Jump to content

Risc de incendiu?Se aprind ,se sting singure pozitiile


Recommended Posts

Am o problema f.ciudata,care s-a manifestat 1-2 de ori in trecut,iar de astazi f.des,se aprind pozitiile si se sting singure cu masina inchisa si comutatorul de pozitii pe pozitia 0,este chiar ingrijorator,durata de timp in care stau aprinse pozitiile variaza de la 1-2 sau mai multe minute pana se sting singure,uneori nu am cum sa-mi dau seama cat de mult ar putea sta aprinse,abia de astazi se manifesta pregnant problema,la momentul prezent bateria are "plusul" deconectat,si e o problema f.ingrijoratoare,nu vreau sa dramatizez,dar la cat de des se manifesta astazi posibil ca blocul de lumini sa provoace un scurt,nu as vrea sa ma gandesc la alt risc..va rog astept niste eventuale sfaturi/pareri,poate de la cei care au mai auzit/avut o astfel de problema,sau de la orice persoana cu cunostinte mai avansate pe parte de electronica auto,eu suspectez blocul de lumini,dupa logica mea,dar nu am nici cea mai mica idee de siguranta 100% sa fie acesta
Link to comment
Share on other sites

Am o problema f.ciudata,care s-a manifestat 1-2 de ori in trecut,iar de astazi f.des,se aprind pozitiile si se sting singure cu masina inchisa

 

Banuiesc ca este vorba despre E46.

Nu exista nimic aftermarket pe masina?Alarma, instalatie xenon aftermarket, etc?

 

Daca nu exista nimic probabil este defect computerul de lumini, desi este un defect foarte ciudat.Ar fi bine sa verifici daca sunt erori.

Link to comment
Share on other sites

Da,este un E46 320D liftback,sau pre-facelift,nu am nimic after-market pe ea,pana si cd-player-ul este al masinii,totusi am schimbat recent modulul GM5 de confort,care cred ca a fost al unei masini cu alarma,pentru ca acum se aprind avariile la inchidere/deschidere,dar nu vad de ce ar face blocul de lumini asa dintr-o data probleme,nu e normal sa faca asa..bun,dau jos trimul,desfac suruburile la bloc,si banuiesc ca nu o sa vad mai nimic suspect..alt bloc de lumini..cat sa fie?

 

va trebui sa-i fac si un test,dar nu cred sa depisteze asa ceva,bine ar fi

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru sugestii,neaparat trebuie sa incerc si cu alt bloc de lumini cert este ca eu nu am dezmembrari BMW aici in oras,deci trebuie sa ajung in alta parte,unde bineinteles timpul de testare cu alt bloc de lumini va fi cam limitat,daca in decurs de 1ora nu se aprind deloc,si dupa 1 ora il cumpar,plec si dau banii degeaba...nici blocul meu de lumini nu le aprinde la interval constant,am stat azi 1 ora langa masina si nimic...deocamdata masina ramane mereu cu mereu cu borna luata de pe baterie ca metoda de siguranta..inca o intrebare,sa fie din cauza modulului confort ce l-am schimbat recent?am vazut ca posibil sa fi fost si pentru alarma acest modul confort,deoarece dupa ce l-am schimbat se aprind avariile 1 data la inchidere si de 2 ori la deschiderea masinii,iar eu nu am nici un fel de alarma pe masina,oem/aftermarket
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.