Jump to content

Probleme Clima


Nate

Recommended Posts

Salutare , Am un e36 din 93 318i cu clima , nu climatronic . Nu-mi merge treapta 1-2-3 numai 4 , din ce cauza ? Mentionez ca atunci cand dau drumu la clima se aude cv zgomot ca si cum ar cupla cv peacolo la treptele 1-2 si 3 , merge doar la maxim adica pe treapta 4 . .
Link to comment
Share on other sites

Placa cu rezistente... sunt duse rezistentele si viteza a 4-a merge pentru ca e direct 12+ (nu e trecut print-o rezistenta.)

 

Este bagata in corpul aerotermei, si poti ajunge la ea demontand placa de deasupra picioarelor de la sofer si stand cu capul in jos pana ti se face rau ...

Edited by ASs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
La e36 este piesa 2 si este bagata in coloana de aer cara vine de la aeroterma aproximativ in zona pedalei de acceleratie. Trebuie sa desfaci capacul de sub bord pe partea soferului si sa stai cumva pe spate ca sa o poti vedea. Are o mufa cu 4 fire Edited by bdani
Link to comment
Share on other sites

are idee cineva de ce nu imi mai merge aerul de loc nu este aer conditionat e dinala de motor dar dintr-o data asa nu a mai mers astazi a mers si maine nu a mai mers am schimbat sigurantele toate din panou am loat dinalea noi are cineva idee de unde sa poate fi ? ca sa nu mai deschid un alt topic am gasit topicul asta si am zis ca poate ma ajutati si pe mine va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

La e36 este piesa 2 si este bagata in coloana de aer cara vine de la aeroterma aproximativ in zona pedalei de acceleratie. Trebuie sa desfaci capacul de sub bord pe partea soferului si sa stai cumva pe spate ca sa o poti vedea. Are o mufa cu 4 fire

si ca o completare pun o poza sa se vada cum arata

 

 

 

http://img359.imageshack.us/img359/3295/resistorpackyt2.jpg

 

 

 

sau

 

 

 

http://image2.onlineauction.com/auctions//55799/cpaz-1260909-1.jpg

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Asa da :) MS MS . Dar stie cineva din ce cauza se strica piesa asta ? ( mi-a spus cineva ca poate fi din cauza filtrului de polen neschimbat la timp , sau prea imbacsit ) :twoup:

Este montata inainte de filtrul de polen deci nu are legatura cu schimbarea lui. Are un termocontact care se oxideaza.Eu am curatat acel contact si a mai mers un an dupa care a trebuit sa-l curat din nou. Varianta din poza 2 este mai sigura. La varianta 1 daca ajung frunze uscate in contact cu ea exista riscul sa ia foc pentru ca acele rezistente se incing destul de tare.

Edited by bdani
Link to comment
Share on other sites

Am observat , l-am dat jos si eu , si am miscat peacolo ceva si acuma merge si treapta 1 si 4 , vad eu cum fac cu treapta 2 si 3 . Azi m-am interesat cat e unul nou , si e 152 lei , nu e o avere ...... ma mai gandesc daca il reconditionez pe asta sau i-mi iau altu nou cum e in poza 2 .
Link to comment
Share on other sites

Bun . Azi am desfacut tot :twoup: pana la urma nu e buba de la placa cu rezistente ( adica piesa 2 ) E de la "SWITCH BLOWER" de la clima , is acolo 4 cleme flexibile din cupru cred , care banuiesc s-au decalat si nu se mai arcuiesc . Treapta 1 merge am reusit so fac , 2 nu se misca deloc , 3 face figuri cadn cum cupleaza iar 4 merge perfect . Deci in principiu i-mi trebe piesa nr 5 daca vreau sa-mi miarga toate treptele :) , in curand o so rezolv si pe aia ...... daca tot am clima dc sa nu mearga ? :) .

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=64&fg=20 piesa 5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.