Jump to content

Stie cineva cum mai este treaba cu vama?


lagunaseca

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Castigul e ca nu plateshti taxe si impozite pe germania sa zicem , taxe care te rup. Plus ca pe talon esti trecut tu ca proprietar si nu mai mergi pe nu stiu cate procuri cu riscul ca vechiul proprietar sa ti-o radieze fara sa-ti zica iar tu sa circuli cu o masina cu numere " pe nashpa" ( caz in care poti sa cam ajungi la parnaie...)

121794[/snapback]

eu in cehia, nu platesc nici un impozit...e drept ca totul e inclus in asigurarea obligatorie(un fel de RCA la noi) care pe mine ma costa 300 Euro pe an :blink: (e46, 316i, 1.9l, 2001)...dar am carte verde in toata europa :)

 

+ casco inca 800 euro pe an :)

Link to comment
Share on other sites

In acest moment am numere de italia valabile pana in februarie 2007.... pe viitor am sa vad eu ce am sa fac...

121823[/snapback]

ti-o inmatriculez eu in cehia pe numele meu :blink:...orice masina mai veche de 8 ani o pot inmatricula fara probleme.....un prieten si-a luat o pisica din 95 am mai dat vreo 500 euro nu stiu pe unde si i-a inmatriculat si aia....si nu exista nici o taxa nimic....daca masina e luata din UE

Link to comment
Share on other sites

pai si daca este pe numele tau :blink:

121995[/snapback]

atunci mai am o masina :)...glumesc...dar o sa ma interesez dar nu cred ca ai nevoie de viza sa cumperi o masina pe numele tau aici...cel putin mie nu mi-a cerut nimeni viza/rezidentza....numai pasaportul dar nu se uitau la viza....o sa aflu si iti spun...

Link to comment
Share on other sites

lagunaseca tiam calculat dar valoarea de factura e mai mare decat valoarea din catalog(val de factura-9000 euro, val catalog-8610 euro) dar se ia valoarea mai mare asa ca daca ai eur ai de platit numai accize si tva.

ACCIZE-6665 RON

TVA-    7297 RON

121865[/snapback]

 

Salut

 

Tu faci misto de mine adica eu trebuie sa platesc 9000 eur (pretul masini) + 6665 eur Accize + 7297 TVA????

Pai la cat ma duce masina asta? Tva-ul nu este 19% din 9000 euro?

Adica 1710 euro?

Pai mie nu mi se pare afacere buna deloc...mai bine caut si imi cumpar una din RO.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Tu faci misto de mine adica eu trebuie sa platesc 9000 eur (pretul masini) + 6665 eur Accize + 7297 TVA????

Pai la cat ma duce masina asta? Tva-ul nu este 19% din 9000 euro?

Adica 1710 euro?

Pai mie nu mi se pare afacere buna deloc...mai bine caut si imi cumpar una din RO.

122034[/snapback]

omu zice MARE SI CU rosu ron.

 

tu citesti eur... :blink:

Link to comment
Share on other sites

atunci mai am o masina :)...glumesc...dar o sa ma interesez dar nu cred ca ai nevoie de viza sa cumperi o masina pe numele tau aici...cel putin mie nu mi-a cerut nimeni viza/rezidentza....numai pasaportul dar nu se uitau la viza....o sa aflu si iti spun...

122017[/snapback]

deci nu e chiar asa simplu...iti trebuie adresa aici = living permit=viza :)

e mai bine in insule :blink:

Link to comment
Share on other sites

Laguna, explicatia lui Anthrax pare corecta ( nu am rabdare sa verific procentul accizelor pt motorizare si an), dar a uitat sa precizez un lucru, care de altfel e secretul cumpararii din Germania. TVA-ul se recupereaza, ba mai mult, recuperezi TVA la valoarea din factura, desi platesti la valoarea din vama.

ex: la 10k platesti tva 1600E, dar iei inapoi la valoare din factura, sa zicem 15k, adik TVA returnat 2400E. Ergo nu numai ca nu platesti tva dar iesi chiar pe profit.

