Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Si inca o chestie care ma enerveaza teribil. Eu in general vorbesc destul de politicos la telefon si in acelasi timp respectuos, ma prezint, ma adresez la persoana a adoua, domnule, va rog, chestii din astea de 7 ani de acasa. Doamne cand ma suna cate unu si ma ia cu BOSS, sefule, mancatias, si alte chestii din astea de mahala, imi vine sa mor. Toti astia care cumpara BMW-uri au neaparat limbaj de smecher?

te-am sunat cumva? de unde ai dedus tu limbajul meu de telefon?

 

 

Pai ce treaba am eu cu tine, m-am adresat tie in particular, sau nu bagi de seama ca am vorbit la modul general?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

La faza cu martorul airbag aprins mi se pare o pb destul de importanta (ca poate nu este de la plasa scaun pasager dr ci poate sa fie de la un accident sau etc). Asa ca ii dau in totalitate dreptate lui cla80

multumesc ca vezi si tu ce vad si eu, poate mai scrie cineva care a vazut-o sa ne lamurim totusi

 

La faza cu martorul airbag aprins mi se pare o pb destul de importanta (ca poate nu este de la plasa scaun pasager dr ci poate sa fie de la un accident sau etc). Asa ca ii dau in totalitate dreptate lui cla80

multumesc ca vezi si tu ce vad si eu, poate mai scrie cineva care a vazut-o sa ne lamurim totusi

 

La faza cu martorul airbag aprins mi se pare o pb destul de importanta (ca poate nu este de la plasa scaun pasager dr ci poate sa fie de la un accident sau etc). Asa ca ii dau in totalitate dreptate lui cla80

multumesc ca vezi si tu ce vad si eu, poate mai scrie cineva care a vazut-o sa ne lamurim totusi

Link to comment
Share on other sites

Apai daca masina lui mihai e varza inseamna ca 90% din masinile din romania sunt praf, nu l-am intalnit pe mihai decat de 2 ori, la batory si la una bucat intalnire sibiu, asa ca nu ii tin partea. Plus de asta masina arata bine si merge bine. Pentru pretentiosi exista mastercard :twoup:.
Link to comment
Share on other sites

Si inca o chestie care ma enerveaza teribil. Eu in general vorbesc destul de politicos la telefon si in acelasi timp respectuos, ma prezint, ma adresez la persoana a adoua, domnule, va rog, chestii din astea de 7 ani de acasa. Doamne cand ma suna cate unu si ma ia cu BOSS, sefule, mancatias, si alte chestii din astea de mahala, imi vine sa mor. Toti astia care cumpara BMW-uri au neaparat limbaj de smecher?

pai si eu vreau sa cumpar un bmw, de ce-i bagi pe toti in aceeasi oala? am spus eu ca toti care vand bmw-uri sunt in vreun fel sau altul? daca am ceva de zis fac referire strict la persoana respectiva, nu generalizez.

Link to comment
Share on other sites

La faza cu martorul airbag aprins mi se pare o pb destul de importanta (ca poate nu este de la plasa scaun pasager dr ci poate sa fie de la un accident sau etc). Asa ca ii dau in totalitate dreptate lui cla80

Mda ca alea cu becul stins nu pot sa aiba un modul din acela by pass sau cum ii zice, ne poate explica robert mai multe.

Link to comment
Share on other sites

Si inca o chestie care ma enerveaza teribil. Eu in general vorbesc destul de politicos la telefon si in acelasi timp respectuos, ma prezint, ma adresez la persoana a adoua, domnule, va rog, chestii din astea de 7 ani de acasa. Doamne cand ma suna cate unu si ma ia cu BOSS, sefule, mancatias, si alte chestii din astea de mahala, imi vine sa mor. Toti astia care cumpara BMW-uri au neaparat limbaj de smecher?

pai si eu vreau sa cumpar un bmw, de ce-i bagi pe toti in aceeasi oala? am spus eu ca toti care vand bmw-uri sunt in vreun fel sau altul? daca am ceva de zis fac referire strict la persoana respectiva, nu generalizez.

