Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Eu zic ca daca un neamt vrea neaparat sa-si recupereze masina gasita prin Romania, nu se va da 2 bani pe codul nostru civil si pot sa fie si 1000k euro trecuti in contract, el o va primi inapoi gratis. Mai mult de atat, nici macar nu se va ocupa el de asta, ci firma de asigurari. Unde s-a mai auzit ca o firma de asigurari sa rascumpere vreo masina furata ? Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare imposibil, deci victima nu e acoperita deloc de lege, chiar daca i se gaseste bunul, tot pierde pentru ca trebuie sa il plateasca.

 

In toate cazurile astea cu masini furate, se specifica clar ca cel care a cumparat-o a ramas si fara masina si fara bani, ca se mai dau stiri pe la TV.

 

Tu, ca al 2lea proprietar, nu ai de ce sa ramai pagubit. E ca si cand tu, WLF, te duci in targ, dai de o masina care iti place, inmatriculata in Romania. Faci act de vanzare cumparare cu ala, te duci la RAR, o autentifica aia iar, si peste 5 luni vine garda la tine ca e furata.

 

Ti se pare normal sa ramai fara bani? si ala dinaintea ta poate a luat-o la fel ca tine...

 

E cu dus-intors treaba.

Link to comment
Share on other sites

Da, mi se pare normal sa raman fara bani. Pe care trebuie sa ii recuperez de la cel care mi-a vandut-o. Care se vor recupera de la cel care a inselat, pe mine sau pe cel care mi-a dat-o mie.

 

Conform teoriei tale, bunurile recuperate de la hoti nu mai ajung inapoi la proprietari ca legea il apara pe hot.

Link to comment
Share on other sites

Da, mi se pare normal sa raman fara bani. Pe care trebuie sa ii recuperez de la cel care mi-a vandut-o. Care se vor recupera de la cel care a inselat, pe mine sau pe cel care mi-a dat-o mie.

 

Conform teoriei tale, bunurile recuperate de la hoti nu mai ajung inapoi la proprietari ca legea il apara pe hot.

Pai eu imi fac atunci un buletin fals cu 200 euro, inmatriculez masina pe numele meu, ti-o vand tie apoi.

Tu ramai fara bani, si mai ia-i de la mine... Daca ma mai gasesti :)

Link to comment
Share on other sites

Tu, ca al 2lea proprietar, nu ai de ce sa ramai pagubit. E ca si cand tu, WLF, te duci in targ, dai de o masina care iti place, inmatriculata in Romania. Faci act de vanzare cumparare cu ala, te duci la RAR, o autentifica aia iar, si peste 5 luni vine garda la tine ca e furata.

 

Ti se pare normal sa ramai fara bani? si ala dinaintea ta poate a luat-o la fel ca tine...

 

E cu dus-intors treaba.

nu trece de RAR decat daca cotizezi unde trebuie... varmiu a patit o chestie dinasta... s-a confiscat masina pt cercetari si a ramas cu degetelul in guritza.... :|

de vreo 3 ani se tot fac cercetari iar cel care i-a vandut masina nu a patit absolut nimic....

L.E. si nu a avut nici buletin fals....:))))

Edited by Gicone
Link to comment
Share on other sites

Asa e... Stii, ca sa fac o metafora, ce va spune Kristal e cam asa: asta e morcovul, aici e ceapa, alea-s rosiile, deci borsul e gata. Nici pe departe asa. Nu neaga nimeni ca alea-s legumele pentru bors, dar ca sa iasa mancarea asta mai trebuie si altceva.

 

Daca tot dati gugal si amestecati niste texte de lege vechi si inoperabile cu unele noi, ia cautati mintenas, ca e usor, ce zice si procedura penala in privinta asta. Mi-e greu sa explic de ce greseste Kristal, pentru ca, paradoxal, el are si dreptate, insa aici se aplica vorba aia din popor "care e mai tare, civilu'ori penalu'?"

 

Ca sa concluzionez, daca tot m-am bagat in discutie: ia furati-mi mie rabla, vindeti-o unuia de buna credinta si eu pariez cu voi ca ala, cu toata buna lui credinta, ramane cu buza umflata si alearga dupa hot pentru bani

 

Kristal, nu ma refeream la furaciuni. Hehe, cum sa zici asa ceva?

Sly: dau matza pe tine :D

Link to comment
Share on other sites

Asa e... Stii, ca sa fac o metafora, ce va spune Kristal e cam asa: asta e morcovul, aici e ceapa, alea-s rosiile, deci borsul e gata. Nici pe departe asa. Nu neaga nimeni ca alea-s legumele pentru bors, dar ca sa iasa mancarea asta mai trebuie si altceva.

 

Daca tot dati gugal si amestecati niste texte de lege vechi si inoperabile cu unele noi, ia cautati mintenas, ca e usor, ce zice si procedura penala in privinta asta. Mi-e greu sa explic de ce greseste Kristal, pentru ca, paradoxal, el are si dreptate, insa aici se aplica vorba aia din popor "care e mai tare, civilu'ori penalu'?"

 

Ca sa concluzionez, daca tot m-am bagat in discutie: ia furati-mi mie rabla, vindeti-o unuia de buna credinta si eu pariez cu voi ca ala, cu toata buna lui credinta, ramane cu buza umflata si alearga dupa hot pentru bani

 

Kristal, nu ma refeream la furaciuni. Hehe, cum sa zici asa ceva?

Sly: dau matza pe tine :D

 

Mai, tie tot la mancare-ti sta gandul!:laugh: Si, ca sa vad daca am inteles bine metafora ta, ar fi cam asa: am laptele, ouale, faina si dulceata de cirese amare, deci am ...clatite de mancat! Nu?:laugh:

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca, in timp ce citesc "aventuri" cu masinile la vanzare, am baut si eu un ceai de soc cu lamaie si miere! Si am tras 2 tigari (ca si tine, dealtfel :wink:)

On: eu as "merge" pe teoria lui Similea! Nu stiu care-i mai tare: civilu' sau penalu', dar am o nedumerire - cum e corect? Iran sau Irak?

Link to comment
Share on other sites

scuze de off topic,dar am nevoie urgent de ajutorul vostru:

 

daca vand masina cuiva din tara,pe contractul de vanzare este cummva necesara vreo stampila a centrului la care fac contractul de vanzare cumparare?(eu tot am intrebat la mai multe centre si nu se pune asa ceva),dar cumparatorul sustine ca are informatia ca ar trebui!!

in cazul in care vine si imi da banii,imisemneaza contractul,ce acte pot sa ii dau pana o radiez,ii scot cert fiscal,etc?

este necesar ca el sa vina cu mine la politie ptr radiere?

 

merci ptr ajutor

Link to comment
Share on other sites

Faceti contract de vanzare - cumparare si gata ii dai masina si talonul pe care scrieti instrainat catre...cam asta e.Tu o radiezi fiscal ( ideal e sa o radiezi inainte sau cand faceti contractul) iar el se incarca cu ea fiscal.La politie merge doar cel ce o cumpara, dar dupa ce merge la RAR inainte.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.