servis.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa depistezi problema prin eliminare. Incearca in prima faza sa scoti placutele de frana si da-i o tura, vezi daca mai face la fel. Daca nu, acolo e problema. Daca da, va trebui sa demontezi si discul ca sa vezi ce-i pe acolo. Practic doar astea doua ar fi principalele vinovate dar la fel de bine ar putea fi si rulmentul gripat.

Cel mai bine mergi la un servis.

 

Prin "da-i o tura" sper ca intelegi sa invarteasca de roata cu mana nu sa dea o tura cu masina. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am incercat aseara sa ridic...Dar nu mai imi merge cricu.L-am imprumutat o data la un prieten si am observat acum ca ii stramba axu ala.Nu m-am uitat cand l-o adus inapoi :twoup: ....O sa ma mai uit si azi ca poate fac rost de alt cric.Daca nu vad ceva pe acolo maine o duc la service.
Link to comment
Share on other sites

Azi cand am iesit sa ma plimb cu masina am auzit ceva scartait.(ca si cum ar scartai placutele).Dupa vreo 500 de m de mers am simtit si miros frana incalzita.M-am oprit si am observat ca de la roata din spate dreapta vine mirosul.

Cum ar putea ramane frana blocata.?Sa fie frana de mana?Cand masina e oprita o tin frana ridicata.Insa inainte sa plec am lasat-o jos.E posibil sa fi ramas blocata?Si care ar fi solutia sa rezolv.

 

Multumesc.

!!!! In nici un caz sa nu scoti placutele si sa mergi cu masina fara placute... ca se strica etrierul... si discul cand pui frana.

Ai doua posibilitati.. fie sistemul de franare hidraulic pe acea roata, fie sistemul franei de mana.

La sistemul hidraulic, daca garnitura de pe pistonul etrierului s-a deteriorat sau daca lichidul de frana nu a fost schimbat de muuult a intrat apa si mizerie la pistonas si s-a uzat si nu mai culiseaza normal, nu mai revine cand eliberezi frana de picior si placutele raman blocate pe disc... se poate vedea o uzura anormala pe placute si/sau discul cu pricina.

La sistemul de frana de mana tot asa se poate bloca ceva pe-acolo, sau sabot rupt, etc... s evede uzura anormala pe sabot sau pe partea interioara a discului... se poate urmari si comparativ cu roata cealalta...

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa depistezi problema prin eliminare. Incearca in prima faza sa scoti placutele de frana si da-i o tura, vezi daca mai face la fel. Daca nu, acolo e problema. Daca da, va trebui sa demontezi si discul ca sa vezi ce-i pe acolo. Practic doar astea doua ar fi principalele vinovate dar la fel de bine ar putea fi si rulmentul gripat.

Cel mai bine mergi la un servis.

 

Prin "da-i o tura" sper ca intelegi sa invarteasca de roata cu mana nu sa dea o tura cu masina. :twoup:

 

Exact, sa invarta roata cu mana.

Link to comment
Share on other sites

Mergi la service:))

Am ridicat azi si am invartit ambele roti de pe spate.Nu era nici una blocata.Ambele se invarteau usor.O sa merg si la service.

Apropo, ce ii asa de amuzant?

 

 

Nu-i nimic amuzant,numai ca nu ti-a spus nimeni mergi la service...de obicei asta e raspunsul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.