Jump to content

Curiozitate


djxhouse

Recommended Posts

Mie imi place cum gandeste B46ROS. In ultimii ani aici pe forum nu prea s-a mai discutat altceva decat despre rupt in doua motoarele, prea putini se mai gandesc la placerea de a conduce.

B46ROS mi se pare infantil din posturi si probabil ca nu a pus vreodata piciorul pe o masina mai puternica. Am impresia ca e si putin frustrat de cei care au masini cu MOTOR (nu jucarii)! :twoup:

In alta ordine de idei, cand ai intrat intr-o depasire si vezi ca nu ai apreciat bine si ca ala vine din fata si te omoara, sau cand vrei un surplus mare de putere pentru ca e o problema de viata si de moarte, sau cand nu vrei sa stai in spatele unui tir 50 de KM pentru ca e trafic de pe contrasens si nu ai timp sa depasesti VREI PUTERE! Vrei sa apesi pedala de acceleratie si sa TE TELEPORTEZI UNDE AI NEVOIE RAPID SI IN SIGURANTA! Nu te mai gandesti tu ca nu stiu cate secunde nu conteaza la demaraj si/sau la cat de repede pleci de la semafor. Pot sa plec de la semafor la fel de repede cu un TICO.

O MASINA PUTERNICA ofera siguranta sporita (are frane mult mai performante) si un confort sporit la condus (depasiri fara stres); o masina PUTERNICA iti asterne un zambet in coltul gurii cu fiecare drum!

 

ex: La 140 o Dacia 1310 a tras de volan si mi-a intrat in fata cu 80, doar la ~10-15 M! M-am bucurat foarte tare ca am avut frane concepute pentru 325 si nu pentru 316!

 

Ba Alexxx, revino-ti. Doamne fereste, nu cred ca in ultimii 5 ani, de fapt nu imi amintesc cand am facut ultima oara o depasire din asta criminala, in care sa am nevoie sa trag de masina sa nu vina ala peste mine. Pe mine nu ma mai relaxeaza puterea unei masini, am trecut de nu stiu cand de faza asta, acum 10 ani cand mi-am luat primul BMW, il omoram la greu, il calcam peste tot pana la 200 la ora si n-avea decat 130 de cai, cand imi amintesc mi-e jena. Acum merg 110-120 constant, uneori uit de mine in spatele unui TIR, ma simt bine in masina si asta ma relaxeaza mai mult decat daca as depasi toate masinile pana la destinatie. Ca ajung in 4 ore la Cluj in loc de 3 ore jumate sa zicem, imi e absolut indiferent. Asta e placerea de a conduce pentru mine, nu ca stiu ca am X cai sub pedala.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oricum tare faza cu :"E TELEPORTEZI UNDE AI NEVOIE RAPID SI IN SIGURANTA!" prietene tu si idee ce inseamna cai multi tractiune spate?????( cu tot cu sisteme electronice) cum poti sa zici rapid si in siguranta??? mai gandeste inainte sa scrii. am patit-o cu a mea in treapta a 3-a si am bagat picioru in ea max si a prins putin nisip de pe margine si a fugit de fund imediat nu fff grav incat sa ma invart cu ea. gandestete ca unu care nu prea are experienta cu tractiune spate si se sperie si trage aiurea de volan e paaaaa si degeaba ai DSC ca nu te mai salveaza. Edited by 320DCSL
Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu prea vad rostul unui 316D(cu motor de 2.0L ),parca iti iei bmw degeaba;daca as vrea vreodata sa-mi iau masina strict pt consum mi-as lua Golf 6/noul Jetta 1.6TDI(1598cmc)-105cp,masina usoara,taxe mici,intretinere ieftina si mergi cu un plin de te saturi,plus ca te duce pretul de achizitie aproape la jumate daca tot vorbim de economie.

 

despre ce economii vorbesti? eu la motor de 1995 platesc impozit 1.8 mil pe an, la 1598 cat are Vw, as platii 1.5 mil pe an, care e economia?

