Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Da, da, geniu, geniu. :frantics:

 

Si eu m-am mirat de mirarea ta. O masina venita din Germania, din punctul meu de vedere, bate la ochi daca are km prea putini. Ca are multi sau prea multi, ptr mine nu e nicio surpriza, acolo orice e posibil din punctul asta de vedere.

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca au trecut 2 luni dupa calendarul asta normal.

 

Asa-i, ma scuzi :) :) Ai dreptate, sunt cam adormit, culcat la 1:00, trezit la 4:00, plecat din Buc la 6:00...ajuns in Bv la 8:00 :) Scuze. 2 luni...in care poti face fie 10 000 km, cum am avut eu cateva luni...cu 5000 km/luna...sau poti face si 4000...c-au fost si luni in care am facut 2000 km/luna...dar oricum, referitor la aceasta masina, sunt doar 2 luni...cat putea sa faca :)

 

Da, da, geniu, geniu. :frantics:

 

Si eu m-am mirat de mirarea ta. O masina venita din Germania, din punctul meu de vedere, bate la ochi daca are km prea putini. Ca are multi sau prea multi, ptr mine nu e nicio surpriza, acolo orice e posibil din punctul asta de vedere.

 

Asa-i, orice e posibil, dar media cred ca e cam de 40 000 km/an...daca nu 50 000 km/an...pana la urma...bate...2 ani - 100 000 km...dar asta are 130 000 - adica 75 000 km/an ...destul de mult...

 

Daca e 2009 cu adevarat, cu-atat mai nasol :)

Link to comment
Share on other sites

Hornet tata, mai lasa filozofiile astea te rog. 100 de vorbe despre nimic.

 

Aha, cu rotine :) - doua vorbe care exprima mai multe, intelegi tu :)

 

Ma scuzati, toti de aici cand vorbesc...vorbesc doar in TTS - termeni tehnici si stiintifici - si exprima numai rationamente logice de-o rara raritate :)

 

Nu-i voie sa spui nimic in plus sau pe langa, ca deranjeaza, le sare unora in ochi :) Nici eu nu citesc posturile unora sau altora, fie ca-s prea lungi, fie ca n-are rost. Dar pot trece peste ele. Insa vad ca ale mele parca pun piedica unora :)

 

Ma scuzati, o sa incerc sa ma limitez :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

E pusa asa pentru taxa, multi fac asa. Ia calculati voi taxa cu 03.2009 si cu 01.2009, sa vedeti ca e diferenta, pentru ca daca o pune cu 01.2009 atunci e mai veche cu un an in calculul taxei. Dooh.

 

Am calculat eu, EURO 4, 2000 cmc, cu 01/2009 si cu 03/2009 . E o diferenta de aproximativ 200 E, ceea ce nu mi se pare fff mult. Sau poate am gresit eu undeva...

Link to comment
Share on other sites

E pusa asa pentru taxa, multi fac asa. Ia calculati voi taxa cu 03.2009 si cu 01.2009, sa vedeti ca e diferenta, pentru ca daca o pune cu 01.2009 atunci e mai veche cu un an in calculul taxei. Dooh.

 

Eu sa fiu in locul lui clar nu as face asa ceva pentru 20 ero 208euro vs 228 euro, nu e mai corect sa confirmi clientului ca e din 03/09, decat sa banuim toti de fapt ca masina ar fi putut sa fie din 2008?

Link to comment
Share on other sites

Eu sa fiu in locul lui clar nu as face asa ceva pentru 20 ero 208euro vs 228 euro, nu e mai corect sa confirmi clientului ca e din 03/09, decat sa banuim toti de fapt ca masina ar fi putut sa fie din 2008?

 

Da, chiar asa bulangiu sa fie...pentru 200 E...ma gandeam ca vrea sa arda cu cel putin 500 E...de asta m-am si mirat, ma asteptam sa fie o diferenta mai mare :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te costa asa mult adusul acasa . Nu isi iau cazare , ai maxim 1500 km pana acasa+ numere pe perioada scurta , cam in 500 de euro este costul

 

 

Nici eu nu prea imi explic profitu la masina aia... ar fi TVA-ul, o pereche de jante...

 

 

Pai probabil a luat-o fara TVA de acolo

 

26.900 EUR (Brut)

22.605 EUR (Net)

19,00% TVA

in germania cu o negociere sa zicem 22.000 EUR maxim

 

autovit in Romania 23,990 EUR (Brut)pret negociabil ... sa zicem un 23.500 EUR

 

ar fi 1500 EUR plus din care scazi drumul cum ziceau colegii mai sus vreo 500 ... sa zicem ca ar face 1000 EUR. Pana la urma ... daca se si vinde ... e OK.

Link to comment
Share on other sites

Mai ales ca nu cred ca e singura masina care o vinde intr-o luna, spre exemplu Boldy de la Cluj, are vreo 5-6 masini, un total de peste 100k euro, la care daca le ruleaza lunar cu un castig mediu de 1k, face un profit de 5k pe luna. Ar fi asemanator cu 60% dobanda pe an la 100k, ceea ce nu e rau.
Link to comment
Share on other sites

Mai ales ca nu cred ca e singura masina care o vinde intr-o luna, spre exemplu Boldy de la Cluj, are vreo 5-6 masini, un total de peste 100k euro, la care daca le ruleaza lunar cu un castig mediu de 1k, face un profit de 5k pe luna. Ar fi asemanator cu 60% dobanda pe an la 100k, ceea ce nu e rau.

 

corect ... dar acum ideea este ... le si vinde intr-o luna? ca sa ruleze cei 100k ?

 

eu zic ca poti lua camata mai mare de 5k / luna si nu faci nimic la suma de 100k

Link to comment
Share on other sites

pai am auzit ca tu esti greu :)

 

o sa bag anunt si eu ... sedinte foto , preturi bune ... garantia succesului in vanzarea masinii tale :D

 

fac si eu un ban cinstit :)

 

Nu sunt greu, sunt obez.

 

 

Eu la un moment dat am filmat masina din toate partile si cand dadeam email cu variante la schimb, puneam link-ul de pe youtube sa vada ca lumea ce e cu masina, cu comentarii la defecte etc.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.