Jump to content

Seful pilotilor de incercare de la Toyota, mort intr-un accident


ionatan

Recommended Posts

Daca tot pomeniti de impact la viteza mare in lumea sportului.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=82427 - accidentul lui Webber din weekend.

 

Sasiul monococa ranfosat corespunzator si-a aratat utilitatea. Intr-un accident asemanator Giles Villeneuve si-a pierdut viata.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Webber a lovit si un rand de cauciucuri , asta nu inseamna ca nu sunt foarte sigure monoposturile dar sunt obligati acum si organizatorii sa aiba spatii de derobare cu zona de asfalt si nu cred ca mai exista particica din zidurile de protectie neacoperite cu cauciucuri .Daca Villeneuve Sr. si Sena ar fi concurat in zilele noastre nu ar fi murit .

 

Referitor la impactul frontal la 100 la ora , este diferenta daca lovesti un pom sau o alta masina care vine din fata , deoarece la varianta a 2-a vitezele se acumuleaza , o fi avut lexus-ul 80 la ora dar daca bmw-ul a venit cu 120 a fost ca un impact la 200 .

 

Si aceea nu pare o pista , mai degraba un drum national virajat unde obisnuiesc producatorii sa-si testeze masinile intr-un regim cat mai aproape de cel real .

 

 

Oricum cand e scris sa te duci , nu prea mai ai ce face si tot te duci .

 

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

Webber a lovit si un rand de cauciucuri , asta nu inseamna ca nu sunt foarte sigure monoposturile dar sunt obligati acum si organizatorii sa aiba spatii de derobare cu zona de asfalt si nu cred ca mai exista particica din zidurile de protectie neacoperite cu cauciucuri .Daca Villeneuve Sr. si Sena ar fi concurat in zilele noastre nu ar fi murit .

 

 

Inainte de a lovi zidul de protectie monopostul lui Webber a cazut pe sol cu rotile in sus, fix pe arcul de securitate, din cate se vede si in film nu pare deformat serios, au sarit camerele in rest totul pare la locul lui.

Link to comment
Share on other sites

Vitezele nu se acumuleaza. A fost la Mythbusters recent. Au busit o masina intr-un zid la 50 mile pe ora parca, apoi la 100 mile pe ora apoi doua masini in coliziune frontala fiecare cu 50 mile... si astea doua aratau ca cea busita in zid la 50 mile pe ora. :)

 

http://www.milkandcookies.com/link/205778/detail/

 

:twoup: pai clar ca nu se cumuleaza.... pai daca te lovesti de-un zid la 50 la ora, doar caroseria ta absoarbe socul.... dar lovindu-se doua masini care ambele vin cu 50 e absurd sa spui ca se vor deforma ca la 100 la ora, ca doar ambele preiau socul si se deformeaza...

Link to comment
Share on other sites

Daca asa sta treaba, de ce pilotii de raliu nu mor pe capete in urma accidentelor..Si aia chiar au viteze destul de mari cand lovesc un pom sau alt obstacol,rar cand circula doar cu 100km/h...

 

Au murit câÞiva: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fatal...nship_accidents

 

Nu au viteze atât de mari atunci când lovesc vreun copac.

 

Ăn general pierd controlul ĂŽn curbe, iar ĂŽn curbe nu cred cĂŁ au peste 100 la orĂŁ, probabil 70-80 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Vitezele nu se acumuleaza. A fost la Mythbusters recent. Au busit o masina intr-un zid la 50 mile pe ora parca, apoi la 100 mile pe ora apoi doua masini in coliziune frontala fiecare cu 50 mile... si astea doua aratau ca cea busita in zid la 50 mile pe ora. :twoup:

 

http://www.milkandcookies.com/link/205778/detail/

Un nene politist a zis odata la stiri ca se acumuleaza vitezele si eu am bagat la cap .

 

Acum m-am convins ca nu este asa .

Link to comment
Share on other sites

Vitezele nu se acumuleaza. A fost la Mythbusters recent. Au busit o masina intr-un zid la 50 mile pe ora parca, apoi la 100 mile pe ora apoi doua masini in coliziune frontala fiecare cu 50 mile... si astea doua aratau ca cea busita in zid la 50 mile pe ora. :twoup:

 

http://www.milkandcookies.com/link/205778/detail/

Un nene politist a zis odata la stiri ca se acumuleaza vitezele si eu am bagat la cap .

 

Acum m-am convins ca nu este asa .

 

Wow, si eu m-am convins acum... Chiar nu ma gandeam....

Link to comment
Share on other sites

Ma nu vi se pare nimic ciudat in fotografie?

Ala e drum de 2 benzi? Normal ca s-au izbit frontal, nu aveau pe unde sa treaca 2 masini pe acolo, darmite daca mai aveau si viteza. Poate 2 motociclete.

E dubios.

Edited by DanMTK
Link to comment
Share on other sites

Una e sa lovesti o masina de un zid(care e nedeformabil) si alta e sa o lovesti de alta masina, care e deformabila. Vitezele se aduna, 100%.

 

Vitezele se aduna dar impactul nu se agraveaza pentru ca in loc sa se deformeze o masina, se deformeaza doua deci se va imparti forta impactului pe doua masini.

Link to comment
Share on other sites

Ma nu vi se pare nimic ciudat in fotografie?

Ala e drum de 2 benzi? Normal ca s-au izbit frontal, nu aveau pe unde sa treaca 2 masini pe acolo, darmite daca mai aveau si viteza. Poate 2 motociclete.

E dubios.

 

E cu 2 benzi drumul, se vede mai bine in pozele din ziarul german din linkul din primul post.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.