Al meu motor consuma 8 in oras, ala consuma 7, care e economia?

la RCA e diferenta de 1 mil...

 

Crezi ca asta e economia?

 

...

 

INCETATI SA MAI GANDITI ROMANESTE.

BMW nu face masini DOAR pentru Romania.

 

In alte tari, taxarea unui 316D este mai mica (chiar semnificativ, mi-a zis o cunostinta; i-am zis sa imi trimita cifre, pe care o sa le postez) decat a unui 320D.

Si acolo conteza mai mult taxele si asigurarile decat acel 1l./100 km diferenta de consum...

Link to comment
Share on other sites

Acum merg 110-120 constant, uneori uit de mine in spatele unui TIR, ma simt bine in masina si asta ma relaxeaza mai mult decat daca as depasi toate masinile pana la destinatie. Ca ajung in 4 ore la Cluj in loc de 3 ore jumate sa zicem, imi e absolut indiferent. Asta e placerea de a conduce pentru mine

 

+1 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ce ma distreaza cum vin tot felul de oameni sa-si dea cu parerea. Defapt stai... asta-i scopul unui forum! :twoup:

@WLF - Si eu sunt la fel ca tine de ceva timp! Nici eu nu am mai facut asa o depasire de ani de zile. Dar e bine sa stii ca daca se intampla ceva, Doamne fereste, ai rezerve de putere sa iesi onorabil!

Restul nu merita raspuns (decat ca nu-mi plac apelative gen "prietene"....etc)

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai, daca stii ca nu te tine, atunci nu te risti. Oricum, in depasiri conteaza mai mult elasticitatea unui motor decat forta. Chiar sunt curios cat de elastic e un 316d fata de un 320i sa zicem, eu as spune ca sunt relativ apropiate.

 

Am aflat. Deci:

 

316d 115 cai AcceleraĂžie 80-120 km/h ĂŽn treapta 4/5 (in s) 9,5/ 13,1

 

318d 143 cai AcceleraĂžie 80-120 km/h ĂŽn treapta 4/5 (in s) 7.8/10.4

 

320d 184 cai AcceleraĂžie 80-120 km/h ĂŽn treapta 4/5 (in s) 5.9/7.5

 

316i 122 cai AcceleraĂžie 80-120 km/h ĂŽn treapta 4/5 (in s) 11.1/14.8

 

318i 143 cai AcceleraĂžie 80-120 km/h ĂŽn treapta 4/5 (in s) 9.4/12.4

 

320i 170 cai AcceleraĂžie 80-120 km/h ĂŽn treapta 4/5 (in s) 8.3/11.0

 

Pai e foarte acceptabil 316d comparativ cu motoarele pe benzina, desi are puterea cea mai mica dintre toate. Iar 320d e o mica racheta se pare.

Link to comment
Share on other sites

mda trebuie sa te adaptezi la masina,in principiu in Romania poti sa mergi la fel de tare si cu 316d si cu 320d doar ca 316d-ul va fi la limita iar 320d va avea inca o marja de siguranta,in ceea ce priveste depasirile,la noi am dat de vreo 6-7 ori de specimene care ieseau de pe drumuri secundare direct in fata mea(nu conta daca eram sau nu in depasire) atunci am apreciat cei 192 cai din dotare :twoup:.In rest intradevar nu prea am folosit toti caii :)

@WLF pt benzina avem si treapta 3-a.. de altfel pe a 3-a repriza 60-110 e comparabila cu a unui dizel :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

cel mai mult risca astia cu motoare mici , e multa inconstienta in capul lor , forjeaza in zona rosie pana taie masina alimentarea , numai de astia am avut parte la ultimul drum , veneam si eu tare ce-i drept a trebuit sa franez la limita ca sa nu busesc niste dacii , vw golf care depaseau in 3 min un tir .
Link to comment
Share on other sites

@WLF pt benzina avem si treapta 3-a.. de altfel pe a 3-a repriza 60-110 e comparabila cu a unui dizel :twoup:

 

Pai atunci esti pilot de raliu, nu prea mai mergi relaxat. Cand aveam 330xi, ii mai dadeam depasiri dintr-a doua, dar dupa o vreme m-am calmat, era prea obositoare masina.

