Jump to content

Problema stopuri masalier,320i e36,din nou....


Recommended Posts

Salut,am si eu o problema cu stopurile masalier e36,se aprind cand vor ele,tin sa precizez ca am verificat firele de la lampi,am luat becuri noi si se aprind cand vor ele,intr-o seara m-am dus la cineva,si am vrut sa bag masina in curte si ce am patit ca nu vedeam nimic,trebuia sa mai apas frana din cand in cand ca sa mai lumineze si sa dau avarile,de la ce sa fie baieti?sonda aceia de la cutia de viteze?sa fie rupta ceva?daca ma duc la un centru din asta de schimbat uleiul si ma bag sub masina se vede acea mufa?nu stiu ce sa mai fac,imi vine sa ma iau cu mainile de cap,suspensia e asa cum este,tobele fac zgomot(tunning,asa a judecat prorpietarul) (apropo dan_s sa-ti spun despre tobe dar la celalalt topic),masina sta mai ridicata de spate si mai lasata de bot,in loc sa stea paralela cu solul ca o masina normala,bun,are cineva ideie cu lampile masalier de ce nu se aprind?din ce sa fie?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Toate astea se trag de la suspensie ! Zguduie prea tare si se rup/ard piese de pe masina :twoup:

 

:)

 

 

switch-ul de la cutie sau papucii care nu fac contact bine pe switch, il scoti si il testezi cu un ohmetru, cureti contactele si papucii de ulei-praf si verifici si firele sa nu fie intrerupte.

 

 

p.s. mars-arierre ii zice

p.s.2 toate masinile stau mai ridicate de spate cand sunt descarcate, daca ar sta paralele cu solul descarcate gandeste-te cum ar sta incarcate - un fel de avion la decolare :).., si cam ce pierzi in acest fel - directie-stabilitate

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

Masina mea sta aiurea,nu-mi place,nu o agreiez ca estetic,e aiurea rau dar stiu ca e ultima de acest gen de masina,e un sentiment destul de nasol cand nu-ti mai place o masina dar nu-l intelege nimeni daca nu este in aceasta postura,ok,deci daca ma bag sub masina unde este amplasata acea mufa?sa fac lumina pe spate sa mearga.
Link to comment
Share on other sites

Masina mea sta aiurea,nu-mi place,nu o agreiez ca estetic,e aiurea rau dar stiu ca e ultima de acest gen de masina,e un sentiment destul de nasol cand nu-ti mai place o masina dar nu-l intelege nimeni daca nu este in aceasta postura,ok,deci daca ma bag sub masina unde este amplasata acea mufa?sa fac lumina pe spate sa mearga.

 

nu cumva ai becurile arse....sigurante...?

Link to comment
Share on other sites

Masina mea sta aiurea,nu-mi place,nu o agreiez ca estetic,e aiurea rau dar stiu ca e ultima de acest gen de masina,e un sentiment destul de nasol cand nu-ti mai place o masina dar nu-l intelege nimeni daca nu este in aceasta postura,ok,deci daca ma bag sub masina unde este amplasata acea mufa?sa fac lumina pe spate sa mearga.

 

ba cred ca te inteleg multi, intrebarea generala este: de ce nu o transformi stock? sau de ce nu o vinzi si treci eventual la alta marca? imi pare ca nu esti pasionat, nu stii si nici nu vrei sa inveti, +nu asculti nici un sfat, te-ai obisnuit sa spui ca masina nu-i buna si atat fara sa investesti catusi de putin in ea.. nu mai zic de faptul ca ai stiut de la bun inceput, cand ai cumparat-o, ca are suspensie sport.. banuiesc ca si atunci cand ai cumparat-o statea aiurea. atunci nu ti-a sarit in ochi? era noapte sau aveai ochelari de soare, sau ambele?

 

 

referitor la switch.. este singurul de pe cutie, n-ai cum sa-l ratezi, dar pentru asta trebuie sa te bagi sub ea.., pozitia exacta nu o stiu - nu ai nici o masina la descriere, ori sus ori pe lateralele cutiei.

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

Sa o transformi stok este cam de munca si...de investit,iar eu nu am rabdarea necesara si nici nu-mi surade ideia de a arunca niste bani din cauza unui ghinion,o nesansa de a alege masina nepotrivita pt mine,pana la urma o sa-i fac niste mici retusuri,reparatii si sper sa o vand,sa scap de ea si sa nu mai ma intalnesc ever cu asa ceva,bun deci sonda sigur se vede langa cutie daca ma bag sub ea,dar mare lucru singur nu am sa fac...,becurile sunt noi noute,se aprind uneori,nu stiu de ce,o face dedasubt la cutie un contact inperfect.....
Link to comment
Share on other sites

Sa o transformi stok este cam de munca si...de investit,iar eu nu am rabdarea necesara si nici nu-mi surade ideia de a arunca niste bani din cauza unui ghinion,o nesansa de a alege masina nepotrivita pt mine,pana la urma o sa-i fac niste mici retusuri,reparatii si sper sa o vand,sa scap de ea si sa nu mai ma intalnesc ever cu asa ceva,bun deci sonda sigur se vede langa cutie daca ma bag sub ea,dar mare lucru singur nu am sa fac...,becurile sunt noi noute,se aprind uneori,nu stiu de ce,o face dedasubt la cutie un contact inperfect.....

