Jump to content

cd changer


Recommended Posts

As vrea sa ma ajute cineva cum as putea sa instalez un cd changer original de bmw pe un e46 din 2002 care are navigatie mare color,cu modulul radio bm54 in portbagaj.As dori sa stiu,cabulrile de la navigatie,unde trebuiesc conectate:la modulul radio din portbagaj sau trebuiesc trase direct la monitor in fata???Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Pai tu vrei sa instalezi cd changer sau navigatia?

 

Pt cd changer ai nevoie de o pereche de cabluri daca nu le ai in portbagaj le iei de la bavaria sunt 150 lei. Am instalat si eu acum un an o magazie si ti l recomand daca nu te descurci pe sorin cabrio, il gasesti aici pe forum...te scoate el din necaz

Edited by serban78
Link to comment
Share on other sites

sunt 2 cabluri: cel despre care vorbeste Calin78 (cu 6 pini) care duce semnalul audio la modulul radio si inca unul cu 3 pini: plus, minus si ibus

Pai bun si cablu de alimentare unde il conectezi???eu am vazut pe net ca cd changeru are 2 mufe in care intra 2 cabluri si care se unesc la celalalt capat printr-o mufa alba cu 12 pini care intra direct in bm54 in partea de jos undeva unde sunt 12 pini.nu e asa??trebe legat separat altundeva cablu de alimentare al magazie??si i-busul ala trebe si ala conectat??la mine bm54 este cu pinii drepti si partea unde ma gandesc ca vine conectata magazia e goala,nu are nici o mufa.acolo ma gandesc ca vine bagat cablu de la magazie,ca am vazut pe o schema cu pinii de la modul ca scrie ceva de cd changer.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vezi in pinout, cdc merge la pinii

 

//2(masa), 8(stanga) si 9(dreapta) pe mufa mica din stanga// - semnal audio -> modul radio (BM54)

//9(IBUS), 12(masa) si 15 (+12V baterie) pe mufa mare// - alimentare si control -> modul radio (BM54)

 

numerotarea pinilor este pentru BM54, la BM24 este altfel

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vezi in pinout, cdc merge la pinii

 

//2(masa), 8(stanga) si 9(dreapta) pe mufa mica din stanga// - semnal audio -> modul radio (BM54)

//9(IBUS), 12(masa) si 15 (+12V baterie) pe mufa mare// - alimentare si control -> modul radio (BM54)

 

numerotarea pinilor este pentru BM54, la BM24 este altfel

Ok.Mufele de la magazie vin exact acolo,nu trebe sa tai nici un fir sa le leg,vin introduse excat in bm54.Inca o intrebare:eu pe masina am montat si un dvd,e deasupra de modulu de navigatie,ma refer la unitatea care citeste cd-urile de navigatie,intrebarea e unde pun magazia??ar mai fi un loc deasupra de dvd,dar daca pun acolo trebe sa decupez din chestia aia ce acopera toata partea stanga a portbagajului.as putea sa montez cd changeru cumva cu cartusu in sus,pe langa suport,cum am vazut la un seria 5,e39,deci sa nu-l montez cum sunt montate dvd-ul si unitatea care citeste cd-ul de navigatie,unu deasupra altuia.

Link to comment
Share on other sites

la e46 deasupra de MK4 (computerul de navi despre care vorbesti ) este loc special de cd changer, trebuie doar sa scoti masca de plastic si sa pui cdc in locul ei...dar asta dupa ce scoti panoul din stanga, nu trebuie decupat nimic Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

la e46 deasupra de MK4 (computerul de navi despre care vorbesti ) este loc special de cd changer, trebuie doar sa scoti masca de plastic si sa pui cdc in locul ei...dar asta dupa ce scoti panoul din stanga, nu trebuie decupat nimic

Pai aia e problema,acolo eu am montat un dvd,si n-as vrea sa renunt la el.altundeva nu se poate monta cdc-ul? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.