Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Chiar asa a patit o cunostinta de-a mea.

 

Masina 325d FL 2009 cu numere de reprezentanta de Belgia, iese pentru a innoi numerele in Germania HALT,masina pe dreapta, in arest , a ramas fara masina si paguba vreo 30.000.

 

De samsarii care i-au dat teapa numai da nimeni. :thumbsup:

 

Interesant modul cum au procurat actele de pe o aceeasi masina identica lovita ,si cum au luat numerele de reprezentanta . :thumbsup:

 

seria masinii corespundea cu actele ?

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca e instiintat ca i s-a gasit masina. Daca avea asigurare probabil a fost despagubit de mult, eventual firma de asigurare sa emita pretentii.

Sunt cazuri in care nu mai vine nimeni sa ia masina, sunt o gramada care au stampila pe carte si n-a venit nimeni dupa ele. S-au devalorizat incat nu mai merita efortul presupun.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul de care spun eu, masina a fost furata in 2008 din Slovacia, dusa in Italia unde a fost inmatriculata, si apoi adusa in Romania cu acte de Italia. In 3 ani a fost despagubit si masina mai valoreaza doar 50% din cat a costat in 2008.

 

Cred ca nu m-am facut inteles. Proprietarul actual a fost oprit si verificat. Nu hotii, ca aia nu se stie cine au fost, in 2008.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi-a spus un vecin ca i-au furat unui prieten de-al lui, pe care-l stiu si eu, un amarat de Audi A4 combi rosu din 1995 inmatriculat pe BG, din parcare de la Metro Baneasa, in plina zi. Camerele nu prindeau tocmai zona din care s-a furat masina. Pentru ce dracu au furat ieftineala aia pe BG. Acum 2 saptamani ma intrebase vecinul daca e ok sa-i dea 4000 lei pe ea in rate. Deci, pentru ce dracu sa furi o masina de 4.000 lei, in rate ?
Link to comment
Share on other sites

asta deja e prea de tot.

 

Serios, acum 2 zile s-a furat, in timpul zilei din parcare Metro Baneasa.

 

Sa dea cu ea un jaf. Probabil au un pont ca un vanzator de fier vechi mai retrage 100 de mii de euro din banca. Sau o mai fi vreun transport de diamante pe autostrada. :)

 

Haha, da.

Link to comment
Share on other sites

Situatia cu masinile furate e urmatoarea!

 

Cand mi-am luat masina mea (in 2009), 318d cu aprox 45000km si fara cine stie ce mari dotari pe ea cu 17mii euro, cineva vroia sa ma puna in legatura cu unii care vindeau un 320d 2008 full, 20.000km cu 14.000euro. Faceam act vanzare cumparare in care treceam la suma pretul pietii (vreo 40.000 atunci).

 

Faza e ca daca te prind cu ea furata in tara, ti se da tie NUP. Iar daca vrea proprietarul de drept de afara sa o ia de la tine, tre sa iti dea suma din contractul de vanzare cumparare. Ideea e ca daca te prind in afara tarii, mai spre vest, cu ea si e data furata, nu ii intereseaza ca ai act de vanzare cumparare si esti de buna credinta... SE CONFISCA. Ramai si fara ea, si fara bani.

La noi se emite alt certificat de inmatriculare, pe care scrie FURATA la data X din tara Y si nu ai voie sa o vinzi pana nu se termina ancheta. [de regula 2 - 3 ani], dupa care poti sa faci ce vrei cu ea.

 

Din ce m-am documentat, ramaneam cu masina si nu puteam sa o vand pt max 3 ani, conditia era sa nu ies cu ea din tara.

 

F multe masini scumpe de la noi au provenienta dinasta dubioasa. Au fost si cazuri televizate, cand fotbalisti au fost prinsi cu A8-uri furate.

 

Baietii care vindeau 320d ala aveau si un C, un Audi R8 pe care vroiau 40.000 si alte nebunii. Se ajungea la ei numai prin cunostinte si masinile erau facute pe sistemul "Gemenelor" sau in complicitate cu proprietarii straini. Adica furata si data furata de aia a 2a zi dupa ce era inmatriculata in RO. La noi daca apuci sa inmatriculezi masina furata de afara, aici moare. Asa e legea... ai act vz-cump = esti de buna credinta.

 

Gemenele = iau serii de pe masini acelasi model si le poansoneaza pe astea. Masina nu apare furata in baza RAR. Dar sunt pe strada 2 masini cu aceeasi serie. Treaba se face cu complicitatea celor de la RAR, care doar se fac ca verifica seriile de pe masina. La o verificare amanuntita, se vede ca au fost modificate.

Link to comment
Share on other sites

Da, mi se pare si mie absurd. Adica tie se fura un lucru, si apoi tre sa il cumperi din nou, la pret umflat? :)

 

Daca noul proprietar are act de vanzare cumparare, atunci e considerat de buna credinta.