 

 

Bai nene, tu n-ai cu cine sa te certi? Topicul asta e facut sa discutam despre masini, vanzatori, cumparatori, fiecare isi spune parerea, experientele etc. Te mai intreb inca o data, ai impresia ca m-am adresat tie? Te inseli.

Link to comment
Share on other sites

clau80 nu inteleg de ce mi te ai adresat din moment ce nu era vorba despre tine nici despre aventura ta.din cate am vazut titlul threadului nu este "adreseaza te lui clau" fara suparare da nu ti am vorbit tie,mi am exprimat offurile in legatura cu piata roamneasca de cumparaturi cu un mic comentariu despre parcuri auto din germania.nu stiu de ce ai avut impresia ca te am atacat...oricum vorba fie daca vrei masina veche de 6 ani+ fara nici un defect slabe sanse.
Link to comment
Share on other sites

Si inca o chestie care ma enerveaza teribil. Eu in general vorbesc destul de politicos la telefon si in acelasi timp respectuos, ma prezint, ma adresez la persoana a adoua, domnule, va rog, chestii din astea de 7 ani de acasa. Doamne cand ma suna cate unu si ma ia cu BOSS, sefule, mancatias, si alte chestii din astea de mahala, imi vine sa mor. Toti astia care cumpara BMW-uri au neaparat limbaj de smecher?

pai si eu vreau sa cumpar un bmw, de ce-i bagi pe toti in aceeasi oala? am spus eu ca toti care vand bmw-uri sunt in vreun fel sau altul? daca am ceva de zis fac referire strict la persoana respectiva, nu generalizez.

 

 

Bai nene, tu n-ai cu cine sa te certi? Topicul asta e facut sa discutam despre masini, vanzatori, cumparatori, fiecare isi spune parerea, experientele etc. Te mai intreb inca o data, ai impresia ca m-am adresat tie? Te inseli.

"bai nene" face parte din repertoriul de bmw-ist sau din ala de 7 ani acasa?

Link to comment
Share on other sites

clau80 nu inteleg de ce mi te ai adresat din moment ce nu era vorba despre tine nici despre aventura ta.din cate am vazut titlul threadului nu este "adreseaza te lui clau" fara suparare da nu ti am vorbit tie,mi am exprimat offurile in legatura cu piata roamneasca de cumparaturi cu un mic comentariu despre parcuri auto din germania.nu stiu de ce ai avut impresia ca te am atacat...oricum vorba fie daca vrei masina veche de 6 ani+ fara nici un defect slabe sanse.

 

Idem.

Link to comment
Share on other sites

Cla80, iti recomand o reprezentanta! Scoate din buzunar 25-30k de euro minim si o sa ai parte de tot ceea ce iti doresti! Vrei masina impecabila la banii aia, eventual si cu toate consumabilele nou-noute si cu un plin, nu? Poate iti plateste si vanzatorul asigurarea si rovigneta pe un an ca de... la banii aia... :twoup:

Revino cu picioarele pe pamant! Este un E46 nfl care are aprox. 10 ani, vreo 2-3 ani de exploatare numai in Romania si una peste alta masina chiar pare a fi foarte ingrijita cel putin din poza. Se cunoaste ca a fost intretinuta.

Link to comment
Share on other sites

Oricat de ingrijita va fi o masina totdeauna va fi cineva care sa bage de vina .

Ba ca domnule e lovita e moarta e vai si amar dar asta e riscu cand vinzi o masina

 

Eu personal am o alta tehinca cu toate ca am 2 masini destul de ieftine pt fiecare interventie fac o poza inainte si una dupa si pt fiecare 3000 km aproximativ fac din nou o poza la kilometraj cu un ziar din ziua curenta langa asa ca nimeni nu va putea sa zica ca km la masinile mele nu sunt reali de exemplu am un kia ( pro ceed care are aproximativ 3 ani si are 19000 de km ma crede cineva daca i zic asta direct ?

