Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Eu nu stiu cum stabiliti voi preturile asa de usor..318d 2004 maxim 6000E..pai chiar nu conteaza starea masinii, carte service, istoric, dotari, aspect interior+exterior etc? si vorbind de o masina premium toate astea costa destul de mult, nu cateva sute de euro. Am vazut in ultimele 2 saptamani vreo 3 320d e90 impreuna cu un prieten..toate 3 in jurul a 15.000E. Nici una din ele nu avea carte service, doar unul din proprietari a acceptat sa dea vin-ul pt verificare, la toate 3 au aparut cel putin 3-4 probleme fata de cele vorbite la telefon samd..
Link to comment
Share on other sites

Orice maÂşinĂŁ se vinde.

DacĂŁ tot amintesti de an, 100% e un detaliu important pentru tine.

Tu eÂşti genul care se uitĂŁ la an, la navigaĂžie Âşi la km.

 

Sigur, orice masina se vinde, unele mai greu, altele mai usor, unele mai ieftin, altele mai scump, toate se vand pana la urma, logic :)

 

Amintesc de an, ca una e sa fie din 2000 masina si alta e sa fie din 2004, din mai multe motive (tehnice, tehnologice, estetice, etc...:) ) ...

 

Ma uit si la an si la km, normal, sau km nu conteaza ?:) Uite, cand o sa am 300 000 sau 500 000 km cu masina mea, o sa caut unul ca tine sa i-o vand, ca doar am grija de masina, o intretin, ce conteaza ca are 100 000 km, 300 000 sau 500 000, nu conteaza, e intretinuta :)

Link to comment
Share on other sites

Atâta timp cât e facelift, mari diferenţe nu sunt.

Un E46 din 2002 poate fi în stare mai bună decât unul din 2004.

 

Maşina poate avea 250 000 sau 300 000 km şi poate fi în stare tehnică foarte bună, mai bună decât a unei maşini cu 80 000 km.

Totul ţine de modul în care maşina a fost exploatată.

Fii liniştit, există maşini de 300 000 km pe care tu le-ai vedea ca maşini de 100 000 km.

 

Eu nu stiu cum stabiliti voi preturile asa de usor..318d 2004 maxim 6000E..pai chiar nu conteaza starea masinii, carte service, istoric, dotari, aspect interior+exterior etc? si vorbind de o masina premium toate astea costa destul de mult, nu cateva sute de euro. Am vazut in ultimele 2 saptamani vreo 3 320d e90 impreuna cu un prieten..toate 3 in jurul a 15.000E. Nici una din ele nu avea carte service, doar unul din proprietari a acceptat sa dea vin-ul pt verificare, la toate 3 au aparut cel putin 3-4 probleme fata de cele vorbite la telefon samd..

 

E normal să fie mici preţurile în perioada asta.

Iar dacă eşti realist, ce valoare are cartea service pentru o maşină ieşită din garanţie?

Îţi dai seama cât de puţin costă şi cât de uşor poate fi falsificată?

 

Sigur că are importanţă starea maşinii, însă chiar m-aş mira să găseşti uşor un E46 de vânzare în stare bună.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu cum stabiliti voi preturile asa de usor..318d 2004 maxim 6000E..pai chiar nu conteaza starea masinii, carte service, istoric, dotari, aspect interior+exterior etc? si vorbind de o masina premium toate astea costa destul de mult, nu cateva sute de euro. Am vazut in ultimele 2 saptamani vreo 3 320d e90 impreuna cu un prieten..toate 3 in jurul a 15.000E. Nici una din ele nu avea carte service, doar unul din proprietari a acceptat sa dea vin-ul pt verificare, la toate 3 au aparut cel putin 3-4 probleme fata de cele vorbite la telefon samd..