 

sau legatura la masa nu e tocmai ok

Link to comment
Share on other sites

Pai legatura la masa unde este Dane?in ce parte a masinii?ca sa ma uit.

 

La fiecare lampa exista o "masa". Din cate tin eu minte, ai avut prin iarna un post asemanator (cel referitor la datul cu spatele si bagatul in tunel )..Credeam ca ai rezolvat

 

Ai mai avut probleme de natura electrica

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...alier&st=20

 

Si in sfarsit cel pe care-l cautam

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;hl=marsarier

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Pai legatura la masa unde este Dane?in ce parte a masinii?ca sa ma uit.

 

La masa din bucatarie .....

 

+1 :twoup: :) criminal, eu cred ca are coclenderul stricat si de acolo i se trage, sau posibil tucumbarul! atentie ca asta din urma este periculos!

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

am chiar 2 obraji, Pitestiul doar il tranzitez, sper sa nu dau peste tine :twoup:, si pana la urma tot topicul este nonsens pentru ca mai ai unul identic deschis cu ceva timp in urma, asa ca revino-ti.. asta trebuia sters din fasa

 

apropos, la un sfat bun(si nu e singurul) nu ai stiut sa spui multumesc! la unul off vad ca esti zeu.. si nici macar ala nu era chiar off.. 'coclenderul' este real si chiar iti face probleme.. :)

 

 

p.s. acum am inteles cum ai ajuns la acel numar incredibil(pentru mine) de posturi, cred ca ai un ecou continuu in minte, pui aceleasi intrebari in mai multe topicuri la o oarecare distanta intre ele, primesti aproximativ aceleasi raspunsuri, ba chiar de la aceiasi oameni dar nu faci absolut nimic, problema este la mansarda!

 

eu unul inteleg ca nu ai destui bani de bagat in masina si duci lipsa de cunostinte tehnice, dar nu stresa lumea doar de dragul de a face post-uri, masina nu se va repara singura.., o carte buna de incalzire pentru tine ar fi abecedarul!

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

Man in aceasta masina e de bagat bani,iar mie nu-mi surade aceasta ideie,nu am nici cunostintele necesare,nu am nici rabdare,si nu mi se pare o ideie buna sa reconditionezi o masina aproape cap coada,dar,dar....lucrurile mai minore,uite de ex. aceasta problema a stopurilor,da o pot rezolva,cu un ajutor din partea unor useri de aici,nu intelege gresit,mai stau cu masina asta ca nu am alta alternativa deocamdata,ca altfel sincer nu as mai stresa pe nimeni,masina nu-mi place,ca model,ca forma,felul cum se conduce,dar daca tot o am pe cap trebuie sa-i rezolv micile probleme,care tin macar de siguranta.
Link to comment
Share on other sites

DĂŁ-i foc neapĂŁrat, m-am sĂŁturat de aberaĂžiile tale.

 

Trebuie neapãrat sã te tângui atâta?

 

Dacã n-ai bani sau n-ai chef sã o repari, ia-Þi, frate, o bicicletã sau o cãruÞã sau o Solenza sau un mãgãruº, nu ne mai stresa atâta ºi nu mai tortura limba românã În halul ãsta.

Link to comment
Share on other sites

Dar nu torturez pe nimeni,cine vrea imi da un sfat cine nu este liber sa nu-mi citeasca topicurile.

 

PĂŁi tot primeÂşti sfaturi, ĂŽnsĂŁ nu rezolvi problemele.

 

De suspensie te tot plângi de peste un an, drept dovadã n-ai fost la un service civilizat pentru constatare.

 

DacĂŁ vrei sĂŁ rezolvi problema asta, mergi la un electrician auto.

Link to comment
Share on other sites

Facem un sondaj de opinie sa vedem cati ne strangem sa cerem ban definitiv acestui specimen ?

 

Isi bate joc repetat de acest forum !!!!!!

 

A primit sute de sfaturi si nimic ! Care e mai din Pitesti sa mearga a-i dea foc la masina ! Asa scapam de el si se va duce pe loganclub sa-i streseze pe aia .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.