Jump to content

salut


Recommended Posts

salutare.m-am hotarat sa-mi iau si eu o pisicuta si dupa cateva cautari am gasit o oferta foarte buna,am gasit un coupe din 99 motor de 1.6 d.,masina din exterior arata foarte bine la anul ei,motorul toarce bine si se vede ca masina a fost ingrijita.masina are doar 2 propietari,toate reviiziile sunt facute la reprezentanta bmw aici in italia totul dovedit cu acte facturi si cartea service,km masinii confirmati de reprezentanta bmw sunt de 185.000.masina este full si are o mica zgarietura pe portiera stanga.dati-mi cateva sfaturi despre acest motor:intretinere,putere si daca sunt motoare reusite.orice alta parere despre acest model e bine venita chiar si criticile.va multumesc mult si astept sfaturile voastre.

ps:pretul e de 1700 e,propietarul o vinde pt ca a trecut la un seria 3 din 2008

Link to comment
Share on other sites

Coupe din 99 - bun bun, an final, masini "coapte" cum se spune adica unele problemute anterioare sunt rezolvate deja, insa problema e ..... e inscrisa pe RO sau pe IT ? Pentru ca daca este pe IT o sa ai de platit taxa cam marisoara ptr ca nu va iesi EURO3.

 

Intereseaza-te bine si documenteaza-te in privinta detaliilor tehnice de ex : cod motor - norma de poluare conform listei RAR cu EURO 3 .

Succes !!

Link to comment
Share on other sites

nu e inscrisa pe RO, dar pt mn nu asta e o problema pt ca platesc o asigurare modesta aici(in compararie cu salariul), este un e36 si daca nu ma insel este euro 3.astept inca detalii despre acest motor,este fiabil,vanjos (sa nu imping eu de el :twoup:) ),intretinere si alte detalii ce trebuie sa le stiu.
Link to comment
Share on other sites

da eu un compact :twoup:.astept inca sfaturile voastre in legatura cu acest model inainte de a face pasul decisiv.va multumesc

 

da eu un compact :).astept inca sfaturile voastre in legatura cu acest model inainte de a face pasul decisiv.va multumesc

Link to comment
Share on other sites

la ce te astepti de la 1.6d? e poate unpik mai rapid ca loganu diesel

deja i-ai spulberat visele :twoup:

 

azi am facut un test-drive cu masina, si tin sa va contrazic ca aceasta comparatie intre motorul de logan si cel de 1.6 d este deplasata.motorul este mult mai rapid decat 1.5 dci cel cu care este dotat loganul.azi am observat ca e un turbo diesel sport,un atu zic eu.ma interseaza daca este cineva care are o pisicuta cu aceeasi motorizare sa-mi zica despre fiablitatea lor.sambata cumpar masina, sper sa fac o alegere buna.multumesc

Link to comment
Share on other sites

e36 1,6d izal wtf :twoup: si 116 dizal e din 2008 pana la urma ce vrei sa cumperi ?

 

banuiesc ca e un compact din 99 adica 318 tds

 

 

90 cv (66 kW) @ 4400 rpm

Top Speed : 175 km/h (108 Mph)

0 to 100 km/h : 13.9 s

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca e destul de logic ca nu poti sa ai pretentii foarte mari de la un motor de 1.6 d,dar comparatia cu motorul de logan e chiar aberanta.ma interseaza mult consumul nu calutii,in fond imi trebuie o masina sa ma duca din punctul a in punctul b nu aspir sa fiu regele soselelor sau sa fac nu stiu ce acrobatii cu masina.da motan94 e un 318 tds.roco123 imi poti zice ce masina conduci si cati ani ai?numai bine
Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca e destul de logic ca nu poti sa ai pretentii foarte mari de la un motor de 1.6 d,dar comparatia cu motorul de logan e chiar aberanta.ma interseaza mult consumul nu calutii,in fond imi trebuie o masina sa ma duca din punctul a in punctul b nu aspir sa fiu regele soselelor sau sa fac nu stiu ce acrobatii cu masina.da motan94 e un 318 tds.roco123 imi poti zice ce masina conduci si cati ani ai?numai bine

 

Daca cauti o masina sa te duca din A in B atunci uita 318tds 'ul ! Prea vechi si demodat motorul cu destule probleme de fiabilitate .

 

roco123 conduce un e36 328i touring cu ceva modificari la motor :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca cauti o masina sa te duca din A in B atunci uita 318tds 'ul ! Prea vechi si demodat motorul cu destule probleme

 

deci sa inteleg ca aceasta motorizare e un esec sl celor de la bmw ,si toti cei care au aceasta masina au facut cea mai proasta alegere din viata??hmm....nu cred ca ar trebui sa dramatizam daca n posesori au avut ceva probleme pe la masina,nu cred ca bmw se joaca cand face motoare.din cartea service nu rezulta ca masina ar fi suferit interventii la motor (reamintesc ca toate reviziile sunt facute la reprezentanta bmw),ba mai mult sunt doar consumabile, un rand de rulmenti,un releu de semnalizare doar chestii minore,deci inclin sa cred ca motorul e unul fiabil la cei 185 k.o zi buna

Link to comment
Share on other sites

nu este un esec aceasta motorizare (eu am un 525 tds-adica oleaca mai mare :twoup: ), dar terbuie sa ai ceva bani pusi deoparte pt. eventualele probleme care pot aparea. tehnologia este intradevar veche, dar depinde f mult cum a fost exploatata masina inainte. eu unul nu ma bazez pe cartea service, se pot reface altele foarte repede cu tot cu stampile. fai un test la un service sau chiar la AB si vezi ce eroti iti da, daca turbina/injectoare sunt in mintile lor, etc.

Masina nu trebuie doar sa traga bine ca sa functioneze corect.

Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg ca aceasta motorizare e un esec sl celor de la bmw ,si toti cei care au aceasta masina au facut cea mai proasta alegere din viata??hmm....nu cred ca ar trebui sa dramatizam daca n posesori au avut ceva probleme pe la masina,nu cred ca bmw se joaca cand face motoare.din cartea service nu rezulta ca masina ar fi suferit interventii la motor (reamintesc ca toate reviziile sunt facute la reprezentanta bmw),ba mai mult sunt doar consumabile, un rand de rulmenti,un releu de semnalizare doar chestii minore,deci inclin sa cred ca motorul e unul fiabil la cei 185 k.o zi buna

 

 

 

eu nu inteleg. daca sti asa de bine, de ce ai mai facut topic pe forum?

adica intrebi " merita sau nu merita?" si cand iti zice careva ca nu merita, tu ii zici : nu, nu, lasa ca stiu eu ca merita!

Link to comment
Share on other sites

rares nu cunosc aceasta masina sau motorizarea,i-am raspuns lui sax1987 care a precizat ca motorul nu e fiabil si e unu problema,tehnologia e putin invechita dar totusi vb despre motoare bmw,nu cred ca bmw sia dat in petic cu un intreg lot de masini facandu-le asa paguboase.eu cer doar sfaturi pertinente de la cei ce cunosc aceasta motorizare nu doar vb auzite de la mecanicul din garaj.
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am zis ca e un esec sau ca nu-i bun de nimic acest motor . Doar am zis ca e destul de vechi si cu destule probleme ( la fel ca toate diesel-urile vechi si multi km). Dar se pare ca tu stii mai bine , chiar nu era nevoie sa faci topic !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.