Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Odata cu consumul vine si o poluare pe masura. In Londra scria la toate colturile sa opresti motorul cand stationezi pt ca poluezi.

Cei din vest chiar sunt preocupati de acest aspect si de mediul in care vor trai copiii lor.

 

La romani toti zic ca lor de ce sa le pese cand altii polueaza mai mult (gen Rabele), dar mentalitatea va ramane pe veci asa, cu astfel de oameni.

 

Dam DPF jos, ii dam si cu un soft sa fuga mai tare (in blana consuma si mai mult). Insa cati stiu ca particulele ramase in urma arderii diesel (cele pe care DPF a fost gandit sa le opreasca) sunt cancerigene mai periculoase decat fumul de tigara?

 

Toti se gandesc la buzunar doar pe moment, fara sa ia in calcul ca vor plati mai tarziu cu sanatatea lor si a copiilor lor si vor cheltui de zeci de ori mai mult prin spitale si pe terapii care le vor lungi viata cu cateva luni.

 

Toti am trebui sa luam atitudine.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Odata cu consumul vine si o poluare pe masura. In Londra scria la toate colturile sa opresti motorul cand stationezi pt ca poluezi.

Cei din vest chiar sunt preocupati de acest aspect si de mediul in care vor trai copiii lor.

 

La romani toti zic ca lor de ce sa le pese cand altii polueaza mai mult (gen Rabele), dar mentalitatea va ramane pe veci asa, cu astfel de oameni.

 

Dam DPF jos, ii dam si cu un soft sa fuga mai tare (in blana consuma si mai mult). Insa cati stiu ca particulele ramase in urma arderii diesel (cele pe care DPF a fost gandit sa le opreasca) sunt cancerigene mai periculoase decat fumul de tigara?

 

Toti se gandesc la buzunar doar pe moment, fara sa ia in calcul ca vor plati mai tarziu cu sanatatea lor si a copiilor lor si vor cheltui de zeci de ori mai mult prin spitale si pe terapii care le vor lungi viata cu cateva luni.

 

Toti am trebui sa luam atitudine.

te rog sa dovedesti ca nu esti dkar un lup moralist . vreau filmare cum opresti motorul vara asta la 42 grade de cel putin 10 ori minim 10 min si stai in masina pt ca esti pe un drum cu praf pe care trec rabe,mapn, ratb si taxi . chiar te rog ofer 250 ron daca faci asta . deci 100 min de filmare in conditiile descrise. si vb serios vreau sa vad daca si tu ai vb serios cu faptul ca toti ar trebui sa ....blabla.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis sa opriti motoarele la semafor vara, ci doar ca aia avertizeaza lumea si vezi acele atentionari peste tot. Nu compara clima de aici cu cea din UK.

 

Eu ziceam sa mai luam in considerare si alte aspecte cand alegem o masina, nu doar pretul :)

 

2.5i de pe E39 nu este un motor eficient si polueaza foarte mult.

 

Acum fiecare citeste si intelege ce vrea.

 

LE: la masinile cu sistem start/stop, te ventileaza in continuare cand motorul e oprit la semafor, nu ramai sa te clocesti :)

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

arata bine masina insa e 2010 nu 2011, asta ar fi un prim aspect. nu stiu insa de pret, mie imi pare cam scumpa dar nu stiu preturile la suv ca nu m-amu interesat niciodata

nu cred ca exista bmw cu suspensie pneumatica pe FATA.

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze, am pus de 2 ori acelasi link . Al 2-lea ar fi trebuit sa fie acesta http://www.autovit.ro/bmw-x5-C29537640.html .

M-am uitat si in Germania, ca asta aveam de gand, sa ma duc in Germania sa cumpar si majoritatea sunt +35.000E.

 

PS: al 2-lea pe langa ca e 04/2011 are in plus si camera marche arrier, are si camere laterale

kilometrii cred ca sunt reali in 2 ani 134.000.

Edited by razvan915
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis sa opriti motoarele la semafor vara, ci doar ca aia avertizeaza lumea si vezi acele atentionari peste tot. Nu compara clima de aici cu cea din UK.

 

Eu ziceam sa mai luam in considerare si alte aspecte cand alegem o masina, nu doar pretul :)

 

2.5i de pe E39 nu este un motor eficient si polueaza foarte mult.

 

Acum fiecare citeste si intelege ce vrea.

 

LE: la masinile cu sistem start/stop, te ventileaza in continuare cand motorul e oprit la semafor, nu ramai sa te clocesti :)

e na,hai ca am auzit-o si pe asta,macar ai idee ce cod are motorul ala?sau ce emisii de CO2?

Link to comment
Share on other sites

e na,hai ca am auzit-o si pe asta,macar ai idee ce cod are motorul ala?sau ce emisii de CO2?

Da, pentru regim mixt are CO2 calculat de producator la 247g/km.

Motorul e M54.

 

Zici ca emisiile sunt date de nume.

 

Faptul ca tu ai o masina cu motorul ala nu schimba situatia cu nimic. Tot depasit e dpdv al eficientei.

 

 

Cut the crap :)

 

Daca tot o tii pe a ta, sa stii ca un 750i F01 cu V8 de 4.4 litri are 199g CO2/km.

 

0-100km/h in 4.8s

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Yolo, compari mere cu pere. Motor aspirat cu unul turbo-aspirat.

 

Plus ca e 266g/km.

Compar un motor de acum 13 ani cu unul din zilele noastre :)

 

LE: 530i F10, 173g CO2/km. motor aspirat. Racheta pe langa 525i ala, si totusi mai eficient energetic.

 

Oricum CO2 este laptic pe langa celelalte emisii rezultate in urma arderii benzinei. Daca era doar CO2 nu era nicio problema.

 

Cam 95% din CO2 produs anual pe planeta e de origine naturala (vulcani, etc.) si nu el e cauza bolilor de plamani, cancerelor etc

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Compar un motor de acum 13 ani cu unul din zilele noastre :)

 

LE: 530i F10, 173g CO2/km. motor aspirat. Racheta pe langa 525i ala, si totusi mai eficient energetic.

 

Oricum CO2 este laptic pe langa celelalte emisii rezultate in urma arderii benzinei. Daca era doar CO2 nu era nicio problema.

 

Cam 95% din CO2 produs anual pe planeta e de origine naturala (vulcani, etc.) si nu el e cauza bolilor de plamani, cancerelor etc

man toata schema sta in consum sa zici ca M54 ala e depasit mi se pare un pic amuzant.oricum datele scrise de tine sunt cele ideale ia mergi cu start stop activ si vezi ce emisii ai.Cat despre M54 nu pot spune ca e chiar pe primul loc in sufletul meu ,e un motor bun dar pt tot M20 ramane mai reusit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.