 

Pai nu vezi...sunt unii care stiu tot pe-aici :)

Referitor la E90, pentru cine-l cautai/cautati? Ai/ati gasit ? :p

 

Nu de alta, dar eu am si carte service (desi am inteles ca se pot "face" :) ...deci eu unul n-o consider neaparat relevanta...), dau si VIN pentru verificare, accept orice test si problemele le-am zis deja...si/sau le zic din nou pe toate :)

 

@Ciupanezu

 

"Sigur cã are importanÞã starea maºinii, Însã chiar m-aº mira sã gãseºti uºor un E46 de vânzare În stare bunã. " - clar, numai E39-urile mai sunt in stare buna, E46-urile sunt toate praf ...pfff :))

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu

 

"Atâta timp cât e facelift, mari diferenÞe nu sunt. - HOPA, PAI SI TOT LA VORBA MEA AJUNGI, CA DIFERENTA SA NU FIE MAI MARE DE 2 ANI, EXACT CE ZICEAM SI EU :) TRANSPUS LA E46...AS LUA UN E46 2002 BINE INTRETINUT, DECAT UNUL 2004 NASPET, AICI DA, NU CONTEAZA ANUL...DAR N-AS LUA UN E46 2000 ...

Un E46 din 2002 poate fi În stare mai bunã decât unul din 2004. - CAM TOT DE DIFERENTA ASTA ZICEAM SI EU MAI SUS :)

 

"Maºina poate avea 250 000 sau 300 000 km ºi poate fi În stare tehnicã foarte bunã, mai bunã decât a unei maºini cu 80 000 km." - SIGUR, ASA POTI SA GASESTI SI MASINA DE 500 000 IN STARE MAI BUNA DECAT UNA DE 50 000 KM (DACA ALA A FACUT 500 000 KM PE AUTOSTRAZI IN GERMANIA SI CELALALT 50 000 KM PE DRUM DE TARA IN VITEZA :) ) ...DAR LUCRURILE ASTEA SUNT RARE...

Totul Ăžine de modul ĂŽn care maÂşina a fost exploatatĂŁ. - EVIDENT, DAR LA O EXPLOATARE APROXIMATIV ASEMANATOARE...UNA E SA AIBA 50 000 SI ALTA 250 000 :)

 

"Fii liniÂştit, existĂŁ maÂşini de 300 000 km pe care tu le-ai vedea ca maÂşini de 100 000 km." - EU ZIC SA TE RELAXEZI TU, EU SUNT FOARTE LINISTIT :) POSIBIL SA EXISTE, EU NU SUSTIN CA-S MARE AS, NU MA PRICEP PREA MULT, DAR NU M-AS DUCE SINGUR SA IAU O MASINA, ASA CUM FAC ALTII, "CUNOSCATORI" SI DUPA AIA SE PLANG PE AICI :)

Link to comment
Share on other sites

Eşti şi tu în stare să citezi un post aşa cum trebuie?

 

În loc să pui ghilimelele alea enervante, iar apoi să scrii mesajul tău cu MAJUSCULE, copiază primul fragment de cod, introduci mesajul citat, iar apoi închizi citatul cu

[/quote]

De exemplu:

[quote name='hornetb' timestamp='1298587572' post='1370500']

mesajul citat

[/quote]

 

Cât despre ceea ce spui...

 

Chestia asta e doar la E46, de exemplu maşina mea e prefacelift, însă fiind fabricată în octombrie '98, are acelaşi motor care s-a pus şi pe facelift până în 2003 când s-a încheiat fabricaţia, aşa că nu trebuie generalizat.

Hai să lăsăm suferinţele astea, ai fi luat şi un E46 din 2000 dacă atât ţi-ai fi permis.

 

Cu ce e prost un E46 320i, de exemplu?

Are Mishoo un E46 320i foarte mişto şi parcă din 2000 este. Maşina arată impecabil.

 

Unde naiba găseşti tu maşini exploatate similar încât să conteze doar numărul de km dintre ele?

 

Eu sunt foarte relaxat pentru că nu te iau în serios prea mult.

 

Nu ştiu despre cine vorbeşti, eu nu m-am plâns de nimic şi nu mi-am luat nici o ţeapă cu nici o maşină, ba chiar i-am mai ajutat pe nişte amici, unii dintre ei utilizatori pe forum, să verifice nişte maşini.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

EÂşti Âşi tu ĂŽn stare sĂŁ citezi un post aÂşa cum trebuie?

