Jump to content

ce ati alege?


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

daca sunt la nivel de vechime similar, adica diferenta de 2-3 ani si km nu prea multi (E46) as alege E46.

altfel as alege E90 poate cu un motor mai mare.

am 320d cipuit la 200cp si zic ca puterea asta este numai buna pentru caroseria respectiva.

 

stage 2 ? cati Nm ?

vreo 400 si ceva. destui.

Link to comment
Share on other sites

Gata gata am fost si eu sa iau un e46-coupe, pt ca imi placea mai mult designul in anumite aspecte si eram gata sa fac compromisul la 2 usi.

Depinde f mult pt ce iei masina.

E46 coupe eu zic ca e masina mai de efect, are "moaca" de masina care intoarce priviri mai degraba ca e90.

Eu in cele din urma am ales e90, si incep sa realizez ca am facut bine.

La bani de e46 coupe full dar din 2004-2005 am luat un e90, cu dotari suficiente din 2006.

Acum pot spune ca se simte foarte mult diferenta de generatie, conduc si e46 cu un am mai vechi dar diferentele sunt destul de mari(tinuta de drum, tehnologie, bord, etc)

In consecinta recomand e90 berlina contra e46 berlina.

Link to comment
Share on other sites

era curios cum se impaca cuplul cu ambreajul

avand in vedere ca am cutie manuala, se impaca foarte bine.

unde ai cipuit-o?

este un user 320i sau asa ceva. cauta ciptunning sau asa ceva pe search si gasesti referinte destule.

 

eram curios de cuplu,eu la 400Nm pe e46,dupa cip daca merg mult in trafic bara la bara simt ambreajul un pic mai moale si a fost facut la o firma de renume,tipul prieten bun cu mine,eram curios la tine,am vazut ca ti-a crescut puterea cu mai bine de 20%

Link to comment
Share on other sites

E46.Mie cel putin nu-mi place deloc E90,cu toate ca e mai nou.E46 e mult mai reusit.Parerea mea.

asta pana ajungi si-l ai.

dupa care schimbi parerea.

diferenta de generatie tehnologica se simte cand le conduce pe ambele.

Link to comment
Share on other sites

E90 facelift este tare de tot! :twoup:

 

Pentru cine are bani si pune pret pe stopurile si pe farurile cu LED Ca in rest e cam aceeasi mancare de peste. Si meniul de la navigatie e modificat. Eu recomand E90. Si eu am avut aceeasi dilema: E46 din 2005, sau E90 din 2005-2006. Nici nu se compara.

Link to comment
Share on other sites

a fost doar o parere,in fine..

 

Si zici ca te-ai suparat?

Pai ai zis ca te-ai intalnit cu un prieten...care a fost nemultumita de E90 :twoup:

Sau era un prietena?

Haide, cefi, nu mai fi rau!

 

Ciupane, intre un E90 dotat si un E46 la fel de dotat, as alege E90-ul, desi ca design, parca tot E46-le imi place mai mult. Aduce mult ma bine cu imaginea de BMW consacarata de-a lungul timpului.

 

Insa intre un E46 dotat si un E90 chelios, clar as alege E46-le.

 

Ati innebunit lumea cu imaginea bmw consacrata de-a lungul timpului.

Daca nu ai bani sa iti iei un model actual, o arunci pe asta cu imaginea de-a lungul timpului, cu Bangle care a stricat tendintele in materie de design... etc.

Chiar nu realizati ca e o idiotenie sa compari un E90 LCI cu un E46? sau un F10 cu un E39. Din absolut toate punctele de vedere - design, materiale folosite, motoare, performante modelele anului 2010 sunt incomparabile cu cele ale anului 2000.

 

RCA - in jur de 650 lei/an

 

CASCO - in jur de 750 euro/an

 

Impozit - in jur de 250 lei/an

 

la casco ai bulit-o. minim 1300 pe an.

Link to comment
Share on other sites

Ati innebunit lumea cu imaginea bmw consacrata de-a lungul timpului.

Daca nu ai bani sa iti iei un model actual, o arunci pe asta cu imaginea de-a lungul timpului, cu Bangle care a stricat tendintele in materie de design... etc.

Chiar nu realizati ca e o idiotenie sa compari un E90 LCI cu un E46? sau un F10 cu un E39. Din absolut toate punctele de vedere - design, materiale folosite, motoare, performante modelele anului 2010 sunt incomparabile cu cele ale anului 2000.

:) mm mm mm...FASCINATING! Filosofie pura! L-ai studiat pe Kant? Cum de ai reusit sa ajungi la "adevarul absolut" care este ca a aprecia un model mai clasic mai mult decat unu' nou inseamna a nu-ti permite un model mai nou? :)

 

Eu nu ma refer la performante, tehnologie, etc, ci pur si simplu la design. ATAT! Mie mi se pare mai aspectuos, atragator, cum vrei tu, un E46 decat un E90 nfl. Punct! Si ai ajuns tu la concluzia ca mie si altora in situatia mea, ne place mai mult un model mai vechi doar pentru ca nu ne permitem un E90... Esti tare... :twoup:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.