Jump to content

ce ati alege?


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

iar daca azi dai 10k euro pe un e46 2204-2005,garantat peste 2 ani nu iei nici 6k euro

 

masina nu e o investitie doar stim cu totii ca nu mai scoatem banii dati dar:

 

in exemplul tau la e46 pierzi in 2 ani 4k euro. Daca dai 20k pe un E90 din 2006 fac pariu ca peste 2 ani, cand masina va avea 6 ani va costa cat un e46 de 6 ani acum adica vreo 11k euro, avand in vedere ca o sa se lanseze in 2012 modelul nou. Inseamna ca daca la e46 o sa pierzi in 2 ani 4k la e 90 o sa pierzi cel putin dublu deci sa zicem 8k.

Acum eu care nu ma pot hotara ce masina sa aleg stau si ma intreb d c sa dau 20k pe o masina sa pierd 8k in 2 ani cand mai bine iau una de 10k, salvez 4k(diferenta din devalorizare) o tin 2 ani, o vand apoi cu 6k mai pun inca 6k(din care 4k salvati din diferenta de devalorizare) si o sa am si e90 doar ca peste 2 ani.

 

Eu analizand cele 2 masini respectiv 325CI si E90 nu vad ce imi poate oferi in plus e90 ca sa ma faca sa pierd atatia bani.

 

 

L.E. am uitat. Sa zicem ca omu are de ales intre e46 si e90 la acelasi pret sa zicem 12k. daca acum ele au pret echivalent, peste 2 ani e90-ul ala chel va costa la fel cat e46 ala full adica se va devaloriza cam la fel si 2 ani va sta intr-o masina cheala fara piele xenon navi si altele.

 

dar cine te pune sa dai 20k euro pe un e90 2006 ???

 

da,normal ca devalorizarea va fi mai mare,de fpat cu cat maisna este mai scumpa si mai noua devalorizarea va fi mai mare,dar ce sa fac acum sa-mi cumpar numai masini cu 2 generatii in urma,ajung la concluzia ca mai bine imi iau un e36 la 2,5-3k euro,garantat nici in 4 ani nu pierd 1,5k euro

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea - E90.

Am fost in situatie similara acum un an. Am ales e46 pentru ca daca imi luam e90 insemna sa raman fara rezerve (cel putin cateva luni) in caz de cheltuieli neprevazute.

Am fost mult mai multumit sa am o masina mai slabuta dar pe care sa am bani sa o tin "in viata" decat una mai buna (in principiu) dar care la un "hop" mai maricel sa o tin de bibelou. M-am decis pe E46 pt ca mi s-a iit ocazia sa iau o masina careia sa-i cunosc stapanul.

Link to comment
Share on other sites

e 46 = golf 4

e 90 = golf 5.

 

Daca era VW cred ca , cu ochi inchisi ati alege golf 5.

Asa e si aici.Orice masina noua care iese pe poarta dealerului isi pierde instant 10 %.

Iar depreciere e cam 10% pe an.E normal ca pierzi dupa un timp la masina dar macar te bucuri de ea.

Link to comment
Share on other sites

Eh, nu mai face comparatii riscante, pentru ca la exemplul dat strict de tine, golf 5 e slabut in comparatie cu golf 4. Chiar ei eu recunoscut ca a fost motivul pentru care au grabit iesirea lui golf 6 pe piata.

 

Ca regula generala o masina mai noua e mai buna, exista si exceptii, bug-uri etc. Aplicabil si la e46 vs e90.

 

Comparatiile se fac intotdeauna prin filtre subiective, bani, etc. Intrebarea corecta este: "Daca banii nu ar fi o problema, ce ati alege intre astea doua"

Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

Eh, nu mai face comparatii riscante, pentru ca la exemplul dat strict de tine, golf 5 e slabut in comparatie cu golf 4. Chiar ei eu recunoscut ca a fost motivul pentru care au grabit iesirea lui golf 6 pe piata.

