Jump to content

Cauciucuri


Goccio

Recommended Posts

Am zis sa deschid un topic in care sa impartasim idei si pareri despre cauciucuri ( sper sa nu se mai fi scris, eu unul n'am gasit..)

Pe masina mea(E46 320d), am jantele Styling 68, toate incaltate cu 225/45/17.

Acum am vazut pe felgen-katalog ca la jantele de pe spate cu 8.5j recomanda 245/40/17.

A incercat cineva varianta asta, pareri?

Link to comment
Share on other sites

Eu la e39 am 235/45/17 pe fata si 255/40/17 pe spate,nu pot sa zic ca am observat ceva schimbari la consum.

Cum zicea si @ASs, nu mai poti schimba cauciucurile de pe spate pe fata,cand se uzeaza,in rest am o aderenta mult mai buna,plus ca arata mult mai bine din spate

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu dc e diferenta sesizabila din punct de vedere al performantelor de la 225 la 245.

Nu iti stau prea intinse gumele pe spate?

 

@puiuyt pt styling 68 dimensiunile recomandate(care vin din fabrica) sunt fata 225/45/17 si spate 245/40/17.

Dar fiecare e liber sa puna ce considera.

Link to comment
Share on other sites

Ba da, stau intinse si cam expuse la gopri buzele. De aceea as si merge pe mai mult.

Ma gandesc ca, crescand in latime dar, in acelasi timp scazand din inaltime as ajunge tot pe acolo cu greutatea cauciucurilor.

App, din lateral cand te uiti, se vad cele cu 40 mai subtiri fata de 45? Teoretic ar cam trebui sa fie lafel datorita latimii mai mari de spate, care compenseaza si in inaltime.

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

Merci Dan!

Pe site acolo arata stricti diferentele intre anvelope, ori in realitate situatia se mai schimba in functie de latimea jantei (j-ul).

Cu alte cuvinte, cu cat janta este mai ingusta, cu atat acelasi cauciuc se inalta mai mult.

 

Oricum din ce zice si r0n1n, in cazul acestor jante cu cauciucurile recomandate de bmw, banuiesc a fi o diferenta de 1cm(+,- cativa mm) intre fata si spate.

 

235/45/17 nu pun ca sigur va trage mai greu! ...lucru probat la fosta masina A4, 1.9tdi cu jante cu 7.5j

 

Mi-e cam frica de talonul asta de 40... am mai avut tot pe A4 jante de 18 cu 225/40/18 7.5j iar, in aproximativ 3saptamani am facut amortizoarele praf! :twoup:

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu dc e diferenta sesizabila din punct de vedere al performantelor de la 225 la 245.

Nu iti stau prea intinse gumele pe spate?.

 

Stau bine , nu poti numi cauciuc intins un 225 pe 8.5j cand lumea pune 205 pe 10j :twoup:

 

Parca se vad mai inalte putin 225/45/17 decat 245/40/17.

 

pai sunt mai inalte :) !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pana la iarna va trebui sa schimb cauciucurile si ma confrunt cu 2 variante, si anume:

 

225/45/17 fata cu 245/40/17 spate (recomandarile stoc de BMW pt. jantele astea)

 

sau

 

205/50/17 fata cu 215/50/17 spate

 

Acum pt. cele din urma, motivele(gandite de mine..) ar fi: un + de confort si suprafata mai mica de frecare la sol, de unde banuiesc un raspuns mai bun la sprint si un consum mai mic.

 

Pareri? a incercat cineva varianta?

Link to comment
Share on other sites

cu 245/40 iti va sta mai bine masina pe curbe, plecarea de pe loc este mai buna, deasemenea si spatiul de franare este mai mare, deci franeaza mai repede :twoup: la style 68 ai 7.5 cu 8.5 deci se impun cauciucuri mai late pe spate :) Edited by SPW
Link to comment
Share on other sites

Corect cu 245/40 pe spate va sta mai bine in curbe, deasemenea si franarea mai buna dar, sunt mai grele ca 225/45 de unde banuiesc o plecare mai lenta.

Ar mai fi varianta 235/40 sa pun pe toata masina, de unde sigur voi avea un sprint bun dar, mi-e ca in 1luna fac jantele praf la gropile noastre.

 

http://farm5.static.flickr.com/4078/477913...ae117b3a9_b.jpg

205/45/17 cu 205/50/17 ... ce-i drept cred ca au 9-10j jantele alea :twoup: dar ca idee

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

Pe masina mea(E46 320d), am jantele Styling 68, toate incaltate cu 225/45/17.

Acum am vazut pe felgen-katalog ca la jantele de pe spate cu 8.5j recomanda 245/40/17.

A incercat cineva varianta asta, pareri?

 

Iti recomand 225/45/17 fata si 245/40/17 spate pt jante style 68 cu 7.5j fata si 8.5j spate.

Varianta asta e varianta recomandata de producator, asa ieseau echipate e46 M-Tech din fabrica.

Ca si anvelope recomand Continental Contact sau ContiSport asa cum echipa producatorul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.