Jump to content

E30 vs. E90


Romulus

Recommended Posts

Iar tu Cosmine,ce pot spune de tine ca poate esti un familist,te imbraci la costum ,la cravata cred,sambata ,duminica iesi cu familia la un gratar sau te duci la Sinaia,in poiana,ai un anumit cerc de prieteni in care te invarti desigur la fel ca tine ca sti tu cine se aseamana se aduna,lunea incepi cu serviciul si asa decurg zilele tale,foarte bine omule asta e viata care a-ti place,dar ce ai tu cu alti care vor altceva?!care sunt alfel,viata decurge alfel.....
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ok, dar avertizeaza si pe ceilalti ca daca ma provoaca, eu pana la urma am si eu un drept la replica... ok, eu sper ca am inceiat cu discutile contra, poate am jignit si eu dar asa au facut si alti, eu unul trec peste toate si nu le pun la ''suflet'', dar daca sunteti dispusi sa incheiem aici este ok....

 

salut.

Edited by Romulus
Link to comment
Share on other sites

Sintetizand, BMW a stiut sa faca masini adevarate, dar a uitat intre timp... :blink:

 

Traim intr-o lume nebuna...

118387[/snapback]

 

Nu a uitat...s-a adaptat pietei de consum din care sa scoata profit cat mai mare.

Dar dintre toate marcile de masini BMW ramane in top....parerea mea...(ma refer la masini "de consum")

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place E30-ul dar cum spune si altcineva parca mi-ar place sa fie parcat in garaj langa un M3/M5/E39/E60...si ursuletzul sa fie doar de "zdrobit" alte masini :blink: (scz)

A fost o masina si inca e...sunt putine tunate cu gust dar alea care sunt merita privite.Oricum sunt masini din ani si chiar lumi diferite si o comparatie nu isi are rostul mai ales ca "buna" nu e un adj precis..se pot intelege multe prin "buna"

Depinde pt cine e si ce doreste de la o masina si in general de la viata

Multumesc,salut

Link to comment
Share on other sites

Nu a uitat...s-a adaptat pietei de consum din care sa scoata profit cat mai mare.

Dar dintre toate marcile de masini BMW ramane in top....parerea mea...(ma refer la masini "de consum")

121097[/snapback]

 

Nu cred. E o iluzie. BMW face aceleasi masini care le facea si acum 30 de ani. Doar mai moderne.

 

Dar de ce au incetat sa fabrice seria 8?!ca ma gandesc daca au inceput sa fabrice seria 6 care este o serie limitata puteau sa fabrice si seria 8 care este tot la fel.

121103[/snapback]

 

Pentru ca nu se vindea asa cum se astepta.

Link to comment
Share on other sites

seria 6 nu are legatura cu seria 8 si nici nu e o serie limitata....a avut chiar si un corespondent in istorie, 6-le vechi.Seria 8 a fost nerentabila .....E30-ul e o masina care s-a vandut bine si care se modifica relativ usor din ce am citit peste tot si din ce spun majoritatea si cu bani putini....o ajuta in special motorizarile in 6 cilindri chiar si alea de 2000cmc ....cu asta nu sunt eu de acord...dc nu mai face Bmw-ul motoare in 6 cilindri chiar si la capacitati cilindrice mici....suna mai rotund si sunt mai echilibrate...poate din cauza costurilor mai mari.... Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre E30 si E90... Principalul motiv pt care unii de pe acest forum indragesc E30 se pare ca e fiabilitatea masinii (pe care nimeni nu o contesta). E clar ca la vremea ei a fost intr-adevar MASINA, dar dupa standardele de azi nu ar avea nici o sansa.

 

Fiabilitatea E30 dupa parerea mea deriva din simplitatea motorului. Nu se compara un motor de acum 30 de ani cu unul iesit pe portile BMW ieri. Ceea ce vreau sa spun e ca pur si simplu intr-un motor de E90 sunt infinit (poate exagerez) mai multe piese in miscare, sisteme electronice shi alte alea care se pot defecta. De aici dupa parerea mea deriva FALSA impresie de fiabilitate. Dupa cum spunea si Romulus... BMW nu face masini mai proaste decat acum 30 de ani. Ar fi absurd sa gandim asa. Tehnologia avanseaza nu regreseaza in nici un caz, si de aceea sa spunem ca un E30 e mai "bun" decat un E90 e pura subiectivitate dupa aprerea mea.

 

Eu zic ca in 2036 vom avea destule E90 pe sosele... asta daca nu se termina petrolul. :blink:

 

Deci... Categoric E90

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre E30 si E90... Principalul motiv pt care unii de pe acest forum indragesc E30 se pare ca e fiabilitatea masinii (pe care nimeni nu o contesta). E clar ca la vremea ei a fost intr-adevar MASINA, dar dupa standardele de azi nu ar avea nici o sansa.

