Jump to content

diferente si asemanari 323 si 320 ursulet


Recommended Posts

salut tuturor.am o nedumerire legata de motoarele de 2,3l respectiv de 2l m20 de pana in `90.nu am avut de-a face cu cele de 2 l pana acum.se poate ca cele doua motoare sa fie construite pe acelasi tip de bloc?adica diametrul pistonului sa fie acelasi si sa difere doar forma si biela respectiv camera de ardera sa aiba un volum mai mare la 2,3 datorita cursei pistonului?si dc stiti cumva unde gasesc dimensiunile pistoanelor,biele eventual cote chiulasa pt cele 2 motoare?si dc tot am vb de motoare stie cineva cum se calculazea volumul camerei de ardere?adica in ce secventa a pistoanelor,sau pozitie a acestora?doar de curiozitate.

btw care din astea doua e de preferat mai bun?durabil,avantajos,etc... :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu am in garaj un motor stricat(un piston spart) despre care nush nimic doar ca e un 2,3 cica si am vrut sa inlocuiesc un piston cu piston de 2,3 si surpriza la distanta de la bolt pana sus....era mai mare la ala stricat si bielele erau diferite.....si acum ma gandesc oare nu o fi ala un 2000?restul dimensiunilor sunt la fel. chestia e ca am doar seria de motor de pe el si nush cum sa aflu dc e 2000 sau 2300 si nici dc as putea sa fac din cele 2 pistoane unul bun...adica sa pun biela de la unu la celalalt sau ceva de genu...sau macar sa stiu sigur ce piston sa caut pt el ca sa-l fac ca sincer imi e cam frica sa comand un piston nou pt el si sa nu se potriveasca :blink:
Link to comment
Share on other sites

Pai ar trebui sa scrie langa seria de la motor, si un cod, de exemplu: 206EB sau 206KA pentru 2000cmc.  Daca e 2300, ar scrie 236xx.

116560[/snapback]

da,asa este!scrie inainte de seria de 7 cifre respectivele: 20 6E B

inseamna ca e de 2000 sigur?poti sa-mi spui te rog ce inseamna E si B?multumesc mult! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Este motor de 2000cmc, cel de 125 de cai de pe ursulet si E28. Nu stiu exact ce inseamna EB, dar parca era explicat undeva. Stiu ca 206EB a fost pe urs si ca 206KA a fost pe E34.

116563[/snapback]

k,m-am lamurit acuma.multumesc inca o data.poate pana la urma dc il fac il bag pe masina....ma gandesc ca va consuma mai putin decat un 2,3 si merita din moment ce-i schimb toate consumabilele,garnituri,curele.parca era un site francez unde zicea consumul.cuplu,etc.....dar nu mai tin minte exact

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.