Jump to content

Stie cineva cum mai este treaba cu vama?


lagunaseca

Recommended Posts

WOW, ce metoda de inmatriculat !  Vanuatu ! De ce nu Groenlanda? Pinguinii nu o sa se planga daca nu are Euro 3.

 

Parerea mea e sa te duci neaparat sa iti branduiesti metoda, am inteles ca se plateste bine de tot pentru fiecare inventie care se certifica. :blink:

121443[/snapback]

 

 

 

inaca o chestie... Doar imbecilii incalca legile. Baietii deshtepti le ocoloesc. Tu decizi. Cat despre Groenlanda, incearca tu sau plateshte-ti taxele ca sa aiba altii ce fura...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu reusesc sa-mi inmatriculez masina sau nu se renteaza eu am sa incerc s-o inmatriculez in Vanuatu ( o insula in Pacific ) Trebuie sa trimit placutele de inmatriculare, copie pe acte, dovada unui service autorizat  ca masina e ok  si dovada radierii si in 3 saptamani primesc talonul cu numele meu pe el si placutele de inmatriculare ( masina nu trebuie sa fie prezenta ). Costurile sunt undeva pe la 800-1000 de parai plus o taxa de 200 de parai pe an. Jmecheria e facuta printr-o firma de avocatura din Timisoara. Daca eu reusesc sa fac asta am sa va zic si voua...

121439[/snapback]

 

Deja asta e prea mult pentru mine..o sa raman la calsicul inmatriculat pe numele meu...e mare agitatie...si la ce spui tu acolo...lol...1000 dolari chestia aia plus 200 pe an, asta daca merge, daca nu ramai cu masina si te uiti la ea ca la poze..mi se pare ca sunt bani aruncati..nici macar nu-ti recuperezi investitia, banii pe care ai cheltui cu ea...e cam nasoala toata chestia...vorba lui WLF..dc nu Groenlanda, acolo chiar ca nu are cine sa ti se impotriveasca :blink:

Link to comment
Share on other sites

Deja asta e prea mult pentru mine..o sa raman la calsicul inmatriculat pe numele meu...e mare agitatie...si la ce spui tu acolo...lol...1000 dolari chestia aia plus 200 pe an, asta daca merge, daca nu ramai cu masina si te uiti la ea ca la poze..mi se pare ca sunt bani aruncati..nici macar nu-ti recuperezi investitia, banii pe care ai cheltui cu ea...e cam nasoala toata chestia...vorba lui WLF..dc nu Groenlanda, acolo chiar ca nu are cine sa ti se impotriveasca :blink:

121448[/snapback]

 

 

 

... da si nu... O pisica inmatriculata e 5500-7000 euro iar una neinmatriculata 1500-2500.... Cu inca 1000 inmatricularea.... Fa tu calculul. Mie-mi iese ca o combinatie pozitiva. Parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

:blink: hai ca suna tare....sa ne pui si noua niste poze cu placutele de inmatriculare sa vedem cum arata (or fi de bambus) ...serios vorbesc...sa ne tii la curent ca suna interesant.Bafta

121460[/snapback]

 

 

Unii sunt curiosi , altii au o putere de intelegere mai mica.... Nu-i nimic... au si ei locul lor in lume.

Considerati ca n-ati citit nimic.

Versace a scos si ochelari de cal. Fii la moda. Be cool !!!

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Daca nu reusesc sa-mi inmatriculez masina sau nu se renteaza eu am sa incerc s-o inmatriculez in Vanuatu ( o insula in Pacific ) Trebuie sa trimit placutele de inmatriculare, copie pe acte, dovada unui service autorizat  ca masina e ok  si dovada radierii si in 3 saptamani primesc talonul cu numele meu pe el si placutele de inmatriculare ( masina nu trebuie sa fie prezenta ). Costurile sunt undeva pe la 800-1000 de parai plus o taxa de 200 de parai pe an. Jmecheria e facuta printr-o firma de avocatura din Timisoara. Daca eu reusesc sa fac asta am sa va zic si voua...

121439[/snapback]

 

si care e castigul? nu esti obligat sa iesi cu ea din tara periodic, ca si cand ar fi inmatriculata in orice tara europeana?

Link to comment
Share on other sites

lagunaseca  zi valoarea de factura la masina aia. si luni lucrez.am catalogul acolo ca imi trebuie aproape zilnic. si iti pun toate taxele aici. salut

121555[/snapback]

 

Conteaza valoare care este trecuta pe factura? Stiu ca inainte putei sa treci orice pret pe factura...oricum pretul este 9000 euro. Cred ca la asta te referi nu?

Link to comment
Share on other sites

si care e castigul? nu esti obligat sa iesi cu ea din tara periodic, ca si cand ar fi inmatriculata in orice tara europeana?

121631[/snapback]

 

 

Castigul e ca nu plateshti taxe si impozite pe germania sa zicem , taxe care te rup. Plus ca pe talon esti trecut tu ca proprietar si nu mai mergi pe nu stiu cate procuri cu riscul ca vechiul proprietar sa ti-o radieze fara sa-ti zica iar tu sa circuli cu o masina cu numere " pe nashpa" ( caz in care poti sa cam ajungi la parnaie...)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

In acest moment am numere de italia valabile pana in februarie 2007.... pe viitor am sa vad eu ce am sa fac...

121823[/snapback]

 

 

Nu,zic daca o inmatriculezi in alta tara(insula).Nu este obligatoriu sa ai numere din tara respectiva?

In cazul asta nu esti obligat sa iesi din tara periodic,iar dupa un timp esti obligat sa o inmatriculezi in Ro?

Link to comment
Share on other sites

moama ce jmechere arata  :)  :blink: ... mafia  :)

121830[/snapback]

 

Pai e smecherie, ia-ti un Hummer si vezi cat tre sa dai vama. Sau orice alta masina care nu e din UE.

 

Vanuatu e paradis fiscal, ca si multe altele. In Andora platesti 7% taxe, tot e ceva fatza de 30% cat e la noi. Si e si mai aproape de Romania. M-am uitat dupa Vanuatu si e pe langa Noua Zeelanda, iar populatia e aborigena. Canibali, cine stie. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai e smecherie, ia-ti un Hummer si vezi cat tre sa dai vama. Sau orice alta masina care nu e din UE.

 

Vanuatu e paradis fiscal, ca si multe altele. In Andora platesti 7% taxe, tot e ceva fatza de 30% cat e la noi. Si e si mai aproape de Romania. M-am uitat dupa Vanuatu si e pe langa Noua Zeelanda, iar populatia e aborigena. Canibali, cine stie. :blink:

121833[/snapback]

 

 

 

In Andora trebuie sa fie acolo masina. Singurul loc pe care il stiu in care nu trebuie sa fie masina e Vanuatu. In plus pt un plus de 400 de para poti primi numere preferentiale.... Asta ce inseamna? Adica 2 litere si 4 cifre. Cum ar arata asta? de pilda.... CD 6969. Stii ce inseamna asta? Adica potera te poate opri doar daca esti suspectat de transport de droguri sau daca masina e data ca si furata.... Eu unu in februarie cand imi expira numerele imi trag numere de CD....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

aia o fi dupa legile din Vanuatu. aici te opreste si te controleaza cand vor ei cu numerele alea. nu iti da avantajul unui CD in Romania.

121847[/snapback]

 

 

Esti tu sigur? Mai intereseaza-te.... Astea sunt legi internationale. Ca si in cazul pasapoartelor diplomatice.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.