 

Ca regula generala o masina mai noua e mai buna, exista si exceptii, bug-uri etc. Aplicabil si la e46 vs e90.

 

Comparatiile se fac intotdeauna prin filtre subiective, bani, etc. Intrebarea corecta este: "Daca banii nu ar fi o problema, ce ati alege intre astea doua"

Si Golf-ul IV este si mai slabut, d-aia si grabesc scoaterea pe piata a lui Golf VII. Golf IV chiar a fost un real succes pentru VW, intocmai ca Passat-ul 2001-2005.

Link to comment
Share on other sites

Eh, nu mai face comparatii riscante, pentru ca la exemplul dat strict de tine, golf 5 e slabut in comparatie cu golf 4. Chiar ei eu recunoscut ca a fost motivul pentru care au grabit iesirea lui golf 6 pe piata.

 

Ca regula generala o masina mai noua e mai buna, exista si exceptii, bug-uri etc. Aplicabil si la e46 vs e90.

 

Comparatiile se fac intotdeauna prin filtre subiective, bani, etc. Intrebarea corecta este: "Daca banii nu ar fi o problema, ce ati alege intre astea doua"

 

golf IV s-a vandut din 1998 si pana in 2006,golf V din 2003 si pana in 2010,cu ce ti se pare ca s-au grabit ?

 

golf V nu s-a mai bucurat de succesul lui golf IV pt ca a avut convurenti din toate partile

 

O masina cu cat va fi mai noua cu atat va avea mai multa tehnolgie,electronica,etc; cu cat va avea mai mult cu atat exista riscurile sa se defecteze ceva,dar acum ce sa facem

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

E90 daca este mediu dotat. Sub o dotare de bun simt nu as alege-o, desi nu prea am vazut E90 chelioase. E46 numai daca-ti place modelul neaparat si vrei sa detii una. Inca este o masina care face fata zilelor curente, cu intretinere ceva mai ieftina decat la E90 si care nu te va dezamagi(numai sa alegi un motor pe masura pretentiilor tale). Daca insa vrei o masina cu tehnologia si confortul standardelor de azi(si cu const ceva mai ridicat decat E46, dar nu de speriat...e in limitele decentei) atunci mergi pe E90 fara niciun dubiu. Eu ma gandeam intr-o perioada ca dupa ce o vand pe cea curenta(E46 318d) sa merg pe un E46 coupe in dauna E90-ului...cu timpul insa m-am razgandit si urmatoarea va fi E90(posibil benzinar). Bafta! Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

e normal ca cei care au ales e90 nfl sa considere ca asta e alegerea corecta si normala. eu ma incadrez in categoria e46 desi un e90 sh imi pot permite oricand (fara modestie). ca sa ma justific un pic, e90 nu are acel ceva care sa ma faca sa schimb modelul, noutatea nu intotdeauna este mai buna, snobismul e la moda acum iar eu sunt demodat.. imi iau masina care imi place, nu ma intereseaza pretul de intretinere sau cat de des o vad pe strada.

masinile au ajuns mai rau ca telefoanele, cum apare ceva nou brusc cel vechi e nasol rau, dar pana sa apara noutatea era cel mai tare.

personal la bmw mi-au placut facelift-urile, iar daca e90 nfl nu imi place deloc, e90 fl imi starneste un pic de interes dar nu m-a facut sa imi doresc suficient de mult.

alegerea in final o vei face in functie de ce ai sa gasesti. sfatul meu este sa iei e90 ca asta e la moda acum, maine v-a fi vax cand apare noul model 3er cu 10cp in plus.

Link to comment
Share on other sites

salut, poate sunt putin offtopic , as vrea sa cumpar un bmw si inclin catre un seria 3 2.0 diesel (e90),sau 520,525(e60) diesel, pentru seria 3 cred ca motorul de 2000 diesel face fata cu brio dar la 5 cred ca e cam submotorizat , as vrea sa stiu niste costuri de intretinere la 320 d e 90, casco ,rca , impozit...

