Jump to content

Stie cineva cum mai este treaba cu vama?


lagunaseca

Recommended Posts

Eu am un 318i si sincer sa fiu nu prea ma satisface, probleme nu am avut cu el, merge super dar nu merge asa de rotund ca un motor in 6 pistoane, oricum nu are nici acc. kalumea , as dori foarte mult un 320i, cel cu 170 CP sau 323. Am gasit in Germania un 323i...Cum aflu si eu daca poate fi inscis?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

se poate inscrie daca are euro 3. eu lucrez la vama daca vrei iti pot zice si cat te costa vama..mai vb, eventual daca te intereseaza lasami cp motorului, anul, valoarea si cam atat.

121203[/snapback]

 

Masina e din 2000 luna a 3a, motor de 2300 cc, 170 CP, este 323-ul.

Trebuie sa fac rost si de seria de motor ceva de genul asta....daca are D4 pot sa o mai inscriu?

 

Merci mult de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

s-a dat pe 1 august legea dar intra in viguare din 1 ian ... dar pana atunci se aude ca nu se vor mai baga alte taxe legate de inmatriculat ...that means iei masina din germania o aduci si faci actele direct la RAR cat costa si acum sa schimbi propietarul :blink: nu tu vama sau alte taxe Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

poti sa o inscrii, luni o sa iti zic si cat ai de platit, dar are certificat de origine? cum ca e fabricata in uniunea europeana?

121230[/snapback]

 

Salut,

 

Are EUR 1, daca la ala te referi...da cred ca are...dar nu cumva trebuie sa aiba un anumit indicator pe carte care sa-mi indice daca are euro 3 sau nu?

Stiu ca pe undeva scrie 44, si asta inseamna ca poate fi inscrisa.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Eu din cate am auzit o sa fie niste taxe usturatoare daca masina nu are euro 3, treaba cu "vii cu masina faci RAR si o inscii si gata" nu e adevarata...o sa fie o durere de buzunar daca vrei o masina sub fabricatie 2001 sau fara euro 3.

Eu am intrebat pentru ca masina mea are D4 si a putut fi inscisa dar tipul care mi-a adus-o e plecat din tara pentru mai mult timp...si avand in vedere ca am adus si eu o masina in 2003 m-am gandid ca se poate si a doua oara sa mai aduc...dar m-am uitat pe net si sunt cam scumpe. Am mai gasit un 320i din 2001, motorul de 170 CP ( adica echivalentul lui 323i din 1999-2000), la 9900 euro.

 

Dar Anthrax poti sa-mi spui si mie cat este vama la 2300 cc, masina din 2001?

 

Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare... De ce vrea toata lumea sa-si inmatriculeze masina? Care e problema? Eu circul pe ea cu numere de afara, nu platesc vama , asigurarea e casco ( 350-400 euro pe an) si n-am probleme cu sindicatu' .... La 2 luni iese din tara ( adica 1 mil jumate si " AIA E"... M-au oprit si gaborii , s-au uitat pe acte , n-am dat shpaga si nici n-au cerut. Care e problema?
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare... De ce vrea toata lumea sa-si inmatriculeze masina? Care e problema? Eu circul pe ea cu numere de afara, nu platesc vama , asigurarea e casco ( 350-400 euro pe an) si n-am probleme cu sindicatu' .... La 2 luni iese din tara ( adica 1 mil jumate si " AIA E"... M-au oprit si gaborii , s-au uitat pe acte , n-am dat shpaga si nici n-au cerut. Care e problema?

121409[/snapback]

 

De ce?

Pentru foarte multi...cel putin eu unul, mie nu-mi place sa stiu ca masina e inscrisa in alta tara, sa-mi fac griji sa o scot din tara etc., imi place ca masina sa fie pe numele meu sa fie a mea, sa nu am pb. cand o vand sau alte chestii. Si e si prea multa bataie de cap sincer sa fiu...eu sunt genul mai "oldtimer" :blink: , adica masina e a mea, pai sa fie pe numele meu.

Link to comment
Share on other sites

@lagunaseca : boss vezi k s-a mai discutat asta pe forum aici ... MUUUUUUULT si asta a fost inainte o dadeau cu taxe a tecut faza cu usturatoare cand se auzea ba chiar erau site-uri care iti calculau taxa si era pt o pisik 320 4000E vama ... dar asa s-a dus bye bye ... acum 2 sapt s-a anuntat pe mai multe posturi ca nu putem intra in UE cu taxa asta este ilegal si nu mai intram si luam si amenzi super usturatoare daca se vor introduce taxe la vama pe marfa de orice tip ... si au si anuntat k nu vor mai fi taxe suplimentare au asigurat populatia ... si acum sa vedem ce se hotarasc ori intra in UE fara taxe ori NU .
Link to comment
Share on other sites

@lagunaseca : boss vezi k s-a mai discutat asta pe forum aici ... MUUUUUUULT si asta a fost inainte o dadeau cu taxe a tecut faza cu usturatoare cand se auzea ba chiar erau site-uri care iti calculau taxa si era pt o pisik 320 4000E vama ... dar asa s-a dus bye bye ... acum 2 sapt s-a anuntat pe mai multe posturi ca nu putem intra in UE cu taxa asta este ilegal si nu mai intram si luam si amenzi super usturatoare daca se vor introduce taxe la vama pe marfa de orice tip ... si au si anuntat k nu vor mai fi taxe suplimentare au asigurat populatia ... si acum sa vedem ce se hotarasc ori intra in UE fara taxe ori NU .

