Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Deci masina ta trecuta prin mainile a N samsari are vreo 200 si ceva de mii spre 300.

 

Mie doar imi este mila de felul cum au putut sa mearga 5-6 proprietari pe o singura masina, pentru ca chiar daca e automata , fiecare are stilul sau.

 

Cateva kickdowmnuri la rece pot distruge o turbina, pompa de ulei si alte angrenaje ce mai sunt pe acolo. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

vad ca e o mare moda sa minti in legatura cu anul de fabricatie... toate sunt mai noi pe net cu cel putin un an decat in realitate.

trebuie sa gasim ceva idei pentru impozitarea samsarilor, introducerea obligativitatii unei verificari serioase la schimbarea de proprietar, etc.

samsarii sa ramana cei din sate care cumpara si vand vaci, asa cum era termenul folosit in mod popular.

caut sa iau o masina ieftina de tavalit iarna prin oras si de dezapezit cu lopata fara mila :)) (vreau sa cheltui undeva intre 5 si 10 mii de euro) si vad ca si pe segmentul 'cumintel' pe care caut eu (hatch cat mai nou - am decis demult ca nu vreau sa mai am masini mai vechi de 3-4 hai maxim 5 ani) e plin de samsari.

 

am fost sa vad asta acum cateva zile: http://www.autovit.ro/ford-fiesta-C21083099.html

bineinteles: la telefon masina era 2010 curat, el era proprietarul din reprezentanta, n-avea niciun gram de vopsea straina pe ea, etc.

in realitate: 2009, samsar (nu proprietar in acte), tot botul statea stramb.

Link to comment
Share on other sites

Arata bine,dar are pragul superior...spart!:)

Probabil o fi fost lovita in roata stanga,implicit in prag si nu l`a mai schimbat,sau nu s`a indreptat bine tabla si nu sta unul nou acolo...PROBABIL!:)

NU e nimic spart, e la mine masina :D si e superrrrrrrrrrr din cate cunosc eu nu a avut nici cel mai mic accident :)) daca te uiti atent in poza 5 o sa vezi ca pragul este la fel in ambele parti doar ca in ultima poza nu se vede prea clar din cauza aparatului foto.. chiar nu ma asteptam sa fie in starea in care este :D am facut eu ce am facut si tot manuala mi-am luat :D

post-8519-0-98749300-1319487211_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Deci masina ta trecuta prin mainile a N samsari are vreo 200 si ceva de mii spre 300.

 

Mie doar imi este mila de felul cum au putut sa mearga 5-6 proprietari pe o singura masina, pentru ca chiar daca e automata , fiecare are stilul sau.

 

Cateva kickdowmnuri la rece pot distruge o turbina, pompa de ulei si alte angrenaje ce mai sunt pe acolo. :thumbsup:

 

 

Pai chestia e ca in acte e "unic proprietar" ca toti care au avut-o au schimbat cartea. Asta mi se pare o mare aiureala.

 

La mine masina era chiar in regula, nu vreau sa imi inchipui cum o fi acum. Schimbatorul ala e pus de mine, avea cromat si era zgariat rau. Mi se pare ca si brelocul e tot al meu, era ceva suvenir cu London. Pacat de rotile Individual, ca era mai misto masina cu ele, ii dadea un aer si mai elegant.

 

Eu am luat-o la schimb pe un X5, unul gri nu stiu daca il mai stie careva, si am primit 3000 euro diferenta. Chestia e ca mie X5-ul ala imi statea in 12.800, deci teoretic pe mine masina asta m-a costat 9800 Euro. Daca ar fi sa calculez, eu n-am facut multi bani cu 525-ul, ca practic pe X5 ceream 16.500, am luat 3000 diferenta, adica doar 700 Euro este plus in 525. Deci samsarii astia au facut mai multi bani cu ea de cat mine, am dat-o pe 13.500 si asta de la Buzau am inteles ca a luat-o cu 14.400 de la Constanta.

 

are ceva masina aia , parca avea socuri deja cutia . Totusi nu zboara din samsar in samsar .

 

Garantat cutia inca are socuri, dar chiar asa, astia cum naiba pot sa o vanda, cine o ia nu isi da seama? Cat de mult noroc sa dai de fraieri sa ai?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

 

 

Garantat cutia inca are socuri, dar chiar asa, astia cum naiba pot sa o vanda, cine o ia nu isi da seama? Cat de mult noroc sa dai de fraieri sa ai?

 

samsarii astia au ceva in sange , un soi de abilitate de a mirosi fraierul de la distanta . Daca nu era asa se lasau de meserie , probabil sunt samsari cu mii de masini vandute .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut oferta cu schimb pe X5 ,dar am fost fraier si nu l-am dat ,mi-era frica de eventualele probleme ascunse.

