Jump to content

AUDIO PT E39


Fan_XBMW

Recommended Posts

De la ce firma aveti boxe pe e39, de 13 cm... sa se auda clar si frumos.

Imi puteti recomanda ceva anume?

Si mai am o nelamurire.am vazut niste boxe la carrefour la pret de 120 ron- 2 boxe...si altele la 90 ron... Diferenta dintre ele era ca pe una era cu 2 WAY si alta cu 3 WAY. Care e diferenta dintre 2 way si 3 way, si care mi s ar potrivi.

Merci, astept oricare alte idei legat de sistemul audio/sunet/claritate.

Link to comment
Share on other sites

din ce stiu eu nu prea ai ce pune aftermarket pe masina care sa indeplineasca criteriile cerute de tine

 

 

din cauza incintelor daca pui ceva aftermarket nu conteaza cat de bune sunt s-ar putea sa se auda mai rau decat cele OEM

 

asa mi-au zis si mie la un service audio

 

varianta cea mai bune este sistemul DSP

 

este facut pt e39

Link to comment
Share on other sites

costa prea mult sistemul dsp deocamdata...

vreau pur si simplu sa schimb boxele cu unele care redau o claritate si bas bun

Sa inteleg ca totul tine din amplificatorul din sistemul audio? adik "statia" casetofonului nu poate scoate mai mult?

Link to comment
Share on other sites

2 way-bas + inalte

3 way-bas, inalte, medii.

 

eu iti zic sa iei 2 way, oricum cele de pe masina ta sunt doar de bass, tweeterele (inaltele) le ai pe portiera, iar boxe simple nu prea mai gasesti.

 

totusi sa te uiti sa nu fie diferenta de ohmi la boxe. in principiu se pun de 4 ohmi,daca pui mai mari (ex 8 ohmi) poti sa arzi finalul la cass. shtiu ca nu prea se pun de 8 ohm pe masini dar au fost si cazuri.

 

daca iti pui boxe aftermarket sa ne spui daca sunt diferente bune/rele.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

pai desfai si tu o boxa de pe spate si una de pe fata (banuiesc ca difera) si cand ajungi cu ele la magazin te uiti si te orientezi in funcite de W, OHMI, diametru si adancime (ultimele 2 ar trebui sa fie scrisa pe cutia boxelor noi, asta daca nu poti sa le desfaci) Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

pai cand o sa dai mult mai tare volumul nu o sa mai ai fidelitate buna, o sa inceapa sa "baraie" pt. ca nu poate duce cass-ul. Boxe de 25-30 w cred ca sunt destul de bune pt. ce poate cass-ul philips

 

 

pana la urma e vorba de cass sau amplificatorul masinii care nu scoate mai mult.

 

stiu pe cineva care a pus in loc de cass original un mp3 si se auzea mult mai bine fata de cass

Link to comment
Share on other sites

cass-ul masinii nu scoate mai mult. i-am spus intr-un post mai sus ca daca vrea sa faca un upgrade mai bun la partea audio sa isi puna un cd-player aftermarket cu ce iesiri vrea el si alte boxe si se va auzi mult mai bine. pt bord sunt rame adaptoare, dar parerea mea este ca ii strica linia bordului cu cass aftermarket. Asta este doar parerea mea, eu raman la cele oem :twoup: Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

pai atunci pune DSP si magazie OEM sau grom audio cu interfata pentru DSP

 

alta cale nu prea vad eu

 

ori ori

 

in ce consta DSP ? dar grom audio cu interfata pentru DSP?

Eu am navigatie mare pe un e39 dar nu am magazie de cd-uri...o sa iau o magazie si dupa o sa vreau un tub de bass si alte boxe ! cu ce ma ajuta daca cumpar DSP si la ce pret gasesc?

Edited by CRYSTY_fane39
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca se vand intre 300 si 500 e sistemele DSP .

 

Eu am CD-player aftermarket , statie si subb dar difuzoarele originale. Se aude destul de clar , basul e mult peste ce vreau eu dar e bine momentan.

Conteaza foarte mult CD-playerul, eu am avut pe masina unul care se auzea mult mai prost decat cel care il am acum. Diferenta s-a observat imediat ce am schimbat playerul. Unica problema e ca arata ca moartea bordul.

 

Eu ma gandesc pe viitor sa pun un DVD aftermarket de marca care cred ca ar arata mai bine .

Link to comment
Share on other sites

am o problema...cred ca e de la final... boxa din partea dreapta sofer... uneori se aude, uneori bazaie.... nu stiu ce sa i fac... probabil trebuie duc casetofonul la un electronist.

Pana ajung acolo cum pot face sa se auda boxa din partea dreapta.... sa fac in asa fel incat sa o leg cu cea din partea stanga...

a mai facut cineva asa ceva?

merci

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca se vand intre 300 si 500 e sistemele DSP .

 

Eu am CD-player aftermarket , statie si subb dar difuzoarele originale. Se aude destul de clar , basul e mult peste ce vreau eu dar e bine momentan.

Conteaza foarte mult CD-playerul, eu am avut pe masina unul care se auzea mult mai prost decat cel care il am acum. Diferenta s-a observat imediat ce am schimbat playerul. Unica problema e ca arata ca moartea bordul.

 

Eu ma gandesc pe viitor sa pun un DVD aftermarket de marca care cred ca ar arata mai bine .

ii sta mult mai bine. am un prieten cu 330d si a pus un dvd cu ecran ca "iese" din el, ma rog, ai prin ideea. arata foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

am o problema...cred ca e de la final... boxa din partea dreapta sofer... uneori se aude, uneori bazaie.... nu stiu ce sa i fac... probabil trebuie duc casetofonul la un electronist.

Pana ajung acolo cum pot face sa se auda boxa din partea dreapta.... sa fac in asa fel incat sa o leg cu cea din partea stanga...

a mai facut cineva asa ceva?

merci

mie imi este ars un final de la modul radio(ala din portbagaj, stanga) nu imi mergea partea dreapta deloc.am anulat boxele de pe spate , am legat boxa din usa dreaapta fata e firele de la boxa stanga spate (firele sunt sub bancheta in spatele soferului). si mi-am pus un tub de bass hertz de 700 de wati rms.imi merge numa fata (cu boxele originale DSP) se aude superb.am taiat si acolo la cotiera sa intra frumos bassul in habitaclu.dak ai navi mare is suficiente boxele originale si un tub de bass.poti face si tu asa si credema nu o sa iti para rau.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.