Jump to content

motorina de la vapoare


v1per

Recommended Posts

parerea mea este sa incerci, mai ales la pretul asta. si inca o chestie vaporul are tot motor diesel la el nu se strica si la tine de ce s-ar strica??? deci nu are de ce sa nu mearga si la tine

cand vin in constanta fac si eu un plin :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu stiu cam cu ce se mananca vapoarele si iti zic ca e foarte important de la ce vapor o iei, si punctul de unde se extrage.

 

Daca ai incredere ca ti=o da cum o ceri, motorina inainte de a intra in motorul naval e foarte bine filtrata, inclusiv centrifugal.

Motorina navala are mai mult sulf, adica unge mai bine, adica, in principiu, e mai buna pentru sistemele de injectie clasice, sistemele common rail fiind introduse doar recent si la putine vapoare.

 

La mine (common rail), nu as avea curaj decat daca as scoate-o cu mana mea.

 

In legatura cu fumul vapoarelor:

1. motorele navale nu sunt facute sa mearga in regim variabil si nici cu sarcina mica asa cum le vedem de pe mal.

2. motorina nu e folosita la propulsie, asa ca fumul pe care il vedeti e facut de combustibil greu (pacura)

 

Acum am vazut ca esti din giurgiu, deci probabil o iei de la remorchere/impingatoare de pe dunare - afla daca au separatoare centrifugale (cred ca majoritatea nu au) pentru motorina. Daca nu au, mai bine nu, cauta unu care are.

 

Un post de nota 10 :twoup: habar nu aveam de toate aceste detalii dar fiind ontopic nu cred ca merita sa te complici cu motorina de provenienta dubioasa. La consumul pe care il ai tot cam acolo esti ...

Link to comment
Share on other sites

pritene la ce consum are masina. maxim 9 in oras, te combini singur sa iti faci probleme cu motorina de vapor?

daca era buna, cine mai mergea la peco?

 

daca nu ai de lucru sau de reparat, ia si alimenteaza, da sa nu vi pe forum sa cauti injectoare sh.

Link to comment
Share on other sites

o intamplare de genul asta.. am bagat si eu de la un tractor, mai demult ca acum nu mai am diesel, si pe drum m-a lasat .. imi intrerupea pana am ramas pe dreapta.

chestia e ca n-a fost de la motorina, aveam o intrerupere de curent undeva, problema electrica de 5 ron, dar normal ca m-am gandit ca e de la motorina. deci va trebui sa vezi dupa mai multe drumuri.

Link to comment
Share on other sites

Si alea turbo merg cu ulei filtrat bine.

Daca o filtrezi bine si nu are cine stie ce prostii prin ea sa detoneze aiurea in motor, nu vad care e problema. La common-rail nu prea m-as baga nici eu. Sunt presiuni mari si orificii prea mici sa te risti! :twoup: Daca ramane ceva captivus se lasa cu operatie pe cord.

Link to comment
Share on other sites

Se zicea mai devreme ca daca ai masina mai panarama merge si motorina din asta. Fals. E tot aia.

 

@DOMI, masina cu euro5 si DPF, jar mananca cu motorina de vapor. Nicio problema cu DPF. Si eu la FIat Doblo 1,3Mjet care a mai avut probleme cu DPF-ul (nu a mea), nu am avut nici cea mai mica problema si a mers 3 ani doar cu motorina din aia. Cumparata legal, exista si varianta asta. Adica o cumperi legal pentru vapor dar mai pui si la tine la masina. Vaporul fiind al tau :twoup:

 

Daca motorina e curata, verde si frumoasa, bagati maxim :)

Link to comment
Share on other sites

Erau mituri ca si motorina de la rusi dinstruge pompele de injectie, injectoare, etc...

Stiu pe cineva cu un e39, a pus tone de motorina din aia, si merge f bine masina.

Eu de-as avea diesel, as pune :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Se zicea mai devreme ca daca ai masina mai panarama merge si motorina din asta. Fals. E tot aia.

 

@DOMI, masina cu euro5 si DPF, jar mananca cu motorina de vapor. Nicio problema cu DPF. Si eu la FIat Doblo 1,3Mjet care a mai avut probleme cu DPF-ul (nu a mea), nu am avut nici cea mai mica problema si a mers 3 ani doar cu motorina din aia. Cumparata legal, exista si varianta asta. Adica o cumperi legal pentru vapor dar mai pui si la tine la masina. Vaporul fiind al tau :)

 

Daca motorina e curata, verde si frumoasa, bagati maxim :)

 

 

Eu ziceam mai devreme ca daca ai o masina mai ieftina...merge si motorina din asta...in sensul ca de 5 000 E nu-ti pare atat de rau cum ti-ar parea de 15 000 E :twoup:

Da` bine, fiecare cu cat isi permite...pentru fiecare 5 000 sau 15 000 sau 25 000 e "o suma".

Cum eu vad o masina "ieftina" una de 5000 ...asa poate vad si altii care au masini de 30...40 000 E ...masina mea de 15 000 ...etc

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Culmea e ca tot astia cu dieseluri incearca sa iasa mai ieftin! :twoup:

In curand o sa vedem topicuri despre ulei casnic,carbuni,lemne,etc...numai pe bmwclub este posibil asa ceva.

