Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

@xfil3s: Cu tine, normal. :smile:

 

@hornetb:

Cum adică mi te adresezi aşa cum merit?

Vorbeşte aşa cu cine îţi permite, nu cu mine.

Tu eşti mai puşti decât mine, iar asta se vede clar.

 

Când vrei să faci o afacere din aşa ceva, trebuie să te bazezi pe experienţa şi priceperea ta, nu pe a altora.

Altfel rămâi cu 0 lei dacă trebuie să le dai şi altora bani ca să te ajute.

 

Timpul meu e prea valoros încât să stau să caut greşeli, însă ştiu sigur că ai mai făcut pentru că le-am văzut şi te-au mai apostrofat şi alţii.

 

Toată lumea se plictiseşte în unele momente, şi eu mă mai plictisesc, însă nu sunt atât de infantil încât să mă bag să aduc maşini din Germania din plictiseală, mai ales din postura ta, a unui om fără experienţă.

Nu e posibil, e 100% adevărat. Ai zis că te-ai trezit şi ţi-a venit în cap să faci topicul ăsta, deci clar l-ai făcut fără să gândeşti prea mult.

 

Nu. Mă refer la experienţa de a cumpăra maşini, pur şi simplu. Dacă ţi-ai adus o singură maşina, experienţa e aproape de 0.

 

Nu mai arunca vorbe aiurea, cel care ţi-a închis atunci topicul e Calin78, iar el e un om integru, fără cumetrii sau alte combinaţii de genul acesta pe forum. Ţi-a închis topicul din motive absolut obiective.

 

Tot o dai pe asta cu km reali, hai să-ţi explic şi asta, culmea nu o să te coste nimic deşi o să înveti pe pielea ta că lecţiile cele mai bune costă în viaţă.

 

Maşini cu km reali de care să fii sigur nu există printre maşinile pe care vroiai tu să le aduci.

Maşină cu km reali este doar aceea care e încă în garanţie. Dacă garanţia s-a terminat şi nu se mai fac reviziile la reprezentanţă, pot fi daţi km înapoi fără probleme şi nu-ţi dai tu seama sau altcineva.

 

Cât pentru celălalt post:

 

Poate eşti mai mare decât mine ca vârstă, însă ca mentalitate eşti un puşti, iar la şcoala vieţii eşti repetent.

Altfel n-ai scrie atâtea tâmpenii, pur şi simplu aberezi într-un mod sinistru.

 

Eu nu vorbesc de ţepe, eu vorbesc de a cumpăra maşini, de a te pricepe la maşini şi a avea priceperea de a vedea defectele ascunse pe care le poate avea o maşină.

E clar că nu ai această capacitate, n-am văzut nici un post tehnic de-al tău şi ai spus şi tu că te-ai bazat pe alţii ca să-ţi aduci maşina.

Plus că tot baţi apa în piuă cu km reali. KM reali nu se pot afla, obişnuieşte-te cu ideea.

Asta cu prietenii mă lasă rece, ceea ce contează e experienţa proprie dacă ar fi fost afacerea ta.

Dacă erai săgeata unui prieten şi tu doar puneai topicul pe forum, atunci da, într-adevăr ar fi contat experienţa acelui prieten.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

din cate inteleg eu ... si crede-ma ca putere de intelegere am ... tu ai plecat total nepregatit in germania ... te-a furat mirajul occidentului dar si gandul ca te vei intoarce acasa cu un e90 si dc e o sa-l vinzi si o sa-ti iei altu si tot asa si o sa aduci la altii ... vise desarte ...

 

iar faza asta e super funny "n-am stiu ca la E90 e o maneta in stanga, am aflat telefonic, pe autostrada, dupa ce luasem masina...am sunat un prieten in tara si mi-a zis ca tre` sa mai fie o maneta...care nu era :)"

 

sunt curios ce varsta aveai cand ai plecat in germania ... banuiesc ca nu ai plecat singur ... ai plecat cu parintii? :)

 

Intr-adevar ... la mine n-a fost problema ... am stat chiar 7-8 zile pana am gasit ceva new entry care era pe placul meu ... eu vroiam anumite dotari , o anume culoare , o anume motorizare si un nr de km cat mai mic ... cam asa a fost ... nu m-am grabit absolut deloc.

