Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

 

 

 

 

pai nu intelegi ca pe neamt nu-l intereseaza ce firma ai,cit timp esti in regula si platesti tva in ro?

 

 

si daca vand agrafe,...ce ma opreste sa iau masina pe firma din UE,fara tva??

 

 

 

 

Chill, cam la asta ma refeream si eu.

Link to comment
Share on other sites

pai asta ziceam si eu,daca citeai cu atentie,....

 

nemtii au facut scandal ca au de incasat un munte de tva,

 

fiscul roman e facut control ,si l-a gasit pe gigi,...ala din vitan cu bemweurile,..

 

e,..acum cind ceri masina din germania fara tva,..ala da un telefon la registrul de comert german,...si afla daca firma e trompeta sau nu,..

 

 

mai clar de atat nu pot,....

 

 

 

pai nu intelegi ca pe neamt nu-l intereseaza ce firma ai,cit timp esti in regula si platesti tva in ro?

 

 

si daca vand agrafe,...ce ma opreste sa iau masina pe firma din UE,fara tva??

 

 

 

Ok,..dom profesor,...

daca vinzi agrafe, pana pe 25 ale lunii urmatoare depui 394 si declari achizitia intracomunitara, la care platesti tva . intre 50 -100%. asta daca ai cumparat-o fara tva de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Fii atent,iti spun cum e cu finantele,

 

 

o aduci,arati toate actele,ei stabilesc taxa si ATAT,platesti taxa,platesti impozit,platesti inmatriculare si gata,nu intereseaza pe nimeni tva -ul din factura.

 

Cand vinzi masina,normal trebe facuta factura,nu?

 

E,atunci trebe factura inregistrata in contabilitatea ta(SAU NU,frantics.gif);::la suma aia din factura,tva-ul esti obligat sa-l dai la stat,

 

deci la un 10 mii ron,..tva 2500,..dar poti face si pe 2000 factura,nu intereseaza pe nimeni,...

 

 

sper ca stii cazurile din vitan,cand aveau 20 masini vandute si nu platisera nimic,....pentru ca erau firme fictive,...

 

dar acum neamtu ,iti verifica firma,si daca e vreo trompeta,nu iei masina de la el,..pentru ca neamtu recupereaza tva de la statul roman,..nu din vitan,..frantics.gif

 

 

Bai nene tu vorbesti numai si numai prostii, induci lumea in eroare si creezi false impresii.

 

Dupa cum spunea un coleg pe aici, daca samsarii procedeaza asa, asta nu inseamna ca e si legal.

 

Deci, ca sa incheim dracu discutia asta tampita.

 

Daca nu esti firma care se ocupa cu comertul cu autovehicule, situatia sta in felul urmator.

 

Daca cumperi o masina, un motostivuitor, o macara, orice lucru care devine un mijloc fix, din spatiul UE, ca nu are importanta ca e din Germania, esti obligat sa te duci la finante sa faci o declaratie in VIES unde declari tranzactia intracomunitara. La aia de la finante nu apare ca ai luat masina sau altceva, in declaratia aia, care ti-o si arat ce dracu ca am acasa destule, scrie doar suma tranzactiei intracomunitare. Acea declaratie e imposibil de inchis daca nu pui si tva-ul aferent, altfel da eroare programul. Pentru ca acuma declaratiile se duc pe suport CD, aia de la finante le preiau, le introduc in calculator, daca ai gresit acolo nu le da bine.

 

Automat in momentul in care ai declarat acea tranzactie in VIES, la 25 ale lunii ai TVA de dat la stat corespunzator cu tranzactia, dupa cum zicea colegu de mai sus cu declaratia 394.

 

Ca tu nu iti faci contabilitatea cum trebuie sau nu iti treci factura de la nemti in contabilitate, e strict problema ta in fata legii.

 

Noi aici vorbim de legalitate, nu invatam pe nimeni cum sa fenteze statul, ca nu sunt oameni pe aici atata de tampiti sa isi faca firme fantoma.

