Jump to content

problema cu frana de mana


muerte32003

Recommended Posts

am un 320 din 93 si am o problema la frana de mana. acuma un am miam montat saboti noi la frana de mana si am facut in jur de 200 km si din cauza montajului prost mia smuls sabotiin de pe suportul (aparatoarea) acela de tabla. partea proasta e ca mia stricat locasurile suportului acela de tabla, iar supotul nu lam mai gasit nici in magazine sal comand nici in dezmembrari. in dezmembrari ce am gasit am gasit toata puntea spate, dar pt o tabla, ca practic asta e, nu merita sa schimb toata puntea. pana acuma nu am avut asa mare nevoie de frana de mana, dar acuma se apropie timpul sa merg la verificare cu masina si fara frana de mana nu pot sa mai iau verificarea. datimi niste idei cum sa pot face sa mearga frana de mana ca sa pot lua verificarea, sau ceva situri unde gasesc suportul acela.
Link to comment
Share on other sites

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Seda...ke_brake_shoes/

nu e cumva setul de reparatie , nr 12 din diagrama, ceea ce ai nevoie?

 

 

nu. e aparatoarea aceea de tabla din spatele discului de frana, ca pe aparatoare se monteaza sabotii. si mie mia stricat aparatoarea aceea, adica gaurile unde intra suruburile cu arcuri care sa tina sabotii

Link to comment
Share on other sites

Vezi pe RealOEM.com, ia codul piesei si mergi la un magazin de piese. Dupa cod se poate sa iti comande. Dar poate va dura vreo 2 saptamani. Bafta!

 

 

ms... am sa ma duc sa caut un magazin sau service care sa aduca si asa ceva... pana acuma la care am fost ziceau ca nu aduc asa ceva :twoup:

Link to comment
Share on other sites

La puntea cu tamburi nu este tabla aia, nu?

 

 

tabla aceea e o aparatoare, deci ar trebui sa fie, dar cel mai bine e sa dai jos roata si uitate daca in spatele tamburului ai aparatoarea de tabla, daca o ai inseamna ca e daca nu nu :twoup:

 

Daca se potriveau, cred ca te puteam ajuta eu cu o tabla din aia...

Dar ma indoiesc ca-s la fel...

Link to comment
Share on other sites

La puntea cu tamburi nu este tabla aia, nu?

 

 

tabla aceea e o aparatoare, deci ar trebui sa fie, dar cel mai bine e sa dai jos roata si uitate daca in spatele tamburului ai aparatoarea de tabla, daca o ai inseamna ca e daca nu nu :twoup:

 

Daca se potriveau, cred ca te puteam ajuta eu cu o tabla din aia...

Dar ma indoiesc ca-s la fel...

 

 

daca ai frana pe tambur atunci tu ai sau ai avut un 316 sau 318, eu am 320 si frana e pe disc doar frana de mana e pe tambur. la 316 sau 318 aparatoarea e mai mica deci nu se potrivesc... dar mersi oricum. am primit un link de la pyu de unde pot sa o comand. ms mult pt ajutor baieti

Link to comment
Share on other sites

dai 50 de lei in plus la itp si iti pune stampila indiferent de probleme. bafta

 

uite asa fac multi si la frane si la directie si alte bombe umblatoare pe roti care se imprastie la o frana . MAcar ti-a raspuns omul cum trebuie ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.