 

numai bine

Edited by vlad1989
Link to comment
Share on other sites

asta cu luatu` masina de la pasionati merge de foarte multe ori. eu a pregatesc sa iau 330xd`ul lui bogdan258 de pe forum de aici. omul mi-a dat aici PM si asa am intrat in legatura. jos palaria pentru el, un om foarte de treaba. evident ca exista intotdeauna si oameni care nu se vor comporta cum trebuie dar in mare parte cred ca cei care sunt pasionati discuta altfel. inainte sa vorbesc cu bogdan am negociat cu un om de la cta care incerca sa ma friga sa ii platesc eu leasingul... dupa lungi discutii si alte alea am renuntat pentru ca era clar inselatorie pe fata. concluzia e ca trebuie avuta mare grija cand te duci si cumperi o masina sh si trebuie din start sa ai tema facuta. toate cele bune!
Link to comment
Share on other sites

n-am zis ca masina e varza, nu citi printre randuri, ci ca ai mintit voit si prin omisiune, nu cred ca am specificat ceva de vreo zgarietura, normala la o masina de 10 ani, nu am negociat nici macar un euro la pretul spus de tine prin telefon, si am mai vazut ceva bmw-uri inainte sa o vedem pe a ta si nici una nu avea becul la airbag aprins (ceva normal pentru tine), si cred ca toti posibilii cumparatori ai masinii tale au fost la fel de exigenti ca si noi cand au vrut s-o cumpere, drept dovada nu a cumparat-o nimeni de 2 ani de cand te chinui s-o vinzi. daca vrei sa vinzi o masina e si normal sa o testez pe un drum mai denivelat, nu plin de gropi cum sustii tu, daca vrei s-o vinzi accepti daca nu, nu, doar nu ti-a luat-o nimeni cu forta, nu? cu siguranta ca nu vreau sa cumpar o masina de la cineva care ma minte pe fata, ci vreau sa dau un pret corect pe o masina la care sa-i stiu toate defectele, nu sa i le descopar eu dupa ce o cumpar. succes in vanzarea ei!

 

nu am vandut-o pentru ca nu am avut intentia, am pus-o de cand am luat-o pe forum la vanzare din simpla curiozitate si daca imi ieseau banii dati pe ea si un mic profit o dadeam, sunt 2 useri de pe forum care au vazut masina, au mers cu ea, unul din ei a si testat-o la Autotest si a verificat km la BMW, cu care am ajuns la o intelegere insa de fiecare data m-am razgandit, ei iti pot confirma asta, acum insa m-am decis pentru ca plec din tara asa cum ti-am spus si tie cand ne-am vazut. Oricum eu nu vreau sa ma cert cu tine, tu ai pretentiile tale, este normal, fiecare om cu gusturile lui pe mine singurul lucru care m-a deranjat a fost faptul ca in urma expunerii tale reiesea ca eu sunt vreun fel de samsar sau ca am vrut sa te pacalesc, atata tot. Iar becul la airbag ma costa 10 euro sa ii fac un bypass la plasa din scaun, dar daca manaream masina faceam si asta, asta ar trebui cel putin sa te faca sa te gandesti ca nu am avut aceasta intentie. Iar drumul pe unde am fost era plin de gropi in niciun caz denivelat, daca la masina asta bate ceva pe un drum gen Sibiu-Bucuresti( pentru mine astea sunt drumuri cat de cat normale in tara asta) pe care l-am facut in weekend eu ti-o dau gratis!!! In concluzie, sa incheiem cu romanul asta si fie ca masina pe care vrei tu sa o cumperi sa corespunda intocmai cerintelor tale. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

ca sa trecem peste aceasta discutie care a degenerat intr-o polemica,va rog sa luati lectii de gramatica din anuntul urmator http://autovit.ro/bmw-530-C14641944.html :)

