Jump to content

Cum sa demontez RadioCD-ul de pe un E90?


Adrian M

Recommended Posts

Eu nu m-am nascut intr-un urs cu navigatie ca sa-mi puta orice masina normala.

Scriu mereu cu bun simt, dar nu inghit superioritatile gratuite si superficialitatea.

 

Voi posta sambata cum am demontat/montat bordul, pana atunci, merci pentru sfaturi, chiar si motanului.

fa si ceva poze si fa un diy....am si eu nevoie in viitorul apropiat.pls

Link to comment
Share on other sites

Alex, nu aveam cum si cu ce sa fac poze, dar iti pot explica ce sa faci pentru ca am fost atent.

Oricum e foarte simplu.

 

Partea de jos, cea cu clima, se scoate cu ajutorul lamei unui cutit(neascutit) care se introduce pe lateral - in cazul meu s-a introdus in partea dreapta si s-a impins pur si simplu panoul in afara pana a sarit singur. Nu se rupe/strica nimic deorece sunt 2 clipsuri metalice.

 

Apoi e si mai simplu - se vad doua suruburi care sustin RadioCD-ul, se desurubeaza si apoi iese, il poti scoate afara. Mai trebuie sa decuplezi 2 mufe inainte de a-l lua cu totul.

Cam atat daca schimbi player-ul.

 

Eu am schimbat "front panel", pentru ca am avut probleme doar cu display-ul, iar pentru asta se fac urmatoarele:

- sunt 5 suruburi care sustin fata player-ului de cd player, 4 la vedere si unul interior - primele 4 se scot usor, sunt la vedere, pentru al 5-lea sunt urmatorii pasi:

- se scoate capacul metalic(pe care sunt si abtibildele), acesta are cateva suruburi simple, la vedere

- acum se vede player-ul propriu-zis, care are 2 suruburi la vedere si 2 "ascunse", trebuie introdusa surubelnita pe cate un canal pentru a le scoate.

- se scoate player-ul afara si in sfarsit se vede si cel de-al 5-lea surub, despre care vorbeam initial, se desface si apoi se poate scoate si fata playerului(front panel) afara, dar nu inainte de a decupla mufa/conectorul dintre aceasta si player.

 

Cam acestia sunt pasii. Daca aveti vreodata nevoie de detalii suplimentare dati-mi un PM.

 

Poze cu playerul inainte si dupa schimbare gasiti aici: http://img808.imageshack.us/slideshow/webp...02022010004.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.