 

1. Buna-credinÞã reprezintã, conform definiÞiei date de art. 1898 alin. 1 din Codul civil, "credinÞa posesorului cã, cel de la care a dobândit imobilul avea toate Însuºirile cerute de lege spre a-i putea transmite proprietatea". Astfel, În Hotãrârea nr. 4.894/2003, Curtea Supremã de JustiÞie a considerat cã buna-credinÞã constã În convingerea cumpãrãtorilor cã au Încheiat un contract cu adevãratul proprietar, cu respectarea dispoziÞiilor legale În vigoare la momentul Încheierii contractului ºi cã aceste douã condiÞii sunt Îndeplinite În speÞã.

Link to comment
Share on other sites

Pai tu tre sa il dai in judecata pe cel care te-a inselat ca sa iti recuperezi banii. Ce legatura are pagubitul, cu hotul?

 

Daca tu ca pagubit, dovedesti ca masina a fost de drept a ta, ti se restituie bunul. Iar cel care a cumparat-o de la hot, eventual sa il dea in judecata sa isi recupereze banii.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

si inca ceva:

 

Conform Art. 1910 Cod civ. prevede o exceptie: „posesorul actual al lucrului furat sau pierdut l-a cumparat la un balci sal la targ sau la o vindere publica sau de la un negutator care vinde asemenea lucruri, proprietarul originar nu poate sa ia lucrul inapoi decat intorcand posesorului pretul ce la costat. Se acorda astfel o protectie deosebita tertului de buna-credinta care a cumparat bunul intr-un loc public unde se incheie in mod curent asemenea acte juridice.

Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are buna credinta cu pagubitul si situatia in care ar trebui sa-si rascumpere masina la pretul trecut in contractul dintre hot si un tert cumparator de buna credinta ? E o aberatie !

 

LE: Aha, ca daca neamtul isi vrea inapoi masina gasita in Romania se va supune codului nostru civil ? S

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

"Datorita imprejurarilor in care s-a incheiat actul in baza caruia a dobandit cu titlu oneros, bunul respectiv, se presupune ca nu avea cum sa stie ca vanzatorul l-a furat sau l-a gasit. Asadar, el are un drept de retentie asupra lucrului pana cand proprietarul revendicant ii plateste pretul pe care l-a dat celui de la care a dobandit posesia."

 

deci corelate chestiile astea, rezulta ca tu ca si pagubit de buna credinta tre sa iti primesti banii pe care i-ai dat la randul tau, de la proprietarul de drept al masinii.

 

"Atunci cand tertul de buna-credinta a cumparat bunul in imprejurarile prevazute de art. 1910 Cod civ, chiar daca instanta a dispus restituirea catre partea civila, el are dreptul de a retine bunul respectiv in stapanirea sa, pana cand proprietarul va plati pretul la care a fost dobandit de la inculpat."

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa luam cazul meu, cu camera aia foto. Deci conform legii, ala pe care l-am prins eu ca vindea camera, avea de fapt dreptul sa tina camera pana cand eu ii plateam banii care teoretic el i-a dat pe ea cand a luat-o de la presupusul hot. Pai si politia de ce mi-a inapoiat camera? Nu cunosc legea?
Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are buna credinta cu pagubitul si situatia in care ar trebui sa-si rascumpere masina la pretul trecut in contractul dintre hot si un tert cumparator de buna credinta ? E o aberatie !

 

LE: Aha, ca daca neamtul isi vrea inapoi masina gasita in Romania se va supune codului nostru civil ? S

 

Da. Se supune codului civil din tara in care se afla bunul.

De-aia zic astia sa nu iesi cu ele din tara. Pt ca Romania e singura tara unde un bun furat ramane la tine :)

 

Un tip de la mine din oras avea un seria 6, era al 3lea sau al 4lea proprietar in Romania, iar cand a fost in Italia, la un control de rutina a ramas fara masina pe motiv ca e furata.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, dar din pacate legea nu e facuta de mine :)

 

Nu e singura lacuna legislativa din minunata noastra tara, menita sa ii avantajeze pe infractori.

 

Mie mi s-a explicat clar atunci, si am cautat si legile de care ziceau aia si aveau dreptate. Daca iti cumperi masina furata, nu esti primul proprietar pe carte, faci act de vanzare cumparare si instanta nu poate dovedi ca stiai ca e furata, masina ramane la tine!

 

Eu pana la urma mi-am cumparat autoturism curat, ca sa nu am probleme si sa nu sustin aceasta industrie a furturilor auto.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare imposibil, deci victima nu e acoperita deloc de lege, chiar daca i se gaseste bunul, tot pierde pentru ca trebuie sa il plateasca.

 

In toate cazurile astea cu masini furate, se specifica clar ca cel care a cumparat-o a ramas si fara masina si fara bani, ca se mai dau stiri pe la TV.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.