 

aiurea, te oftici tu ca vapoarele nu merg cu benzina :)

Link to comment
Share on other sites

Culmea e ca tot astia cu dieseluri incearca sa iasa mai ieftin! :twoup:

In curand o sa vedem topicuri despre ulei casnic,carbuni,lemne,etc...numai pe bmwclub este posibil asa ceva.

 

aiurea, te oftici tu ca vapoarele nu merg cu benzina :)

 

 

eu unul ma oftic , ce pana mea , doar nu lucreaza mama la PECO :) , mai e si 5.03 Lei / Litru . Eu bagam fara sa stau pe ganduri , dar aici sunt multi carcotasi .

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Motorina de vapoare,trenuri sa nu bagati nici o data ca haliti motorul fff usor...

daca ai argumente contra , ascultam

Intre timp mai adaug ca la vapoare exista pe langa rezervoarele de depozitare si unele de decantare si altele de consum zilnic, motorina din aste e in permanenta trecuta prin separatorul centrifugal, continutul de apa fiind diferint in cele 3 tipuri de rezervoare.

 

Erau mituri ca si motorina de la rusi dinstruge pompele de injectie, injectoare, etc...

Stiu pe cineva cu un e39, a pus tone de motorina din aia, si merge f bine masina.

Eu de-as avea diesel, as pune :twoup:

asta provine probabil din faptul ca la rusi combustibilul greu CATEGORIC e prost, probabil ca unii, din exces de zel, au extins asta si la motorina

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Daca e motorina (GO - Gas Oil) bagati linistiti. Atentie insa ca mai exista si MDO - Marine Diesel Oil,care este usor amestecata cu pacura. La prima vedere arata la fel si se foloseste destul de des in loc de GO. Cand se receptioneaza combustibilul la vapor,seful mecanic primeste buletine de analiza asa ca cel putin el trebuie sa stie ce combustibil este. Exista si GO cu continut redus de sulf,fiind obligatoriu acum in mai toate zonele civilizate.
Link to comment
Share on other sites

si eu am avut ocazia in perioada shell sa merg ''moca'' datorita unei cunostinte care conducea una din statii :twoup:, vremuri excelente atunci, nici nu aveam cum sa consum tot ce primeam. si acum merg mai mult moak, un rezervor pe bani, unu-doua la oferta :), sursa fiind de cea mai mare incredere (rafinarie.. mai multe nu spun) . oricat de multi bani as avea parca tot mai bine e cand e gratis... drept urmare ma plimb si aiurea cand am timp.

ontopic, baga daca prietenul tau are acelasi motor si functioneaza cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut ocazia in perioada shell sa merg ''moca'' datorita unei cunostinte care conducea una din statii :twoup:, vremuri excelente atunci, nici nu aveam cum sa consum tot ce primeam. si acum merg mai mult moak, un rezervor pe bani, unu-doua la oferta :), sursa fiind de cea mai mare incredere (rafinarie.. mai multe nu spun) . oricat de multi bani as avea parca tot mai bine e cand e gratis... drept urmare ma plimb si aiurea cand am timp.

ontopic, baga daca prietenul tau are acelasi motor si functioneaza cum trebuie.

 

auzi...si eu trec des prin Craiova ...si la 5000 de km cat fac pe luna, sa mor daca spun cuiva ceva :))

mai ales ca o luna si ceva acum pe timpul verii o sa stau mai mult pe-acasa pe la Severin...si-o sa ma plimb muuult :(

n-ar strica sa te vizitez :() thanks :D

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Motorina de vapoare,trenuri sa nu bagati nici o data ca haliti motorul fff usor...

daca ai argumente contra , ascultam

Intre timp mai adaug ca la vapoare exista pe langa rezervoarele de depozitare si unele de decantare si altele de consum zilnic, motorina din aste e in permanenta trecuta prin separatorul centrifugal, continutul de apa fiind diferint in cele 3 tipuri de rezervoare.

 

Erau mituri ca si motorina de la rusi dinstruge pompele de injectie, injectoare, etc...

Stiu pe cineva cu un e39, a pus tone de motorina din aia, si merge f bine masina.

Eu de-as avea diesel, as pune :twoup:

asta provine probabil din faptul ca la rusi combustibilul greu CATEGORIC e prost, probabil ca unii, din exces de zel, au extins asta si la motorina

Nu ma prea pricep la ceea ce contine in plus sau in minus motorina de vapoare sau de trenuri dar stiu ca nu este indicat consumul acestui lichid numit motorina de v sau t in masinile noastre de zi cu zi , nu de prosti au folosit nemti motorina din peco si nu cea din tigaie care faci cartofi prajiti la o adica si pe aia o poti numi motorina nu te opreste nimeni sa faci teste pe propria masina , dar am 1 prieten care a folosit o perioada buna motorina de la trenuri ca taicasu era mecanic la cfr si sa lamurit acuma toata viata nu mai vreau sa auda de motorina de la trenuri , i sau mancat toate piesele pas cu pas nu azi bagi si maine e gata , nu trebuie sa folosesti o perioada indelungata pentru ati manca toate piesele din motorasul tau mic si dragut...sper ca ma intalegi ceea ce vreau sa zic asta e argumentul meu fie el bun sau nu am argumentat ... eu le dau doar un sfat nu i oblig...

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.