Jump to content

Croncanit si scartaiala ciudate


Recommended Posts

Salut! Mai am cateva nelamuriri.

De cand am cumparat masina un e46 318ci 2.0 16V 105KW 14CP si chiar si inainte ca am cumparat-o de la cumnatul meu si ii stiu toata istoria, la relanti cate o data se aude un croncanit ciudat de sub capacul de plastic ce acopera galeria de admisie si toate cele pe acolo e ca si cum ai pune 2 pierticele intr-o cana de plastic si le-ai agita ca sa va puteti face o idee despre ce fel de sunet este vorba, dar asta nu se intampla kiar tot timpul doar cand o apuca pe ea! O alta problema ar fi ca in momentul in care motorul trage ca sa mareasca viteza se aude un fel de fluierat spre scartait atat de ciudat incat nu pot nici macar sa explic exact cum se aude, iar pe loc oricat de brusc as accelera nu se aude nici un fluierat deci nu reusesc sa identific problema

Stie cineva ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

are e46 valvetronic? cred ca te referi la vanos, eventual..

 

verifica valva disa, si pcv.

 

fluieratul din ce zona se aude - roti, cardan, grup? poate ai un geam deschis :twoup:

probabil vreun rulment de roata, cati Km are masina?

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

are e46 valvetronic? cred ca te referi la vanos, eventual..

 

verifica valva disa, si pcv.

 

fluieratul din ce zona se aude - roti, cardan, grup? poate ai un geam deschis :twoup:

probabil vreun rulment de roata, cati Km are masina?

 

Fluieratul se aude din aceesi zona cand esti la volan ai impresia ca vine exact din spatele bordului undeva unde este butelia de la servo frana dar nu este aia ca am incercat. Se aude strict cand motorul se chinuie sa traga sa zicem asa cand e in sarcina undeva de la 1500 pana pe la 3000 rpm daca il calc mai tare daca merg finut adica daca accelerez progresiv nu se mai aude nimic sau rareori foarte slab, insesizabil.

Edited by Stefy_HGS
Link to comment
Share on other sites

Tocmai din cauza ca este foarte greu de explicat exact cum se aude ma intelegeti gresit! E ca si cum ar trage aer pe undeva dar nu sunt sigur ca asta se intampla. Totusi ceva are dar din cauza ca pe loc nu face, imi este foarte greu sa identific problema! Repet se aude de sub capota din partea stanga a motorului deci din partea cu admisia ca sa fim mai bine intelesi. Iar croncaneala din aceeasi parte, partea cu admisia, valvetronicul este exact pe _chiulasa_ din cate stiu eu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.