121420[/snapback]

 

Scuze nu am stiut...am avut asa de multa treaba ca nici macar nu m-am mai uitat la stiri sa vad ce se mai intampla in lume, in tara...daca e asa cum zici tu e chiar super...ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa astept sa intram in UE si dupa aia sa-mi schimb masina ...poate am noroc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare... De ce vrea toata lumea sa-si inmatriculeze masina? Care e problema? Eu circul pe ea cu numere de afara, nu platesc vama , asigurarea e casco ( 350-400 euro pe an) si n-am probleme cu sindicatu' .... La 2 luni iese din tara ( adica 1 mil jumate si " AIA E"... M-au oprit si gaborii , s-au uitat pe acte , n-am dat shpaga si nici n-au cerut. Care e problema?

121409[/snapback]

boss zi-mi si mie mai multe despre asigurare cum este, unde se plateste si ce nr are masina de italia ?

ca eu unu daca sunt astia cu tifla si baga taxa tot cu nr straine aduc un coupe

Link to comment
Share on other sites

boss zi-mi si mie mai multe despre asigurare cum este, unde se plateste si ce nr are masina de italia ?

ca eu unu daca sunt astia cu tifla si baga taxa tot cu nr straine aduc un coupe

121426[/snapback]

 

Da si eu cred ca mi-as aduce un coupe din 1999 un 330i. Nu platesc taxe, dau pe el acolo vreo 9000 de euro, super afacere...dar totusi as vrea sa-l pot inscrie cand intram in UE.

Link to comment
Share on other sites

De ce?

Pentru foarte multi...cel putin eu unul, mie nu-mi place sa stiu ca masina e inscrisa in alta tara, sa-mi fac griji sa o scot din tara etc., imi place ca masina sa fie pe numele meu sa fie a mea, sa nu am pb. cand o vand sau alte chestii. Si e si prea multa bataie de cap sincer sa fiu...eu sunt genul mai "oldtimer" :blink: , adica masina e a mea, pai sa fie pe numele meu.

121416[/snapback]

 

 

Daca nu reusesc sa-mi inmatriculez masina sau nu se renteaza eu am sa incerc s-o inmatriculez in Vanuatu ( o insula in Pacific ) Trebuie sa trimit placutele de inmatriculare, copie pe acte, dovada unui service autorizat ca masina e ok si dovada radierii si in 3 saptamani primesc talonul cu numele meu pe el si placutele de inmatriculare ( masina nu trebuie sa fie prezenta ). Costurile sunt undeva pe la 800-1000 de parai plus o taxa de 200 de parai pe an. Jmecheria e facuta printr-o firma de avocatura din Timisoara. Daca eu reusesc sa fac asta am sa va zic si voua...

Link to comment
Share on other sites

boss zi-mi si mie mai multe despre asigurare cum este, unde se plateste si ce nr are masina de italia ?

ca eu unu daca sunt astia cu tifla si baga taxa tot cu nr straine aduc un coupe

121426[/snapback]

 

 

Eu nu am inca asigurare pe ea in romania dar are carte verde de italia. Ideea e ca nu prea am incredere in asigurarea aia de italia si m-am interesat de asigurare pe romania. Majoritatea asiguratorilor sunt niste impecili care o sa-ti sara cu o asigurare de 4 mil pe luna. Asta e asigurarea pe care o fac strainii pe o luna pt masini din afara. In schimb am vorbit cu niste oameni mai destepti care mi-au zis ca exista posibilitatea s-o asigur full casco pt vreo 350-400 de euro pe an. Se poate sa platesti 20% din prima apoi in fiecare luna sa platesti restul in functie de valoarea de catalog... mai multe nu stiu nici eu....

Link to comment
Share on other sites

WOW, ce metoda de inmatriculat ! Vanuatu ! De ce nu Groenlanda? Pinguinii nu o sa se planga daca nu are Euro 3.

 

Parerea mea e sa te duci neaparat sa iti branduiesti metoda, am inteles ca se plateste bine de tot pentru fiecare inventie care se certifica. :blink:

Link to comment
Share on other sites

WOW, ce metoda de inmatriculat !  Vanuatu ! De ce nu Groenlanda? Pinguinii nu o sa se planga daca nu are Euro 3.

 

Parerea mea e sa te duci neaparat sa iti branduiesti metoda, am inteles ca se plateste bine de tot pentru fiecare inventie care se certifica. :blink:

121443[/snapback]

 

 

Eu am zis ce am sa fac eu. Nu oblig pe nimeni sa faca asta... Cateodata merita sa faci pipi contra vantului...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.