Link to comment
Share on other sites

off.. iar la linii..

e vorba de bani aici ... depasesti foarte bine un TIR si cu loganu sau cu twingo 1.2.. l daca stii ce faci .

E vorba de bani aici si atat. Pur si simplu cine isi ia o masina noua are un buget si niste calcule si cam asta e.. Nu vor sa auda de SH, au alte asteptari si gata. Jumate din vanzarile la oricare brand, inclusiv la astea mari adica BMW, AUDI si Mercedes e facut de masina cea mai ieftina, in speta seria 3 cu motorizarea cea mai mica.

Asta per total, ca Romania bineinteles ca e atipica, am vazut o statistica jumatate din vanzarile de BMW noi din ROmania am impresia ca sunt X-uri.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

si scara e un pic diferita, in ROmania se vand 2000 de BMW-uri noi, cu tot cu motocilete o sa fie cifra asta anul asta cred :twoup: , in vreme ce in Germania vreo cateva sute de mii..

In Romania se vinde putin da bun .. :) .. de la X3 in sus...

Link to comment
Share on other sites

depasesti foarte bine un TIR si cu loganu sau cu twingo 1.2.. l daca stii ce faci .

 

crede si tu ca la un trafic aglomerat cum e la noi, nu prea depasesti in siguranta un tir cu 1.2i si 55 de cai,daca mai ai si pasageri e crima.. :twoup: rar se gasesc spatii goale care sa iti permita sa depasesti tu in 20-30 de secunde un tir care merge cu 90-100 , in plus mai iei si injuraturi de la cei ce se baga in depasari in curul tau

 

nemtii ne rodeaza noua masinile :) "un rodaj bun, e ca o cura la Amara"

 

 

asta e o prostie :)

Link to comment
Share on other sites

pai daca tirul merge cu 90-100 pe un drum national, tu cu cat ai vrea sa mergi cu un twingo de 55 de cai, ca sa ai nevoie sa-l depasesti?

Asta e din serie cu cealalta: mergeam cu 140 la ora si mi-a iesit un bou in fata, de era sa-l omor.. Sa inteleg ca boul respectiv a iesit din drum secundar direct in autostrada, sau unde?

 

Deja aici nu mai vorbim de o folosire decenta a masinilor, vorbim de eroi care merg pe sosele.. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

pai daca tirul merge cu 90-100 pe un drum national, tu cu cat ai vrea sa mergi

 

 

cu 110-120

nu-ti bate capul cu toti....

Omul are "pejo"! Probabil pentru el toti posesorii de BMW sunt asa si pe dincolo! :twoup:

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

[

nu-ti bate capul cu toti....

Omul are "pejo"! Probabil pentru el toti posesorii de BMW sunt asa si pe dincolo! :twoup:

 

Alt exemplu de gandire de exceptie. Tu nu-ti dai seama ca din cauza specimenelor de genul tau acum toti posesorii de bmw sunt priviti cu sictir? Da, am *si* un pejo. In acelasi timp am si un bmw, dar ce masina conduc n-are absolut nicio legatura cu modul in care merg in trafic. Si faptul ca ai o masina a carei varsta are mai mult decat au cele doua masini ale mele la un loc nu-ti confera nicio pozitie superioara, ci doar poate niste aere..

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa vii pe la o intalnire BMW sa te cunosc si eu...

PS: Din cauza specimenelor ca tine cu o gandire superficiala, care emit judecati despre oameni si eticheteaza rapid suntem o tara de rahat!

Mama prostilor se pare ca e tot timpul gravida...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.