 

si dupa ce radeti cu pofta de ''profesorul'' care a postat anuntul de mai sus,va rog sa va spuneti parerea despre anuntul asta... http://autovit.ro/bmw-530-C14462552.html ,mie mi se pare cam ''eftina''. :twoup:

Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

ca sa trecem peste aceasta discutie care a degenerat intr-o polemica,va rog sa luati lectii de gramatica din anuntul urmator http://autovit.ro/bmw-530-C14641944.html :)

 

si dupa ce radeti cu pofta de ''profesorul'' care a postat anuntul de mai sus,va rog sa va spuneti parerea despre anuntul asta... http://autovit.ro/bmw-530-C14462552.html ,mie mi se pare cam ''eftina''. :twoup:

 

la primul in mod clar avem de a face cu un ''erudit'', care probabil stie ca in limba romana se scrie asa cum se aude, si atunci asa si face omul :), iar la a doua, mie mi se pare un pret corect, din pozele astea oricum nu iti prea poti forma cat de cat o parere dar pare sa arate bine.

Link to comment
Share on other sites

eu unul nu inteleg urmatorul lucru: de ce pretul unei masini pusa la vanzare se compara cu pretul unei masini "similare" de pe autovit?

in momentul in care incerci sa vinzi o masina primesti o replica de genul: "am vazut una pe autovit, full, full, full....full, full, full...si era si cu 1500E mai ieftina.."...de ce e lumea atat de proasta? de ce nu conteaza in primul rand cat de bine intretinuta este masina, in ce stare este partea mecanica etc..cu un polish si un detailing faci un jaf sa arate a masina noua, iar clientul este satisfacut...si-a luat masina visurilor lui, pentru care va munci non-stop sa poata plati casco, impozit, rca, benzina/motorina, revizii etc..pana cand isi va da seama dupa cateva luni - 1 an, ca de fapt a cumparat un mare gunoi si ii va face masinii un polish si un detailing pentru a o pasa urmatorului norocos..

 

iar masinile cinstite, bine intretinute, cu piese schimbate doar pentru ca masina sa mearga cat mai bine posibil devin brusc..gloabe..masini prea scumpe pentru ce ofera..intotdeauna va fi una pe autovit full, full, full...full, full etc. mai ieftina si mai buna. Pentru cei ce aleg mai ieftin si mai bun..mult noroc si fericire!

Link to comment
Share on other sites

da cand va luati masina cum va tiganiti? dar aici toti sunt moralisti. .cati din voi nu ati luat primul aspect pretul masinii. cati nu v-ati tavalit pe jos sa mai lase 100e ca e zgariata bara .cati nu ati stabilit un pret si cand sa-i dati cascavalu a-ti mai negociat 100e pentru drum acte sau benzina ....

uitate cate bmw-uri se vand pe autovit si uitate pe forum (si aici toate sunt super ingrijite)si cati mai apar pe forum .si nu cred ca toti care le cumpara is purii si le duc la tara sa le foloseasca de clocitoare . oare cate sunt pe la Masina Mea ....

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

ha ha,pentru actuala masina nu m-am tiganit nici macar 100 euro... mi se pare penibil daca gasesc o masina in stare buna si care imi place sa o dau in cacaturi de genu domne e un gainat pe capota mai scade 10 euro ca tre sa o spal.PS:masina mea a fost luata cu aripa spate +capota fata usor infundate si inca o aripa un pic zgariata la modul la care spuneti voi aici trebuia sa ma tiganesc pentru minim 1000 euro.
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru postul lui Razvan! Asa este, cum incerci sa vinzi aici o masina vine unu' si iti da exemplu ca pe Autovit a vazut una mai ieftina! :twoup: Nu conteaza km, starea masinii, cat de intretinuta, unde a fost servisata, etc. Conteaza doar PRETUL!
Link to comment
Share on other sites

da cand va luati masina cum va tiganiti? dar aici toti sunt moralisti. .cati din voi nu ati luat primul aspect pretul masinii. cati nu v-ati tavalit pe jos sa mai lase 100e ca e zgariata bara .cati nu ati stabilit un pret si cand sa-i dati cascavalu a-ti mai negociat 100e pentru drum acte sau benzina ....

uitate cate bmw-uri se vand pe autovit si uitate pe forum (si aici toate sunt super ingrijite)si cati mai apar pe forum .si nu cred ca toti care le cumpara is purii si le duc la tara sa le foloseasca de clocitoare . oare cate sunt pe la Masina Mea ....

