Jump to content

MOTOR , 2000 I , 24V , PROBLEME


CRISTI110

Recommended Posts

SALUTARE

AM PROBLEME CU MOTORUL , LA GENUL CA DACA APAS PEDALA DE ACCELERATIE VINE IN NAS.PARCE MERGE INFUNDAT PENTRU 2-3 SECUNDE SI DUPA AIA PLEACA CHIAR BINE.

AM TRECUT CU EL PRIN 3 TESTERE SI TOTUL E OK.

I-AM MASURAT COMPRESIA SI AM 12:1 PE CILINDRUL 1 SI 14:1 PE CELELALTE 5.

CATEODATA PLEACA BINE DIN PRIMA DAR CATEODATA NU SE-NTAMPLA NIMIC.SI PLEACA DEODATA.

CE POATE FI ?

Link to comment
Share on other sites

Guest brandex
SALUTARE

AM PROBLEME CU MOTORUL , LA GENUL CA DACA APAS PEDALA DE ACCELERATIE VINE IN NAS.PARCE MERGE INFUNDAT PENTRU 2-3 SECUNDE SI DUPA AIA PLEACA CHIAR BINE.

AM TRECUT CU EL PRIN 3 TESTERE SI TOTUL E OK.

I-AM MASURAT COMPRESIA SI AM 12:1 PE CILINDRUL 1 SI 14:1 PE CELELALTE 5.

CATEODATA PLEACA BINE DIN PRIMA DAR CATEODATA NU SE-NTAMPLA NIMIC.SI PLEACA DEODATA.

CE POATE FI ?

120211[/snapback]

 

debitmetrul l-ai verificat?

Link to comment
Share on other sites

Debitmetrul..incearca sa-i bagi un spray special in admisie...probabil ca a prins murdarie pe la lagare...si eu am patit-o cu fostul 1800cmc..si mi-a pulverizat mecanicul meu (viorel-un supermecanic) un spray in admisie aer, dupa ce a scos filtrul de aer...si de atunci...cam 4 ani de atunci...nu am ma avut nici un fel de probleme...pana acum :blink:
Link to comment
Share on other sites

Debitmetrul..incearca sa-i bagi un spray special in admisie...probabil ca a prins murdarie pe la lagare...si eu am patit-o cu fostul 1800cmc..si mi-a pulverizat mecanicul meu (viorel-un supermecanic) un spray in admisie aer, dupa ce a scos filtrul de aer...si de atunci...cam 4 ani de atunci...nu am ma avut nici un fel de probleme...pana acum :blink:

120524[/snapback]

 

MERCI.

O SA INCERC TREABA CU SPRAY-UL SA VAD CUM SE COMPORTA SI VA ANUNT.DACA INTERESEAZA PE CAREVA MOTOARE DE BMW , AM PE CINEVA CARE LE ADUCE DIN DUBAI SI DIN CATE MI-A SPUS SUNT NOI.OMU' A LUCRAT ACOLO LA BMW SI E DE INCREDERE..PANA LA PROBA CONTRARIE.SI APROPOS , CUM VERIFIC UN DEBITMETRU CA SUNT SATUL DE MECANICII DIN TULCEA SI DE DAT BANI PE LA TESTERE.

Edited by CRISTI110
Link to comment
Share on other sites

Debitmetrul..incearca sa-i bagi un spray special in admisie...probabil ca a prins murdarie pe la lagare...si eu am patit-o cu fostul 1800cmc..si mi-a pulverizat mecanicul meu (viorel-un supermecanic) un spray in admisie aer, dupa ce a scos filtrul de aer...si de atunci...cam 4 ani de atunci...nu am ma avut nici un fel de probleme...pana acum :blink:

120524[/snapback]

 

Cum se numeste spray-ul respectiv?

Link to comment
Share on other sites

Debitmetrul lui iulian e de tip vechi, cu clapeta, volumetric si masoara volumul de aer intrat. Nici la el nu prea ajuta spray-ul decat daca e blocata clapeta, lucru care se intampla mai rar. La traductor nu ai oricum acces, fiind capsulat.

 

Debitmetrul tau este de tip nou, si masoara masa aerului. Nu mai are piese in miscare, asa ca nu mai are ce sa se blocheze.

Traductorul este static, principial fiind vorba de o rezistenta racita de aerul intrat. Cu cat intra mai mult aer cu atat trebuie un curent mai mare ca sa mentii rezistenta la aceeasi temperatura.

 

La tine spray-ul nu prea ajuta.

 

Daca totusi vrei sa incerci, la debitmetrul cu clapeta trebuie un spay de curatare dar care sa si greseze putin.

 

La cel static poti incerca un spray de curatat contacte electrice, dar care nu greseaza. Poti incerca si cu o pensula fina si cu alcool izopropilic sau tehnic.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.