Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles. Am citit pe acest topic de tepele care se vand pe la noi. Am vrut sa vada cei care sunt in cautarea unui E90 ca si mine ce masini tepe am descoperit eu. Nu imi pot da cu parerea despre un om pe care nu il cunosc, dar tipul de la cluj mi se pare un mincinos deoarece toate anunturile lui pentru cei care cunosc cat de cat cate ceva de bmw ridica mari semne de intrebare. Masina in cauza da este septebrie 2008 si are prima inmatriculare in 8.01.2009 deci anul de fabricatie e 2008 nu 2009 ca in anunt. jantele arata in poze de 17 pe putin cand ele sunt de 16, iar masina la 18k din 2008 facelift la nr de km pe care zice ca ii are nu gasesti neam. Am vrut sa fiu de ajutor nu sa creez discutii. Poate am inteles gresit dar in comenturile de mai sus nu am inteles de ce imi reclama mie lumea ca de ce vreau masina de 13k 14k si asa si asa.

Am precizat ca vreau o masina buna cu km reali si carte service reala cu baza de date la bmw nu stampile puse in targ la vitan :))

In germania nu am cu cine sa merg cunoscator. Stiu ca de regula cu actele te pot ajuta patronii parcurilor. problema e ca nu cunosc limba si nici nu stiu pe unde sa merg. voi a-ti mai gasit masini interesante prin tara pentru care merita sa te deranjezi? Ma intereseaza un E90 din 2007 cu navi mare si piele.

Link to comment
Share on other sites

nu iti reproseaza tie nimeni minic.

Stai linistit ca parcurile de care zici nu vand masini la 18k, ci tot stocul lor e format din masini pana in 5-6k. IN germania nu se risca nimeni sa faca manerii decat la rapciugile la 1000-2000 de euro "nur furexport" care nu mai trec TUV in viata lor si nu se vor vinde pentru inmatriculare in DE niciodata.

Sunt foarte multi dealeri seriosi si tot vorbesc si engleza macar..

iti faci o lista cu cativa dealeri intr-un oras mai mare si gasesti ceva sigur,. Preturile se negociaza.. chiar si la cele de la BMW premium selection

Mergi pe www.bmw.de, dai pe Gebrauchte automobile si sunt sute de masini, care le iei din reprezentata BMW, poti obtine si garantie chiar..

Uite acum ma uit, un 318D august 2008 pleaca de la 15.600.. in reprezentata. Nu cine stie ce dotari, 80k km, dar esti sigur pe ei. O iei din reprezentata BMW , utraverifcata Au toti adrese de maill iti programezi cativa sa ii vizitezi si ii dai bataie.

 

Intr-un oras ca Frankfurt gasesti 10 -15 bucati in banii aia.. imposibil sa nu iti placa una. UN bilet de avion luat din timp e 100 de euro.

Taxa de prima inmatriculare nu cred ca e e enorma sunt totusi E4 cel putin si cu DPF,

 

Cu dotarile e problema , la motorizarea asta nu prea sunt foarte dotate.. in general. NU zic ca nu exista, dar sunt mai rare.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Acero, sunt foarte simplu de gasit, si pe pagina la BMW si pe pagina la mobile ro, la cautare poti pune un cod postal de Nunrnberg, care e ceva de genul 903xx- de exemplu 90316 si pui raza 20-30 de km si gasesti cati vrei... Ii poti estima dupa ce au in parc.. daca majoritatea sunt cu masini de 3-4000 de euro.. e clara treaba.. La reprezentate BMW e simplu sunt toate la fel..in general bune.

Neocupand-ma cu adusul masinilor. iti dai seama ca nu am cunostinte personale.. si germania e o tara marisoara.. asa la vreo 4 Romanii si 90 de mil de locuitori..

Numai in oraselul de 100.000 de locuitori de langa mine, Trier, sunt 2 reprezentate BMW de care stiu eu.. or mai fi si prin oraselel de langa sau ceva mai nicolo, fiecare cu un stoc mai mare de masini noi si Sh mai mare decat Bavaria si Filaret la un loc..

Link to comment
Share on other sites

De masina asta: http://www.autovit.ro/bmw-325-C17278289.html se poate spune ceva?

Revin tot eu. Desi masina arata bine in poze si chiar si la prima vedere, iar la telefon doar barile vopsite, "au fost zgariate":

- acte lipsa (CI, carte service, documente de cumparare - "furate" )

- erori in bord (service reset si inca una cu un semn ca o tasnitoare sau arteziana sau nu stiu cum sa-i spun, nu stiu ce reprezinta)

- far stg fata inlocuit, aripa stg fata si bari cel putin revopsite, luft capota stanga

- masina nu fuge desi urca in turatie(poate e pe alta mapa din cauza erorilor, nu stiu)

- frana slaba

- 3 jante lovite bine

Mai multe nu am stat sa caut, cand am auzit de acte deja nu ma mai interesa restul de fapt.

 

Daca despre urmatoarea masina poate spune cineva ceva: http://www.autovit.ro/audi-tt-C16573636.html

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si eu la asta, la actuala masina nu-mi semnalizeaza lipsa lichidului de parbriz, am avut alta care avea bec separat pt asa ceva,

dar vanzatorul, daca era masina lui cum pretindea, desi nu inteleg cum de nu stia sa reseteze intervalul de service atunci, baiguia ceva de antigel, era insa prea putin convins. La locul intalnirii mai erau 3 baieti cu un coupe negru nitel tunarit, care au plecat imediat.

Daca tot am mai postat, adaug si oglinzi sablate pe B si numere de DB si suspensii care mie mi-au parut cam moi, ma rog eu am eibach si poate nu apreciez bine.

Link to comment
Share on other sites

 

Si eu ma uit la ea de ceva timp...ma mir ca nu s-a dat pana acum. Asta spune multe despre starea in care a ajuns piata auto din Romania. Daca masina asta e in stare tehnica buna, e pomana la 6700e..dotari: piele, trapa, navigatie, hk, tractiune integrala, bixenon etc..au costat mai mult de 10.000e ca optiuni. Nici pozele nu ajuta foarte mult, putea macar sa puna cateva poze la o rezolutie decenta..

Link to comment
Share on other sites

 

prina este varza, din pct de vedere estetic, am vazut-o azi in targ.. mai are putin si ii cade vara fata :) in rest nu am idee.. si mai are si o grama' de figuri in cap vanzatorul samsar.. zici ca vinde vreun 'avion' ..6k ultim price.. :2guns:

 

a doua pare ok..

 

a treia nu imi face o impresie buna, numai bara fata probabil da ceva de banuit..

 

deci in concluzie, majoritatea masinilor ieftine nu sunt in stare chiar buna.. mai rar ieftin si ok

 

PS: la cea de 6700E a sunat un prieten si ar lasa doar 200E la pret.. sau 6300E si ii platesti impozitul 11mil ca sa poti scoate fiscalul.. "ce oameni" :excl:

Edited by mario_internationalu
Link to comment
Share on other sites

la motorul de 3.0 probleme comune sunt cam urmatoarele :

 

- pompa de ulei ( scade presiunea la relanti si aprinde martoru rosu de ulei )

- valva disa / valva de ventilatie a rezervorului ( fuel tank ventilation valve )

- vanos rattle cauzat de garniturile proaste puse din fabrica

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.