 

 

Si inca ceva, tu ca firma daca vinzi agrafe, ce cauti sa vinzi masini? Obiectul tau de activitate este agrafa, nu masina. Tu nu vinzi masina, vinzi un mijloc fix al firmei, m-am repetat de o mie de ori. O masina un motostivuitor, orice, este un mijloc fix. Pentru tine agrafa este marfa, nu masina.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Bai nene tu vorbesti numai si numai prostii, induci lumea in eroare si creezi false impresii.

 

Dupa cum spunea un coleg pe aici, daca samsarii procedeaza asa, asta nu inseamna ca e si legal.

 

Deci, ca sa incheim dracu discutia asta tampita.

 

Daca nu esti firma care se ocupa cu comertul cu autovehicule, situatia sta in felul urmator.

 

Daca cumperi o masina, un motostivuitor, o macara, orice lucru care devine un mijloc fix, din spatiul UE, ca nu are importanta ca e din Germania, esti obligat sa te duci la finante sa faci o declaratie in VIES unde declari tranzactia intracomunitara. La aia de la finante nu apare ca ai luat masina sau altceva, in declaratia aia, care ti-o si arat ce dracu ca am acasa destule, scrie doar suma tranzactiei intracomunitare. Acea declaratie e imposibil de inchis daca nu pui si tva-ul aferent, altfel da eroare programul. Pentru ca acuma declaratiile se duc pe suport CD, aia de la finante le preiau, le introduc in calculator, daca ai gresit acolo nu le da bine.

 

Automat in momentul in care ai declarat acea tranzactie in VIES, la 25 ale lunii ai TVA de dat la stat corespunzator cu tranzactia, dupa cum zicea colegu de mai sus cu declaratia 394.

 

Ca tu nu iti faci contabilitatea cum trebuie sau nu iti treci factura de la nemti in contabilitate, e strict problema ta in fata legii.

 

Noi aici vorbim de legalitate, nu invatam pe nimeni cum sa fenteze statul, ca nu sunt oameni pe aici atata de tampiti sa isi faca firme fantoma.

 

 

Si inca ceva, tu ca firma daca vinzi agrafe, ce cauti sa vinzi masini? Obiectul tau de activitate este agrafa, nu masina. Tu nu vinzi masina, vinzi un mijloc fix al firmei, m-am repetat de o mie de ori. O masina un motostivuitor, orice, este un mijloc fix. Pentru tine agrafa este marfa, nu masina.

N-are sens..

E grea fiscalitatea.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun link-ul pus de cineva, excelent chiar.

 

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_28542/Cumperi-un-autoturism-dintr-o-alta-tara-membra-UE-Ce-taxe-si-impozite-trebuie-sa-platesti-pentru-el.html

 

Deci sa recapitulam:

 

•persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania va comunica codul sau de TVA furnizorului, care va scuti de TVA livrarea intracomunitara.

•furnizorul va emite o factura fara TVA in care va mentiona ca s-a aplicat scutirea de TVA pentru livrarea intracomunitara;

in Romania cumparatorul va avea obligatia de plata a TVA pentru achizitia intracomunitara de mijloace de transport prin mecanismul taxarii inverse;

cumparatorul va raporta in declaratia recapitulativa operatiunea.

 

 

In momentul in care ai declarat operatiunea, automat ea devine impozabila cu 24%, nici nu trebuie tu sa le spui finantelor, ca deja ai de dat TVA.

 

Dar ce fac samsarii, care binenteles au firma care se ocupa cu comertul cu autovehicule, aplica varianta 2:

 

In cazul in care mijlocul de transport care nu este nou a fost vandut de o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in alt stat membru dar care a aplicat regimul special pentru bunuri second-hand sau de o persoana care a aplicat similarul din alt stat membru al scutirii de TVA prevazut la art. 141 (2) g) din Codul fiscal (art. 136 din Directiva 112/2006/CE).