 

Poate ai putere de intelegere, dar poate nu suficient de mare sau poate nu vrei sa intelegi. Nu stiu din ce punct de vedere consideri tu ca am plecat "total nepregatit". Da, iti dai seama, de la tara fiind m-am minunat si-am dat in primul E90 gasit :) Nu puteam sa ma intorc acasa cu gandul ca o sa-l vand prea repede, din moment ce mi-am luat un E90 cu bani de un E60. Multi si-ar fi luat E60 cu siguranta. An mai jos, km mai multi. Eu am vrut an mai sus, km mai putini, c-am vrut-o pentru mine.

 

Funny sau nu, asta e, de la tara fiind, n-am stiut ca E90-ul altfel pilotul automat decat E46-ele.

 

Tu ai stat cat ai vrut, pana ai gasit, ti-ai permis. Eu am gasit ce am vrut din prima zi, am avut noroc, si c-am gasit rpd, ca daca mai stateam evident cheltuiam din bani. Eu n-am avut atatia ca tine, ce sa fac, n-am bani tai, ma scuzi :) Si chiar daca aveam mai multi, era super ok masina si o luam, n-aveam de ce sa mai stau.

 

Hai sa incheiem ca n-are rost...zau.

Link to comment
Share on other sites

@xfil3s: Cu tine, normal. :smile:

 

@hornetb:

Cum adicĂŁ mi te adresezi aÂşa cum merit?

VorbeÂşte aÂşa cu cine ĂŽĂži permite, nu cu mine.

Tu eºti mai puºti decât mine, iar asta se vede clar.

 

Când vrei sã faci o afacere din aºa ceva, trebuie sã te bazezi pe experienÞa ºi priceperea ta, nu pe a altora.

Altfel rãmâi cu 0 lei dacã trebuie sã le dai ºi altora bani ca sã te ajute.

 

Timpul meu e prea valoros Încât sã stau sã caut greºeli, Însã ºtiu sigur cã ai mai fãcut pentru cã le-am vãzut ºi te-au mai apostrofat ºi alÞii.

 

Toatã lumea se plictiseºte În unele momente, ºi eu mã mai plictisesc, Însã nu sunt atât de infantil Încât sã mã bag sã aduc maºini din Germania din plictisealã, mai ales din postura ta, a unui om fãrã experienÞã.

Nu e posibil, e 100% adevãrat. Ai zis cã te-ai trezit ºi Þi-a venit În cap sã faci topicul ãsta, deci clar l-ai fãcut fãrã sã gândeºti prea mult.

 

Nu. MĂŁ refer la experienĂža de a cumpĂŁra maÂşini, pur Âşi simplu. DacĂŁ Ăži-ai adus o singurĂŁ maÂşina, experienĂža e aproape de 0.

 

Nu mai arunca vorbe aiurea, cel care Ăži-a ĂŽnchis atunci topicul e Calin78, iar el e un om integru, fĂŁrĂŁ cumetrii sau alte combinaĂžii de genul acesta pe forum. Ăi-a ĂŽnchis topicul din motive absolut obiective.

 

Tot o dai pe asta cu km reali, hai sã-Þi explic ºi asta, culmea nu o sã te coste nimic deºi o sã Înveti pe pielea ta cã lecÞiile cele mai bune costã În viaÞã.

 

MaÂşini cu km reali de care sĂŁ fii sigur nu existĂŁ printre maÂşinile pe care vroiai tu sĂŁ le aduci.

 

 

Vorbesc asa cu oricine isi permite sa spuna numai prostii despre mine, trebuia sa nu-ti permiti sa ma jignesti, sa-ti vezi de treaba, si evitai sa-mi permit sa-ti vorbesc asa. Bine mai majorule, tu esti mai mare si mai matur, ma scuzi :)

 

"Altfel rãmâi cu 0 lei dacã trebuie sã le dai ºi altora bani ca sã te ajute." - cine a zis ca trebuia sa platesc pe cineva?