 

ontopic: si eu sunt de parere ca e46 este o masina reusita , dar pentru timpul ei, move on , intotdeauna cand apara un model nou parca modelul vechi pare mai urat .....

Link to comment
Share on other sites

e normal ca cei care au ales e90 nfl sa considere ca asta e alegerea corecta si normala. eu ma incadrez in categoria e46 desi un e90 sh imi pot permite oricand (fara modestie). ca sa ma justific un pic, e90 nu are acel ceva care sa ma faca sa schimb modelul, noutatea nu intotdeauna este mai buna, snobismul e la moda acum iar eu sunt demodat.. imi iau masina care imi place, nu ma intereseaza pretul de intretinere sau cat de des o vad pe strada.

masinile au ajuns mai rau ca telefoanele, cum apare ceva nou brusc cel vechi e nasol rau, dar pana sa apara noutatea era cel mai tare.

personal la bmw mi-au placut facelift-urile, iar daca e90 nfl nu imi place deloc, e90 fl imi starneste un pic de interes dar nu m-a facut sa imi doresc suficient de mult.

alegerea in final o vei face in functie de ce ai sa gasesti. sfatul meu este sa iei e90 ca asta e la moda acum, maine v-a fi vax cand apare noul model 3er cu 10cp in plus.

 

Nu te pot contrazice in nimic din ceea ce zici...e adevarat 100%. Ideea este insa, cum ai spus si tu, sa te simti bine cu masina ta. Daca esti fan atunci asta este criteriul dupa care iti faci alegerea. Daca iti place un model mai vechi, si te simti bine in el atunci asa sa fie...ideea e ca se cade si in extrema cealalta(din pacate): daca e un cazan vechi atunci esti pasionat adevarat...daca e nou atunci esti un cocalar. Nici pe mine nu ma misca in mod special E90 nfl...mi-ar placea mai mult un FL. Dar am mers in cateva si m-am simtit mai bine decat in E46-le pe care-l am acum. In schimb nu am regasit feelingul din E39 care pentru mine momentan este etalon.

Link to comment
Share on other sites

daca ambele au acelesi optiuni as alege e90,daca e90 ar fi inferior ca dotari as alege fara rezerve e46....daca ma gandesc la revanzarea masinii intr-un viitor apropiat la fel as alege e90 chiar si fara optiuni deoarece cred ca s-ar trece mai repede

 

ps:deocamdata ma multumesc si cu e46 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

RCA - in jur de 650 lei/an

 

CASCO - in jur de 750 euro/an

 

Impozit - in jur de 250 lei/an

 

CASCO la 750 euro pe an? :twoup:

Eu sincer nu am gasit sub 1200 euro pe an.

 

am gasit eu la 600 , e oferta pe forum la zender

Link to comment
Share on other sites

salut, poate sunt putin offtopic , as vrea sa cumpar un bmw si inclin catre un seria 3 2.0 diesel (e90),sau 520,525(e60) diesel, pentru seria 3 cred ca motorul de 2000 diesel face fata cu brio dar la 5 cred ca e cam submotorizat , as vrea sa stiu niste costuri de intretinere la 320 d e 90, casco ,rca , impozit...

 

ontopic: si eu sunt de parere ca e46 este o masina reusita , dar pentru timpul ei, move on , intotdeauna cand apara un model nou parca modelul vechi pare mai urat .....

 

520d,are in plus fata de e90 aprox 100kg,cum sa fie submotorizat ?

 

legat de casco la 600e,dpeinde ce iti ofera de banii respectivi,cum te despagubesc,cat costa fransiza

Link to comment
Share on other sites

daca sunt la nivel de vechime similar, adica diferenta de 2-3 ani si km nu prea multi (E46) as alege E46.

altfel as alege E90 poate cu un motor mai mare.

am 320d cipuit la 200cp si zic ca puterea asta este numai buna pentru caroseria respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.