 

In aceasta situatie achizitia intracomunitara nu este impozabila in Romania, deci nu se datoreaza TVA, conform art.126, alin.(8), lit.c) din Codul Fiscal: "(…) nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand (....) atunci cand vanzatorul este o persoana impozabila revanzatoare, care actioneaza in aceasta calitate, iar bunurile au fost taxate in statul membru de unde sunt furnizate, conform regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, in sensul art. 313 si 326 din Directiva 112/CE/2006".

 

Prin urmare:

•Nu se va datora si plati TVA;

•Nu se va aplica taxare inversa;

Achizitia nu se va declara in Declaratia recapitulativa;

Tranzactia se declara in decontul de TVA la randul 26.

 

 

Deci samsarii nu declara tranzactiile pentru ca le baga la TVA pe marja de profit, si atunci finantele n-au ce sa impoziteze. Teoretic au voie sa faca asta, dar practic nu indeplinesc conditiile.

 

Dar daca le declari LEGAL ca si tranzactii intracomunitare, esti dator TVA by default, ca nu esti firma cu profil comert cu autoturisme.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

". Astfel va calcula TVA datorata pe marja sa de profit mai putin suma TVA aferenta acestei marje. Marja profitului este diferenta dintre pretul de vanzare aplicat de persoana impozabila revanzatoare si pretul de cumparare.

"

parca nu era corect, se aplica TVA pe tot nu doar pe marja de profit.

Link to comment
Share on other sites

E corect daca indeplinesti conditiile, adica cea mai importanta conditie, masina sa fie cumparata tot in acelasi regim de TVA pe marja de profit. Acolo in lege spune ceva de genul, daca masina e luata la licitatie publica, daca i s-a aplicat un comision, si daca a fost vanduta tot cu tva la marja. Iar samsarii se acopera cu faptul ca ei oricum o iau de la licitatie (australe, autorola, carsontheweb), ca i s-a aplicat un comision (comisionul site-urilor). Numai ca factura nu vine cu tva la marja, ca sa fie toate conditiile indeplinite. :)

 

Era o data pe aici pus un link cu un proces intre finante si o firma din asta de comert auto. Si justificarea firmei in fata finantelor era ceva de genul, pai uite domne, noi am luat masinile de la cutare casa de licitatii, si uite ca apare un comision care l-am platit, deci noi am presupus ca e tva la marja. Pai da, dar neamtu a declarat tranzactia in VIES ca fiind comunitara cu taxare inversa, deci nu e bine. Si finantele n-au ce sa le faca decat sa ii puna retroactiv sa plateasca tva-ul integral.

 

Uite aici link-ul si spicuiesc din el :

 

http://chat.mfinante.ro/ContestatiiSite.nsf/ec4cdbdead046898422570de003c294f/33ee0518fae771d8c22576e9004c3197/$FILE/dec%20104.dep_03.2010.pdf

 

Ce sustine firma:

 

Majoritatea facturilor de achiziĂžie

provin de la cea mai mare companie de licitaĂžii din X. Societatea susĂžine ca

pe toate aceste facturi se observa evidenĂžiat separat marja de profit a

companiei Y, lucru care a dus la concluzia societaĂžii ca la facturare a fost

aplicat TVA pe marja de profit Âşi drept urmare, acelaÂşi lucru putea fi aplicat Âşi

la revânzare. Casele de licitaÞii prin intermediul carora sunt comercializate

obiecte Âşi autoturisme second-hand beneficiaza de un regim special statuat

prin art.333 din Directiva europeana 112. Societatea susĂžine Âşi faptul ca

facturile de la furnizorii externi, ĂŽn forma tradusa, respecta prevederile legale

ĂŽn materie, ĂŽn vigoare.

 

Ce sustin finantele:

 

Ăn perioada X, organele de inspecĂžie fiscala au constatat X a

efectuat achiziĂžii intracomunitare de autoturisme second-hand din X iar pe

facturile de achiziĂžie este ĂŽnscris articolul din legislaĂžia germana conform

caruia autoturismele au beneficiat de o livrare intracomunitara scutita, fapt

care reiese Âşi din Raportul emis de catre DirecĂžia Generalade InformaĂžii

Fiscale, din care rezulta ca operatorii din X au declarat inclusiv ĂŽn sistemul

VIES livrari intracomunitare scutite catre X.

