Jump to content

Inchiderea centralizata la 320d Merge/nu merge ?


Printul Radu

Recommended Posts

Salut. Sunt posesorul unui BMW 320d. Ce mi s-a intamplat ? Aseara venind si parcand masina in parcare, am incercat sa o incui din cheie. Nu a mers. Am luat si cheia cealalta , crezand ca o fi bateria din cheie dusa, dar nici cu cealalta nu mergea. Daca bagam cheia in usa soferului se inchidea/deschidea. M-am uitat un pic pe la tabloul de sigurante si am constatat ca este in germana. Am descarcat de pe forum o diagrama in engleza cu speranta ca in dimineatza asta o sa ma apuc sa schimb vreuna. Cand colo .... surpriza. Acum merge din cheie sa o deschid/ inchid.

 

Sincer nu inteleg ce mama naibii s-o fi intamplat. A mai patit cineva asa ceva ? are cineva o explicatie plauzibila ?

 

Merci si cat mai multi km.

Link to comment
Share on other sites

Mi sa intamplat si mie de 3 ori pana acum, dar in situatii diferite. Odata nu am putut sa o deschid din telecomanda, odata nu am putut sa o inchid si odata, deschizand usa de la sofer, nu a mai mers sa deblochez celelalte usi de la butonul de langa avarii. Astea sau intaplat toate cu o singura cheie, pe cea care o folosesc cel mai mult, la cealalta nu mi-a facut probleme pana acum. Am inchis-o din butuc si dupa aceea si-a revenit, mergea perfect, la fel si cand nu se mai deschidea, am deschiso din butuc si dupa aceea a mers. N-am reusit sa inteleg de ce nu a mers, fiind langa masina si acumulatorul telecomandei fiind incarcat, ca dupa aceea mi-a mers. Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

intri in masina inchizi usile,deci lock din-nauntru de la butonul din cabina

 

-cheie pozitia 1 inapoi in max 5 sec

-scoti cheia din contact

-apasat lock ,tinut apasat.

-cu cealalta mina apasat de 3x pe unlock una dupa alta in max 10sec

-Dai drumul la unlock ,si usile se deschid se inchid automat.

Link to comment
Share on other sites

pot fi 2 variante in conceptia mea. bateria de la chei, sau acumulatorul ca sa nu supar pe nimeni, sau varianta 2 modulul de inchidere centralizata. situat in spatele cutiei din dreapta a bordului la e 46. cred ca ai primit mai sus un link cu acel modul. Edited by florentincristea
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salutare,membrilor de pe forum,de cateva zile am achizitionat si eu un BMW e30 touring din 1993,si am avt o problema cu cheia,singura cheie.Cand am bagato in contact si am invartito ,sa faramitat toata cheia,am ramas numa cu un colt de plastic si cheia,m-am dus la un magazin sa imi faca o cheie noua,pe care am pus-o pe o cheie tip briceag cu telecomanda.Ce nu gasesc eu ,si nici nu stiu unde poate fii este modulul de inchidere centralizata :twoup: , banuiesc ca ii in usa de la sofer da nush sigur ,am dat 80 de lei pe un modul nou cu tot cu 2 chei briceag cu telecomanda ,se merita sa schimb?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.