 

"Timpul meu e prea valoros Încât sã stau sã caut greºeli, Însã ºtiu sigur cã ai mai fãcut pentru cã le-am vãzut ºi te-au mai apostrofat ºi alÞii." - sigur, e prea valoros ca sa vezi daca-i "dati-mi" sau "da-ti-mi" dar nu-i valoros incat sa nu stai sa tiparesti pagini intregi :)

 

Bine geniule, sunt fara experienta, sunt imatur, infantil, bine ca esti tu mai breaz :)

 

"MaÂşini cu km reali de care sĂŁ fii sigur nu existĂŁ printre maÂşinile pe care vroiai tu sĂŁ le aduci." - eu nu stiu de unde stii tu asta. Dar uitasem ca esti atot-cunoscator, genial, mirific, fantastic. Ambele masini pe care le-am adus aveau km reali, iti dau VIN-ul de la fosta sa verifici.

 

"Maºinã cu km reali este doar aceea care e Încã În garanÞie. Dacã garanÞia s-a terminat ºi nu se mai fac reviziile la reprezentanÞã, pot fi daÞi km Înapoi fãrã probleme ºi nu-Þi dai tu seama sau altcineva." - iar vorbesti prostii. Daca masina iese din garantie in ianuarie 2009 si atunci avea 100 000 km sa zicem si-o verifici in iunie si are 125 000 atunci e clar ca-s km ok. Ah, ca nu poti sa afli exact, e alta, dar deduci...daca masina e 2004 si are in 2008 160 000 km...logic ca prin 2009 ar trebui sa aiba cam 200 000, faci media, 40 000 pe an...e foarte foarte simplu.

 

Referitor la celalalt post al tau...:

 

"Poate eºti mai mare decât mine ca vârstã, Însã ca mentalitate eºti un puºti, iar la ºcoala vieÞii eºti repetent.

Altfel n-ai scrie atâtea tâmpenii, pur ºi simplu aberezi Într-un mod sinistru." - asa-i, sunt convins ca tu ai realizat mult mai multe in viata, sunt convins ca ai un serviciu mai bun, sunt convins ca esti stralucit, nu ca doar mananci banii parintilor :) Esti "versat" cum s-ar zice, ca poate-ti suna bine :) Eu sunt un naiv, ce mai :)

 

"Eu nu vorbesc de Ăžepe, eu vorbesc de a cumpĂŁra maÂşini, de a te pricepe la maÂşini Âşi a avea priceperea de a vedea defectele ascunse pe care le poate avea o maÂşinĂŁ." - aia de unde mi-am luat eu masina incercuiau cu creta pe masina pana si cea mai mica zgaraietura sau defect ce era...masinile erau verificate si evaluate de ei...nu exista defecte ascunse acolo, crede-ma. Aia sunt corecti, cinstiti, nu vor sa te arda cu nimic.

 

"Plus cĂŁ tot baĂži apa ĂŽn piuĂŁ cu km reali. KM reali nu se pot afla, obiÂşnuieÂşte-te cu ideea." - ti-am explicat mai sus faza cu km.

 

N-o sa-ti mai raspund, ca n-are rost. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

mașina asta are sau nu M paket? în 2003 era 2.5d de 132 kw? sau e resoftare?

și văd că Bord Computerul e diferit de altele. nu mai arată mașinuța cu ușile deschise, ci este mai lung și prezintă ceva scris (ca la E34 cu OBC mare). este normal să fie așa în 2003?

 

cash 8000 ... variante 10000? ... http://www.autovit.ro/bmw-525-C17634977.html

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

mașina asta are sau nu M paket? ĂŽn 2003 era 2.5d de 132 kw? sau e resoftare?

cash 8000 ... variante 10000? ... http://www.autovit.ro/bmw-525-C17634977.html

 

Foarte frumoasa masina..

 

Ce bunã e ciocolata aia nemÞeascã pe care o mai aduceau samsarii, am cumpãrat ºi eu din Autovit acum câÞiva ani.

 

Era d-aia cu alune de pĂŁdure. :smile:

 

Ciupanezu cred ca ai gasit cauza preturilor scazute la masinile aduse din Germania..samsarii aduc si ciocolata, detergenti etc, permitandu-si astfel sa dea masinile la preturi de nimic :hyper:

Link to comment
Share on other sites

serios vorbind..insidez tu astepti sa isi faca masina pretul in functie de bugetul tau? sa apara din senin un e90 320d cu xenon, navi, etc, km reali, totu ok si sa coste fix cat ai tu alocat pt achizitie? nu ti se pare mai normal sa iti adaptezi tu bugetul in functie de dorinte? vrei km reali, masina impecabila, dotarile respective..scoate banu'..daca nu, mai asteapta un an si probabil o sa apara masina cautata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.