 

Organele de inspectie fiscala au

constatat ca in mod eronat societatea a vandut bunurile prin aplicarea

regimului special pentru livrarile de bunuri second hand intrucat nu erau

indeplinite conditiile prevazute de art.126 Âşi art. 152^² alin.(11) din Legea

nr.571/2003 privind Codul fiscal.

 

Ăn consecinĂža, organele de inspecĂžie fiscala au stabilit ca la

vânzarea autovehiculelor second-hand pe teritoriul României, X avea

obligaĂžia de a aplica regimul normal de TVA, ĂŽn sensul de a colecta TVA la

preÞul de vânzare al autovehiculelor second-hand, nu doar la marja de profit

aferent vânzarilor, astfel ca au stabilit taxa pe valoarea adaugata

suplimentara În suma de X lei ºi majorari de Întârziere aferente taxei pe

valoarea adaugata ĂŽn suma de Y lei.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Foarte bun link-ul pus de cineva, excelent chiar.

 

http://www.avocatnet...-pentru-el.html

 

 

Dar ce fac samsarii, care binenteles au firma care se ocupa cu comertul cu autovehicule, aplica varianta 2:

 

In cazul in care mijlocul de transport care nu este nou a fost vandut de o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in alt stat membru dar care a aplicat regimul special pentru bunuri second-hand sau de o persoana care a aplicat similarul din alt stat membru al scutirii de TVA prevazut la art. 141 (2) g) din Codul fiscal (art. 136 din Directiva 112/2006/CE).

 

In aceasta situatie achizitia intracomunitara nu este impozabila in Romania, deci nu se datoreaza TVA, conform art.126, alin.(8), lit.c) din Codul Fiscal: "(…) nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand (....) atunci cand vanzatorul este o persoana impozabila revanzatoare, care actioneaza in aceasta calitate, iar bunurile au fost taxate in statul membru de unde sunt furnizate, conform regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, in sensul art. 313 si 326 din Directiva 112/CE/2006".

 

Prin urmare:

Nu se va datora si plati TVA;

Nu se va aplica taxare inversa;

Achizitia nu se va declara in Declaratia recapitulativa;

Tranzactia se declara in decontul de TVA la randul 26.

 

 

 

 

 

"Vanzatorul",.....se refera la dealer,nu la samsarul din vitan,......depinde si cum o interpretezi,...aici ai inteles cum ai vrut tu,....

 

 

 

 

dupa tine,...trebe platit tva si la achizitie si la revanzare????;:::sau cum dreq,..ca nu inteleg,....

Link to comment
Share on other sites

"Vanzatorul",.....se refera la dealer,nu la samsarul din vitan,......depinde si cum o interpretezi,...aici ai inteles cum ai vrut tu,....

 

 

 

 

dupa tine,...trebe platit tva si la achizitie si la revanzare????;:::sau cum dreq,..ca nu inteleg,....

 

iti explic eu,ca vad ca nu prea intelegi tu multe din fiscalitate.

 

1.cand vine vorba de taxarea inversa,pe care ti-o explica wlf,tu platesti tva-ul pt ce ai cumparat.(la finante,prin declaratie)

2.cand vinzi masina(de pe firma),o vinzi la pretul cu tva,tva care in contabilitate va fi reflectata ca fiind tva colectata(4427) si prin operatiunea numita regularizare,la sf. lunii va fi trecuta suma colectata in contul tva de plata(4423).

 

Cel la care ii vinzi tu masina,plateste tva-ul,nu tu! tu doar il colectezi(prin adaugarea cotei de tva la pretul net de vanzare) si apoi il "platesti"(din banii de la cumparator) la stat.