 

Ăn loc sĂŁ pui ghilimelele alea enervante, iar apoi sĂŁ scrii mesajul tĂŁu cu MAJUSCULE, copiazĂŁ primul fragment de cod, introduci mesajul citat, iar apoi ĂŽnchizi citatul cu

[/quote]

De exemplu:

 

Cât despre ceea ce spui...

 

Chestia asta e doar la E46, de exemplu maºina mea e prefacelift, Însã fiind fabricatã În octombrie '98, are acelaºi motor care s-a pus ºi pe facelift pânã În 2003 când s-a Încheiat fabricaÞia, aºa cã nu trebuie generalizat.

Hai sã lãsãm suferinÞele astea, ai fi luat ºi un E46 din 2000 dacã atât Þi-ai fi permis.

 

Cu ce e prost un E46 320i, de exemplu?

Are Mishoo un E46 320i foarte miÂşto Âşi parcĂŁ din 2000 este. MaÂşina aratĂŁ impecabil.

 

Unde naiba gãseºti tu maºini exploatate similar Încât sã conteze doar numãrul de km dintre ele?

 

Eu sunt foarte relaxat pentru cĂŁ nu te iau ĂŽn serios prea mult.

 

Nu ºtiu despre cine vorbeºti, eu nu m-am plâns de nimic ºi nu mi-am luat nici o Þeapã cu nici o maºinã, ba chiar i-am mai ajutat pe niºte amici, unii dintre ei utilizatori pe forum, sã verifice niºte maºini.

 

Cu posturile astea...nu stiu de ce nu-mi prea iese...dar o sa incerc altadata, conform instructiunilor tale, ms :)

 

"Eu sunt foarte relaxat pentru cĂŁ nu te iau ĂŽn serios prea mult." - e bine, e reciproca treaba :)

 

"Nu ºtiu despre cine vorbeºti, eu nu m-am plâns de nimic ºi nu mi-am luat nici o Þeapã cu nici o maºinã" - aici n-am zis de tine, ci de altii.

 

Ma rog, numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Am mentionat cartea service ca fiind importanta nu doar prin prezenta ei, ci prin faptul ca in ea sunt mentionate reviziile masinii, mai exact intervalul si continutul acestora. Se poate suna foarte usor la reprezentanta mentionata in cartea service si verifica daca informatia prezentata este adevarata sau nu. Nu asta era problema..La una din cele 3 masini mentionate proprietarul nu stia cand ii schimbase ultima data uleiul si filtrele, nu era sigur daca vara trecuta sau acum 2 ani..desi masina respectiva arata cel mai bine din toate cele 3 vazute, ce pretentii sa mai ai cand proprietarul ei in ultimii 3 ani nici macar ulei si filtre nu a schimbat. La o simpla verificare toate discurile+placute erau varza si erau si ceva probleme cu articulatia fata. Totusi ca aspect, masina era impecabila, pielea ca noua, exteriorul cu 2-3 zgarieturi minore. Dupa 3 masini vizionate am ajuns la concluzia ca o masina buna costa..desi e90 320d gasesti si la 11.000e (uzat, omorat, cu multe necunoscute), unul cu 70-80.000km reali, bine dotat ajunge la 17-18.000E. Asta fiindca s-a dorit achizitia unui e90 320d in stare foarte buna, nimic altceva. Prietenul meu s-a hotarat asupra unei masini din Germania, o va prezenta cu siguranta cand o va aduce in tara
Link to comment
Share on other sites