 

CORECT!

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti voi de o masina din 1991 care are 108.000 de km? Pare real?

Mi-am luat o masina din Germania, fara sa o vad in persoana, de la un neamt - care pretindea ca are 108.000 km. Am trimis platforma dupa ea dar eu nu credeam deloc ca are km astia, tot ce voiam e sa fiu sigur ca motorul si cutia sunt OK (masina are si niste upgrade-uri scumpe). Mi-a venit masina. Acum sunt convins 100% ca aia sunt km masinii. Zici ca are 2-3 ani vechime, usile se inchid f usor, toate chederele zici ca sunt noi, interiorul e ca nou... etc...

Concluzia mea este ca tot Germania ramane de baza pentru anunturi reale si masini bune

Edited by Bartolomeus
Link to comment
Share on other sites

eu unul nu inteleg urmatorul lucru: de ce pretul unei masini pusa la vanzare se compara cu pretul unei masini "similare" de pe autovit?

in momentul in care incerci sa vinzi o masina primesti o replica de genul: "am vazut una pe autovit, full, full, full....full, full, full...si era si cu 1500E mai ieftina.."...de ce e lumea atat de proasta? de ce nu conteaza in primul rand cat de bine intretinuta este masina, in ce stare este partea mecanica etc..cu un polish si un detailing faci un jaf sa arate a masina noua, iar clientul este satisfacut...si-a luat masina visurilor lui, pentru care va munci non-stop sa poata plati casco, impozit, rca, benzina/motorina, revizii etc..pana cand isi va da seama dupa cateva luni - 1 an, ca de fapt a cumparat un mare gunoi si ii va face masinii un polish si un detailing pentru a o pasa urmatorului norocos..

 

iar masinile cinstite, bine intretinute, cu piese schimbate doar pentru ca masina sa mearga cat mai bine posibil devin brusc..gloabe..masini prea scumpe pentru ce ofera..intotdeauna va fi una pe autovit full, full, full...full, full etc. mai ieftina si mai buna. Pentru cei ce aleg mai ieftin si mai bun..mult noroc si fericire!

 

Iti spun eu de ce se intampla treaba asta.In primul rand pt ca autovit reprezinta,in esenta, un targ deschis non-stop.Astel,acest site reprezinta un ''rai'' pt toti samsarii care vand masini 'IMPECABILE,EXTRA-EXTRA,FULL,NEATINSE' si astfel de mizerii,la preturi minime.(tine minte si cate discutii au fost pe forum legat si de cacatii astia de la autovit care permit publicarea oricarui tip de anunt,indiferent de aberatiile mentionate in el)Si asa am trecut la al doilea motiv pt care aproape orice pers care vrea sa-si ia o masina se raporteaza la autovit....si anume aceste masini nemaipomenite la preturi de toata jena.

 

Ce ziceti voi de o masina din 1991 care are 108.000 de km? Pare real?

Mi-am luat o masina din Germania, fara sa o vad in persoana, de la un neamt - care pretindea ca are 108.000 km. Am trimis platforma dupa ea dar eu nu credeam deloc ca are km astia, tot ce voiam e sa fiu sigur ca motorul si cutia sunt OK (masina are si niste upgrade-uri scumpe). Mi-a venit masina. Acum sunt convins 100% ca aia sunt km masinii. Zici ca are 2-3 ani vechime, usile se inchid f usor, toate chederele zici ca sunt noi, interiorul e ca nou... etc...

Concluzia mea este ca tot Germania ramane de baza pentru anunturi reale si masini bune

 

Ce ti-ai luat?detaliaza :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.