Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

P.s. Tu chiar ai luat 1.5dci ala pe Laguna? Tin minte cand ti-am aratat eu o Laguna ca ai zis ca e cam varza, aceeasi parere ai avut-o si despre Mondeo. :rolleyes:

 

Nu e adevarat, Laguna aia era foarte misto, 30 de mii de km, si era 2.0d parca, dar era 10 mii. Ford in schimb e praf.

 

Eu nu stiu daca as lua-o, dar un om sanatos la cap si care nu alearga dupa sigle, probabil ca da.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

A avut socra-miu Laguna model 2005 full de full, mega full, luata de el din Germania. Concluzia, mai bine dau 8.000 pe un Bmw din 2003-2004 cu optiuni de bun simt decat pe Laguna 2010 full. Si eu i-am zis cand a iesit pe usa saplece in Germania, sa cumpere orice masina, numai frantuzeasca nu. Evident, nu m-a ascultat. Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Dar ce o avea o Laguna din 2010? Asta nu o sa inteleg niciodata, decat o masina mai noua, mai bine o rapciuga din 2002. N-as putea alege o masina dintr-o generatie mai veche fata de una de generatie mai noua, decat poate din considerente financiare.
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca ai cele mai mari sanse sa bagi mult mai putini bani in rapciuga de Bmw din 2003 decat in Laguna din 2010. Sa nu mai zic de pretul pieselor de la Laguna !

 

Totusi..la o Laguna din 2010, cu vreo 50.000km..ce se poate intampla asa grav? Doar nu pica motor, cutie, transmisie dupa 1 an si/sau 50.000km. Sa fim seriosi, astea sunt basme inspirate de la troacele aduse din Germania cu sute de mii de km dati inapoi. Daca ar fi atat de proaste, nu le-ar mai cumpara nimeni. Dar trebuie sa recunosc ca mi s-a parut foarte suspect sa vad o Laguna din 2010 cu 30.000km, cu trapa/piele/scaune electrice etc la 9500E, in conditiile in care noua costase vreo 25.000E (cel putin). <_<

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot concepe asta. Pe ce motiv sa bagi? In 2001 cand mi-am luat prima masina, un seria 5 care nu era prea stralucit, am schimbat tot ce era schimbabil pe masina aia, motor, cutie, suspensie, dar pentru ca eram un sofer iresponsabil, inconstient, nepasator etc. La ora actuala stiu sa am grija de o masina incat sa merg fara probleme. Am Alfa 159 de 10 luni aproape, n-am bagat si nici nu am nevoie sa bag bani in ea pentru ca stiu sa o ingrijesc, si daca nici Alfa nu e masina pretentioasa, alta nu stiu sa fie.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se poate intampla, dar nici nu gasesti Laguna 2010 cu 50k km la 8.000 ! Nici macar la 10.000 nu gasesti Laguna 2010 buna. La 8.000 gasesti cu peste 200k, degeaba scriu ei 140-150k in anunturi, imposibil sa fie reali. Aia care era mai demult la 10.000 din 2010 era praf, nu mai retin excat ce avea, dar a fost un prieten sa o vada care fusese atat de incantat de masina din poze incat si-a luat banii la el fiind ferm convins ca o va cumpara. Stiu ca a fost foarte dezamagit, nu ma retin ce probleme avea dar era teapa.

 

Eu nu vorbesc de basme, vorbesc din propria experienta cu Lagunele. Daca citeai atent ai fi vazut ca a fost adusa de socra-miu din Germania, deci nu era o cazatura cu bordul dat peste cap. Renault-uri sunt proaste, se strica, piesele sunt scumpe si se devalorizeaza foarte mult. Asa credea si socra-miu, ca voi, ca sunt eu nebun si ca ce sa se strice la o masina de 2 ani si 50k km. S-a convins el pe pielea lui !

 

In fine, faceti ce vreti cu banii. Eu nu voi lua Renault in veci.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Singurul Renault pe care l-as cumpara ar fi un Clio RS, care chiar e foarte bun, in rest nu imi place niciunul iar 20k pe unul nou nu as da...sunt variante mai bune, tot masini noi!

 

WLF - tu mergi incredibil de putin intr-un an, eu am facut deja 20k km cu asta de acum in 6 luni, si o folosesc mai mult in weekend, tu te duci la paine si la suc cu ea :) ?

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Singurul Renault pe care l-as cumpara ar fi un Clio RS, care chiar e foarte bun, in rest nu imi place niciunul iar 20k pe unul nou nu as da...sunt variante mai bune, tot masini noi!

 

WLF - tu mergi incredibil de putin intr-un an, eu am facut deja 20k km cu asta de acum in 6 luni, si o folosesc mai mult in weekend, tu te duci la paine si la suc cu ea :) ?

 

Pai pentru paine si suc nici nu ma sui in masina. Stau fix in centrul orasului, chiar e nasol ca nu pot cobori in haine de casa, trebuie sa ma imbrac normal de fiecare data ca s-ar uita lumea ciudat la mine.

 

Daca mergi 100 de km pe zi in oras in Valcea, o sa ametesti, ca in rollercoaster, asa de mic mi se pare orasul. :) Am facut 8 mii de km in 10 luni, 90% in oras. (mai am si un Clio sport) Cand aveam X5 mai aveam si GTI, cand aveam 330xi aveam si 325i etc., plus Clio care il am de vreo 4 ani in familie :)

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

ca si idee, anul trecut am inchiriat un Megane, avea vreo 80k km la bord facuti numai prin RO, mergea ok, nicio placere in a-l conduce, dar ideea era ca cel de la firma de inchiriere zicea ca Loganurile au fost mult mai fiabile si ca nu vor mai lua Renault-uri...
Link to comment
Share on other sites

Oricum, am dat exemplu cu Laguna asa ca idee, mie personal mi se pare cea mai digerabila dintre masinile astea mai noi. Mondeo/Focus, oribile, Peugeot, oribil, Vectra/Astra la fel, chiar nu ma atrage nici o masina non-premium sa spun asa.

 

A, imi place Insignia, dar e foarte scumpa.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.