Jump to content

ce ati alege?


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Un e46 cu motor mai mare si dotari .decat un chelios e90.

 

daca iei in calcul impozitul... renunti la acel motor mare (oricum initiatorul topicului a specificat ca este vorba de E46 320i si E90 318i)

daca mai pui 1000 - 1500 E iti iei un E90 si cu ceva dotari... asa ca E90 sa fie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

E90, dar ai de cautat daca esti limitat de buget .

 

Daca e '04 - '05 si mai are si sub 100k km eu as alege e46 cu tot ce vreau pe el decat un e90 la care sa "deschid geamurile la manivela" :-??

 

sub 100k nu prea exista , sau au preturi pe masura mai ales in De

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

e90 logic,este de conceptie mai noua,an de fabricatie mai bun,sanse mai mari sa prinzi una cu km putini,degeaba ai piele daca este incretita,degeaba ai navi daca bate soarele si nu vezi nimic,degeaba ai xenon daca lumineaza prost

 

iar daca azi dai 10k euro pe un e46 2204-2005,garantat peste 2 ani nu iei nici 6k euro

Link to comment
Share on other sites

Eu am aceeasi dilema numai ca intre e46 coupe 325i sau e90 325i.

Ciupanezule un E 90 cu pachet M piele si putini km si un motor mare nu prea gasesti sub 18k un e46 e mult mai ieftin. Probabil ca tot pe e46CI o sa merg si eu ma gandesc ca e mai ieftin la intretinere si nici nu arata rau. Mie personal interiorul de la e46 cu navi 16:9 imi place muuuuuuult mai mult decat interiorul de E90.

Pentru initiatorul topicului: decat sa dai vre-o 18k pe un E90 cu multe dotari mai bine iei E92 chiar si fara prea multe dotari si arata mult mai bine decat orice altceva.

Link to comment
Share on other sites

Mai nou, mai fiabil, mai performant, poţi găsi mai uşor unul cu puţini km, are valoare mai mare de piaţă.

Sunt mai multe avantaje, să privim lucrurile obiectiv.

Ciupane, imi pare rau, dar mie mi se pare ca nu privim lucrurile deloc obiectiv. Omu' a spus clar: un E46 2004-2005 foarte dotat sau un E90 cu un 1-2 ani mai nou, insa "chelios". E 46 320, E90 318, deci vorbim despre aprox. aceeasi putere a motorului... Tu ce ai alege? Eu as merge pe E46, mai ales daca ar fi cu adevarat dotat, decat sa aleg un E90 chel si in afara de o caroserie proiectata mai recent, sa nu am nimic. De exemplu tu, ce ai alege intre 535-ul tau E39 si un...sa zicem E60 520i chel, hm? :twoup:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

iar daca azi dai 10k euro pe un e46 2204-2005,garantat peste 2 ani nu iei nici 6k euro

 

masina nu e o investitie doar stim cu totii ca nu mai scoatem banii dati dar:

 

in exemplul tau la e46 pierzi in 2 ani 4k euro. Daca dai 20k pe un E90 din 2006 fac pariu ca peste 2 ani, cand masina va avea 6 ani va costa cat un e46 de 6 ani acum adica vreo 11k euro, avand in vedere ca o sa se lanseze in 2012 modelul nou. Inseamna ca daca la e46 o sa pierzi in 2 ani 4k la e 90 o sa pierzi cel putin dublu deci sa zicem 8k.

Acum eu care nu ma pot hotara ce masina sa aleg stau si ma intreb d c sa dau 20k pe o masina sa pierd 8k in 2 ani cand mai bine iau una de 10k, salvez 4k(diferenta din devalorizare) o tin 2 ani, o vand apoi cu 6k mai pun inca 6k(din care 4k salvati din diferenta de devalorizare) si o sa am si e90 doar ca peste 2 ani.

 

Eu analizand cele 2 masini respectiv 325CI si E90 nu vad ce imi poate oferi in plus e90 ca sa ma faca sa pierd atatia bani.