Am mentionat cartea service ca fiind importanta nu doar prin prezenta ei, ci prin faptul ca in ea sunt mentionate reviziile masinii, mai exact intervalul si continutul acestora. Se poate suna foarte usor la reprezentanta mentionata in cartea service si verifica daca informatia prezentata este adevarata sau nu. Nu asta era problema..La una din cele 3 masini mentionate proprietarul nu stia cand ii schimbase ultima data uleiul si filtrele, nu era sigur daca vara trecuta sau acum 2 ani..desi masina respectiva arata cel mai bine din toate cele 3 vazute, ce pretentii sa mai ai cand proprietarul ei in ultimii 3 ani nici macar ulei si filtre nu a schimbat. La o simpla verificare toate discurile+placute erau varza si erau si ceva probleme cu articulatia fata. Totusi ca aspect, masina era impecabila, pielea ca noua, exteriorul cu 2-3 zgarieturi minore. Dupa 3 masini vizionate am ajuns la concluzia ca o masina buna costa..desi e90 320d gasesti si la 11.000e (uzat, omorat, cu multe necunoscute), unul cu 70-80.000km reali, bine dotat ajunge la 17-18.000E. Asta fiindca s-a dorit achizitia unui e90 320d in stare foarte buna, nimic altceva. Prietenul meu s-a hotarat asupra unei masini din Germania, o va prezenta cu siguranta cand o va aduce in tara

 

Cu acea carte service...da, posibil si sa verifici daca te chinui putin...

 

Aia cu uleiul si filtrele e tare :)

 

"am ajuns la concluzia ca o masina buna costa..desi e90 320d gasesti si la 11.000e (uzat, omorat, cu multe necunoscute), unul cu 70-80.000km reali, bine dotat ajunge la 17-18.000E." - asa este, una buna costa :) Iar E90 aduse din Germania...nu gasesti la 70-80 000 decat daca-i un 2007...un 2008...si e 17-18000 acolo :)

 

Poti sa gasesti cu 70-80 000 km in tara, chiar si 2006 poate, dar daca a fost luata de noua :) Rare...

 

"Asta fiindca s-a dorit achizitia unui e90 320d in stare foarte buna, nimic altceva. Prietenul meu s-a hotarat asupra unei masini din Germania, o va prezenta cu siguranta cand o va aduce in tara" - foarte bine, omul o vrea pentru el, asa cum am vrut-o si eu pe a mea, merita sa dai un ban in plus, chiar daca te costa cu 2000-3000 decat unele aduse de altii in tara, dar stii o treaba :)

 

E foarte bine ca a mers dupa una in Germania, stie si vede exact ce ia :) O asteptam pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

Cu posturile astea...nu stiu de ce nu-mi prea iese...dar o sa incerc altadata, conform instructiunilor tale, ms :)

 

Nu e chiar rocket science, poate trebuie sĂŁ te strĂŁduieÂşti mai mult. :wacko:

 

Am mentionat cartea service ca fiind importanta nu doar prin prezenta ei, ci prin faptul ca in ea sunt mentionate reviziile masinii, mai exact intervalul si continutul acestora. Se poate suna foarte usor la reprezentanta mentionata in cartea service si verifica daca informatia prezentata este adevarata sau nu. Nu asta era problema..L

 

Dacã maºina e În România, chiar n-am nici cea mai micã Încredere În cartea service.

Se pot face falsuri foarte uÂşor, iar cei de la reprezentanĂže nu prezintĂŁ ĂŽncredere din punctul meu de vedere.

Din moment ce nu ezitã sã prezinte niºte maºini cu probleme ca maºini impecabile când te duci cu vânzãtorul la ei, iar el are pile acolo, e clar cã nici cartea service nu prezintã Încredere.

O maÂşinĂŁ sh trebuie verificatĂŁ tehnic foarte atent dacĂŁ nu vrei sĂŁ iei ĂžeapĂŁ.

DacĂŁ te iei dupĂŁ cartea service, Ăžeapa e imediat dupĂŁ colĂž.

Link to comment
Share on other sites

de ce ar lasa la 12000 ? ar trebui sa ii fie foame rau de tot sa faca asa ceva , sincer.

arata senzational 320d ala. iar pretul chiar e mic la cum se prezinta masina. daca tehnic e in aceeasi stare cred ca ar face si mai mult

165000 km sunt mai putin de jumatate din cat au REAL cele aduse de pe afara, deci daca sunt reali e super-oferta daca nu oricum e foarte misto masina (desi tind sa cred ca si asta ii are dati inapoi-volanul este nou)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.