Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

sunt misto motoarele, singurul lucru care mi-a placut la un golf 1.4 TSI a fost motorasul ala. Consum in schimb cam cu 2l% mai putin fata de 525i..:twoup:

Totusi e posibil sa scoti si consum mic, am facut un drum de Cosntanta - Tulcea cu unul cu 100 km/h pe tempomat, mers foate linistit ca era drumul nasol, am scos vreo 6 si ceva. Daca mergi normal 1.4 TSI sta in 8 ca popa in afara localitatii..

Oricum e marfa, imi pare rau ca nu am condus unul cu DSG...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
La 1,8 un asemenea consum?! Traiasca VAG-ul!!! :twoup:

 

Da, aiurea... In aceeasi perioada am avut si o Toyota Avensis, nou-nouta, an 2007, tot motor 1,8, aspirat insa si consuma 16%. Bine, am presupus ca este din cauza rodajului, dar nu am mai apucat sa aflu, ca la 9000 de km, am vandut-o, jartea mai mare de masina nu am condus in viata mea. O mizerie din orice punct de vedere, nu mai intru in detalii, am mai povestit pe aici. Hmm, de fapt la 9000 de km consuma 17%, deci faza cu rodajul pica.

 

Inteleg sa-mi consume mult Porsche-ul sau M6-le, nu te plangi la masini de genul asta cand ai consumuri de 35-37%, insa la pocnitorile alea... Pai un 535d E60, consuma probabil 14-15% si scuza-ma... nu se compara performantele.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Da asa e, era 1.8 Turbo, benzinarele turbo consuma oricum mult... Dar per total mie mi-a placut masina sa stii, foarte confortabila, cutie automata foarte desteapta, optionale destule, usor de condus, stabila si fasneata :twoup: O masina buna Audi.
Link to comment
Share on other sites

La 1,8 un asemenea consum?! Traiasca VAG-ul!!! :twoup:

 

Inteleg sa-mi consume mult Porsche-ul sau M6-le, nu te plangi la masini de genul asta cand ai consumuri de 35-37%, insa la pocnitorile alea... Pai un 535d E60, consuma probabil 14-15% si scuza-ma... nu se compara performantele.

+1.

 

La 1,8 un asemenea consum?! Traiasca VAG-ul!!! :)

Turbo

Dar totusi ramane un 1,8, da-l in mama lui! :twoup:

 

Parca prea mult consuma...

Link to comment
Share on other sites

La 1,8 un asemenea consum?! Traiasca VAG-ul!!! :twoup:

 

Degeaba ai cilindree micã dacã ai turbo, e normal sã consume mult din moment ce ºi dezvoltã o putere mult mai mare faÞã de un 1.8 aspirat.

 

Avantajul constĂŁ ĂŽn taxe mai mici, nu ĂŽn consum redus.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Degeaba ai cilindree micã dacã ai turbo, e normal sã consume mult din moment ce ºi dezvoltã o putere mult mai mare faÞã de un 1.8 aspirat.

 

Avantajul constĂŁ ĂŽn taxe mai mici, nu ĂŽn consum redus.

 

Apropos de asta, foarte smecher este motorul rotativ, sau cum ii spune, de pe mazda rx-8... gen 1.3 litri si 260 de cai parca :twoup: Aia da smecherie.

Link to comment
Share on other sites

Dar totusi ramane un 1,8, da-l in mama lui! :twoup:

 

Parca prea mult consuma...

 

E un 1.8 turbo, deci cilindreea mică devine irelevantă.

 

Nu consumă prea mult, consumă normal pentru puterea pe care o dezvoltă.

 

Putere mare şi consum mic nu prea există la motoarele pe benzină.

Edited by Ciupanezu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ma enervati cu consumurile astea de Bucuresti. Mie GTI-ul imi consuma decent, in afara daca merg normal am scos sub 8% si in oras 11-12%, depinde. Nu stiu, cel putin in afara, pana si cu 735i E65 scoteam consum de 9%, poate voi sunteti calare pe racheta tot timpul, sau benzina de Bucuresti o fi mai exploziva ....
Link to comment
Share on other sites

Se impoziteazĂŁ ca Âşi cum ar avea 2.6 litri, adicĂŁ dublu. :twoup:

 

Nu este adevarat...are o colega de a mea un RX-8...2.6..are doua motoare de 1.3,si il vinde sa`si ia RX-8 1.3!

S`a interesat la RAR despre acest model de 1.3 si atat ii trece capacitatea cilindrica,nu 2.6!

In rest f misto masina,fuge grav...te duci cu turatiile pana in 10000 aproape...dar sunt problematice la cutie,iar daca ai ghinionul sa`ti cada ceva la motor,te usuca service`ul!

Plus ca pe langa asta 2.6`le asta pe care l`am si condus ia undeva la 20-25l/100km daca te dai la ea!

Eu m`am "jucat" cu ea vreo 20min...cam de 50ron benzina!:)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.