 

 

L.E. am uitat. Sa zicem ca omu are de ales intre e46 si e90 la acelasi pret sa zicem 12k. daca acum ele au pret echivalent, peste 2 ani e90-ul ala chel va costa la fel cat e46 ala full adica se va devaloriza cam la fel si 2 ani va sta intr-o masina cheala fara piele xenon navi si altele.

Edited by ktod_16
Link to comment
Share on other sites

Sincer,zilele astea am fost la bmw,in timisoara,si m-am intalnit cu un preten are un e90 la cumparat anul trecut nou nout,si saracu tot schimba la el,are deabea 40 de mii de km masinuta,tot benzinara si o zis ca dupa ce o schimbat la ea(pe garantie) o zis ca`i foarte nemultumita de ea,a zis ca a avut inainte un e46 diesel,si o zis ca a fost foarte multumit de e46,decat de modelul nou...acuma depinde si de norocul fiecaruia la masina,dar totusi masina noua,cu atatea probleme...eu am un e46 de care sunt foarte multumit de el :twoup:
Link to comment
Share on other sites

E90, e model mai nou, alta tehnologie, look, etc

 

E fix frectie ce zici tu .Eu am avut bani de e90 si mi-am luat e46 , de ce? Pentru ca e asa de bine tinuta incat nu simti diferenta la nivel calitativ -motor-cutie-putere.tinuta de drum .etc etc ce vrei tu.

 

Strict dpdv subiectiv pt mine e90 este o hidosenie de masina ,poate cu faceliftul le-au mai indulcit un pic, bmw-urile candva aveau suflet , acum ma abtin :twoup:

 

ce tehnologie inglobeaza in + ? DSC + DTC?13 cai in plus fata de motoru vechi de 2.0d si....motoru de 3.0d s-a tinut pana 2007 resoftat la 231 de cai.

Link to comment
Share on other sites

Ciupane, imi pare rau, dar mie mi se pare ca nu privim lucrurile deloc obiectiv. Omu' a spus clar: un E46 2004-2005 foarte dotat sau un E90 cu un 1-2 ani mai nou, insa "chelios". E 46 320, E90 318, deci vorbim despre aprox. aceeasi putere a motorului... Tu ce ai alege? Eu as merge pe E46, mai ales daca ar fi cu adevarat dotat, decat sa aleg un E90 chel si in afara de o caroserie proiectata mai recent, sa nu am nimic. De exemplu tu, ce ai alege intre 535-ul tau E39 si un...sa zicem E60 520i chel, hm? :twoup:

 

Pe mine nu mã intereseazã astfel de opÞiuni, nici mãcar nu m-aº gândi vreodatã sã-mi iau o maºinã chelioasã.

 

Eu am spus ce aÂş alege eu dacĂŁ aÂş avea de ales ĂŽntre un E90 dotat Âşi un E46 dotat, maÂşinile chelioase nu intrĂŁ ĂŽn ecuaĂžie.

 

Normal cĂŁ dacĂŁ nu ai bani de un E90 ca lumea, mai bine iei un E46 dotat.

 

E60 puteam sã-mi iau de mult, chiar ºi E60 530d destul de dotat, nu sunt atât de scumpe, aºa cã Întrebarea este retoricã.

E60 nu mĂŁ impresioneazĂŁ cu nimic ca maÂşinĂŁ, per total nu este peste E39, aÂşa cĂŁ nu aÂş trece la E60.

 

Ăn orice caz, un E46 coupe aratĂŁ mai bine decât un E90 prefacelift, mai ales un E46 coupe facelift.

Iar dacĂŁ aÂş vrea neapĂŁrat un sedan, tot E39 aÂş lua.

Link to comment
Share on other sites

In plus pozitia la volan in e90 e ca dracu. Eu sunt un pic mai scund am 1.75 si cand ma urc intr-unu daca imi reglez scaunul sa stau confortabil nu am vizibilitate buna in fata tre sa ma uit in sus, mai ales la alea cu navigatie, daca reglez sa vad bine in fata ajung sa stau asa da sus ca parca as sta in logan , nu mai zic de pozitia butoanelor de la geamuri electrice si de exfolierea ornamentelor interioare din plastic.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.