 

Am mai avut experienta cu masina luata de la 0 , reparatii peste reparatii ca apoi sa o dau mai pe nimic , si nu vreau sa mai trec prin asa ceva. :thumbsup:

 

Dee-low mie imi place ft mult modelu ala de S4, face parte din combinatia ideala 4x4-turbo -V6, problema vine in momentul in care daca nu sti sa exploatezi masina cum trebuie ,ajungi sa schimbi ambreiaje ca pe sosete,

 

O masina sport in adevaratul sens al cuvantului nu are nici o legatura cu una normala,consumul mediu e undeva pe la 13-14%,cu alte cuvinte ft costisitoare,dar si foarte satisfacatoare din multe puncte de vedere. :thumbsup:

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

samsarii astia au ceva in sange , un soi de abilitate de a mirosi fraierul de la distanta . Daca nu era asa se lasau de meserie , probabil sunt samsari cu mii de masini vandute .

 

 

Pai bun. Situatia e urmatoarea. Valcea, Slatina, Craiova, Constanta, Buzau. Cum poate un samsar de Craiova sa il faca pe samsaru din Constanta sa vina sa ia masina? Ori vine si ii da o alta rapandula de masina la schimb, si amandoi se considera castigati, ori minte la telefon si zice ca e impecabila si ala face deplasarea si nu mai are ce sa faca si o ia. Si tot asa, samsaru de la Constanta cum l-a pacalit pe asta din Buzau sa o ia cu 14.400. Ca masina asta vad ca nu s-a prea vandut intre oameni normali.

 

Deci samsaru de la Slatina, a venit la mine si mi-a oferit 12 mii, nu mi-a zis nimic de pret la telefon, i-am spus de socuri si mi-a zis ca se rezolva (am scris faza asta in topic cand vindeam masina daca ati vazut). Era priceput la E60, n-aveam cum sa il prostesc daca as fi vrut, mi s-a laudat cu tot felu de masini care le mai avusese inainte, ma rog. Eu ceream 14.900 pe ea, a venit si la fata locului m-a luat cu 12 mii cash, adica direct negociere aproape 3 mii. Eu i-am dat cu tifla si i-am zis ca fara 14.000 nu pleaca masina, cu gandul ca poate el zice 13.500 si e bine pentru mine, a plecat si m-a sunat chipurile de pe drum ca imi da 13.500 Probabil a tras cat a putut si el, a sperat sa dea de vreun fraier si sa o ia ieftin.

 

Cel de la Galati de la care am luat eu masina, nu era samsar, era un smecheras care lucra in Italia, el mi-a propus schimbul, vruia un X5 ca cica venea iarna, m-a sunat din Italia vreo saptamana pana a ajuns in tara. Era proprietar de vreun an in acte. M-a ars de un set de roti, in poze mi-a aratat masina cu niste jante de M pe care mi le-a promis ca mi le trimite ulterior, si in realitate a venit cu niste aftermarketuri uratele. Ma rog, cand a ajuns acasa cu X5-ul la Galati, s-o fi suparat si de aia nu mi le-a mai trimis, si asa abia am primit fiscalul de la 525. :)

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Asta rosie a plecat de la Timisoara ! A fost al unui coleg de forum care vinde jante si bari ( a mai avut el una alba prezentat si aici ) .. are si topic pe 4 tuning cu "evolutia" pana a ajuns asa :rolleyes:

 

 

Din ce zice el jantele sunt OEM de M6 , interiorul are volan de X6M daca imi aduc aminte bine si scaunele sunt in 2 culori !!

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Asta rosie a plecat de la Timisoara ! A fost al unui coleg de forum care vinde jante si bari ( a mai avut el una alba prezentat si aici ) .. are si topic pe 4 tuning cu "evolutia" pana a ajuns asa :rolleyes:

 

 

Din ce zice el jantele sunt OEM de M6 , interiorul are volan de X6M daca imi aduc aminte bine si scaunele sunt in 2 culori !!

 

Ceva link?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca a facut-o la repezeala pentru profit( vanzare ) . Pozele din anunt sunt frumoase , cunosc fotograful care le-a facut ( mi-a facut si mie un set :rolleyes: ) !!

 

Nu stiu in ce stare e sau ce-i de ea ca n-am vazut-o decat in poze .

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca a facut-o la repezeala pentru profit( vanzare ) . Pozele din anunt sunt frumoase , cunosc fotograful care le-a facut ( mi-a facut si mie un set :rolleyes: ) !!

 

Nu stiu in ce stare e sau ce-i de ea ca n-am vazut-o decat in poze .

 

Din cate inteleg masina a fost vanduta de TM 77 ADF in august, iar acum o vinde noul proprietar..Care o fi problema? <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.