 

Fiabilitatea E30 dupa parerea mea deriva din simplitatea motorului.

121153[/snapback]

 

Nu inteleg de ce este E30-ul mai fiabil decat alte BMW-uri! :blink:

Este prea devreme pentru E90,dar de ce este mai fiabil decat E46 sau E36?

Vreau sa spuna cineva ceva concret.Faptul ca sunt foarte multe pe strada ,nu inseamna automat ca sunt si in toate mintile.Multe dintre ele sunt niste cazane de masini,reparate cu piese de Dacia sau cu piese SH.

 

Deci?Ce este fiabil la E30 si nu este La E46,E36?

Link to comment
Share on other sites

Rezistente si bune. :) .

 

Si o caruta este rezistenta,nu se strica nimic la ea.

Nu inteleg de ce E30-ul este mai rezistent decat un E46(E36).Cum de s-a ajuns la concluzia asta? :) Ce rezista mai mult la un E30?Concret!Ca sunt mai multe pe strazi,asta nu este un indiciu ca ar fi mai rezistente.Sunt multe in Romania deoarece sunt mai accesibile la pret.

 

PS

 

Nu inteleg ce atatea ocolisuri si invarteli :)

Cine pe lumea asta ar prefera un cazan de masina,o vechitura,daca si-ar permite o masina noua ,de ultima generatie?Adica imi permit M5-E60, dar nu,E30-ul este masina visurilor mele. :blink:

Fiecare are masina pe care si-o permite,asta nu inseamna ca este cea mai tare masina.

Eu zic ca sunt fan BMW(nu fanatic),dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu ipocrit.

E30-ul pentru mine este un cazan de masina,este istorie.

118328[/snapback]

nu sunt de loc de acord cu tine gandesti ca unul caruia nu-i pasa de BMW shi de ce reprezinta acesta.La mashini in general dupa parerea mea trebuie sa alegi cu sufletu o firma alege cu raportul pretz/performantze nu cineva care e inscris intr-un forum care trateaza o anume marca de mashina care stim cu totzii ce inseamna pentru sufletele noastre probabil daca ai fi avut mai multzi bani tzi-ai fi luat altceva care nu e "un cazan de mashina" shi nu mai erai aici.Daca itzi place o mashina nu tzii cont de varsta ei sau de numere daca te intereseaza performantzele ia ceva japonez ca este shi mai ieftina shi mai performanta.Mie mi se pare ca nu esti multzumit de ce ai shi nu esti pasionat de BMW ci doar ai o mashina "de care ai bani" numai bine:)

Link to comment
Share on other sites

nu sunt de loc de acord cu tine gandesti ca unul caruia nu-i pasa de BMW shi de ce reprezinta acesta.La mashini in general dupa parerea mea trebuie sa alegi cu sufletu o firma alege cu raportul pretz/performantze nu cineva care e inscris intr-un forum care trateaza o anume marca de mashina care stim cu totzii ce inseamna pentru sufletele noastre probabil daca ai fi avut mai multzi bani tzi-ai fi luat altceva care nu e "un cazan de mashina" shi nu mai erai aici.Daca itzi place o mashina nu tzii cont de varsta ei sau de numere daca te intereseaza performantzele ia ceva japonez ca este shi mai ieftina shi mai performanta.Mie mi se pare ca nu esti multzumit de ce ai shi nu esti pasionat de BMW ci doar ai o mashina "de care ai bani" numai bine:)

125434[/snapback]

 

Daca esti psiholog,pune si la profil ,sa stie toata lumea. :)

Ca ti-ai spus parerea inteleg,ca ma judeci si imi indici ce masina sa imi iau ,este alta poveste si nu imi place.

Iti mai spun odata,si citeste mai cu atentie:

Eu nu cumpar o masina cu "sufletu",o cumpar cu bani.Tin foarte mult cont de varsta unei masini,si de starea in care se prezinta.Pentru mine, E30-ul este o masina depasita,multe exemplare fiind intr-o stare avansata de degradare,NISTE CAZANE.

Nu orice ruginatura este masina,doar pentru ca are sigla BMW.Poate tu ai 13 ani si tot ce zboara se manaca,nu stiu si nici nu ma intereseaza.

Daca o sa vreau masina japoneza,o sa imi cumpar,tu esti ultimul om care imi poate indica ce masina sa imi iau.

Cat sunt de pasionat de BMW,nu esti tu in masura sa apreciezi, si nu este problema ta.

:)

 

Edit:

 

Acum am observat,ai 15 ani :blink: ,mi-am pierdut timpul sa iti raspund. :)

Mai baiatule,asteapta si tu pana la 18 ani(macar) si dupa aia baga-te in seama.Deocamdata esti in crestere,nici nu stii pe ce lume traiesti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.