Deci,practic,cand tu cumperi masina-platesti tu tva iar cand vinzi masina-plateste cumparatorul(tu doar il colectezi si apoi il versi la buget).

In fapt,asta este si principiul taxei pe valoarea adaugata.

Sper ca ai inteles...

Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

O fi si cum zici tu,..

 

eu de fapt am vrut sa zic asa:

 

in momentul cand am luat si inscris masina,..NU am platit NIMIC in afara de taxa de poluare si impozit,inmatr.,,,etc

 

 

peste 1 an,2,3,5,....cand o vand,...factura care o fac cumparatorului,....se inreg, in contabilitate,si se plateste tva-ul,

 

 

dar mai e o faza,....

 

 

DACA ai tva de recuperat de la stat ,...se scade din factura masinii,...

 

in fond,e simplu,...nu cred ca e-n regula sa platesti de 2 ori pt o masina,..

 

 

 

 

gata,...nu mai scriu nimic,.

Link to comment
Share on other sites

Deci din cate inteleg eu, ai cumparat masina, dar factura de cumparare n-ai inregistrat-o in contabilitate si nici n-ai declarat tranzactia la finante.

 

Asta se cheama evaziune fiscala.

 

 

in fond,e simplu,...nu cred ca e-n regula sa platesti de 2 ori pt o masina,..

 

 

Pai si daca luai o masina din tara, nu primeai o factura cu TVA inclus? Deci practic plateai TVA la cumparare?

 

Faptul ca poti sa cumperi din Germania o masina fara TVA e o facilitate facuta firmelor, platesc netto si TVA-ul corespunzator il dau in tara lor.

 

Ce nu intelegi, ca e mai mult decat simplu.

Link to comment
Share on other sites

Ba da, e mai rentabil cu 5% practic.

 

Dar uite ca e o problema, flo_sb a facut asa din pacate, si acum nu il mai poate deduce. Din cate am citit, se pare ca TVA-ul e al tarii respective, adica nu deduci un TVA german in alta tara decat in Germania. Pana la urma probabil va trebui sa faca rambursare de TVA, si va plati 24% aici in tara.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai bine platesti tva in Germania , parca e 19% la ei?

Ba da, e mai rentabil cu 5% practic.

 

Dar uite ca e o problema, flo_sb a facut asa din pacate, si acum nu il mai poate deduce. Din cate am citit, se pare ca TVA-ul e al tarii respective, adica nu deduci un TVA german in alta tara decat in Germania. Pana la urma probabil va trebui sa faca rambursare de TVA, si va plati 24% aici in tara.

Am fost azi la finante dar din pacate e in concediu doamna competenta ce mi-a fost recomandata, deci pana vineri, pauza. Ea e ultima mea speranta.

In rest, toata lumea mi-a spus (2 contabile, o functionara de la finante si o fosta doamna cunostinta ce a lucrat la finante) ca trebuie recuperat TVA-ul din DE, nu merge direct dedus. (exact cum zice WLF)

Nu prea mai inteleg eu nimic, daca nu era sa platesc TVA in DE si il plateam in RO, deduceam 50%, ala cand imi facea taxare inversa lua doar ~50% inapoi ? Daca il luam in regim de transport special de ala, facea taxare inversa si lua 0% inapoi ? In fine, nici nu mai conteaza cum functioneaza, ideea e sa imi recuperez banii :)

Acum de ce imi e mie groaza e daca nu cumva trebuie sa platesc acum cei 24% si sa astept 9luni sa recuperez TVA-ul german.

Apropo, formularul ce trebuie completat pt recuperare de TVA este nr. 318 si momentan e buguit, nu-l accepta serverul de la finante.

Link to comment
Share on other sites

Chiar azi ma uitam la masina, ce treaba buna face Photoshopul, te face unic propietar:)

 

masina avea cind am vazut-o eu, avea multe semne de uzura la interior.

 

plastice julite. aripiora scaun julita. capac volan sigla M cojita.

 

acum pare cosmetizata, sau macar unghiul pozelor este bun.

Edited by muzica9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.