 

Ma rog e mai complexa treaba, daca vrei iti explic mai pe indelete.

Link to comment
Share on other sites

Laguna, explicatia lui Anthrax pare corecta ( nu am rabdare sa verific procentul accizelor pt motorizare si an), dar a uitat sa precizez un lucru, care de altfel e secretul cumpararii din Germania. TVA-ul se recupereaza, ba mai mult, recuperezi TVA la valoarea din factura, desi platesti la valoarea din vama.

ex: la 10k platesti tva 1600E, dar iei inapoi la valoare din factura, sa zicem 15k, adik TVA returnat 2400E. Ergo nu numai ca nu platesti tva dar iesi chiar pe profit.

 

Ma rog e mai complexa treaba, daca vrei iti explic mai pe indelete.

123379[/snapback]

 

Pai cum? Ca nu pricep. La noi se plateste TVA la valoarea de factura (daca aceasta depaseste valoarea de catalog). Deci nu ai cum sa iesi in castig avand in vedere ca TVA-ul nostru e mai mare.

 

Daca tu ai factura pe valoare mai mare decat cea din catalog, te-au ars baietii de nu te-ai vazut. De-aia ma gandesc ca e indicat sa faci factura pe suma mica si astfel sa te taxeze la valoare de catalog. Asa nu pierzi, dar de castigat nu prea vad cum ai putea sa castigi. Dar daca recuperezi TVA-ul lor pe factura cu suma mica, iar iesi in perdere. Trebuie facute calculele astea pe sume reale ca sa vedem exact.

Link to comment
Share on other sites

Vorbiti cu prea mare usurinta de "recuperarea TVA" ca sa cred ca stiti exact cum, cand si in ce conditii se poate face operatiunea asta.

Este mai usor sa recuperezi tva aferent facturii germane, se completeaza cateva formulare vamale care se trimit inapoi..etc.etc..

Problema cea mare este cu tva-ul romanesc...voi stiti ce implica recuperarea de tva in Romania? Facem un topic intreg de contabilitate pe tema asta...

Din experienta mea, care mi-am adus motor de 3000: m-as fi complicat mult prea mult sa inmatriculez masina pe o persoana juridica, deci nu eu as fi fost proprietar, demersurile legale legate de recuperarea tva sint deosebit de ...complicate :blink: iar o eventuala revanzare catre mine trebuia facuta tinand cont si de dispozitiile legale referitoare la amortizare (din prisma pretului...etc).

In teorie as fi recuperat o gramada de bani...dar trebuie sa intelegeti ca societatea pe care as fi inmatriculat masina nu-si recupereaza repede tva-ul aferent si mi-o vinde a doua zi mie in acte pe un pret mai mic...

Asa ca am pus cruce alba de mesteacan la 4700 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Vorbiti cu prea mare usurinta de "recuperarea TVA" ca sa cred ca stiti exact cum, cand si in ce conditii se poate face operatiunea asta.

Este mai usor sa recuperezi tva aferent facturii germane, se completeaza cateva formulare vamale care se trimit inapoi..etc.etc..

Problema cea mare este cu tva-ul romanesc...voi stiti ce implica recuperarea de tva in Romania? Facem un topic intreg de contabilitate pe tema asta...

Din experienta mea, care mi-am adus motor de 3000: m-as fi complicat mult prea mult sa inmatriculez masina pe o persoana juridica, deci nu eu as fi fost proprietar, demersurile legale legate de recuperarea tva sint deosebit de ...complicate :blink:  iar o eventuala revanzare catre mine trebuia facuta tinand cont si de dispozitiile legale referitoare la amortizare (din prisma pretului...etc).

In teorie as fi recuperat o gramada de bani...dar trebuie sa intelegeti ca societatea pe care as fi inmatriculat masina nu-si recupereaza repede tva-ul aferent si mi-o vinde a doua zi mie in acte pe un pret mai mic...

Asa ca am pus cruce alba de mesteacan la 4700 de euro.

123405[/snapback]

 

Stii tu ce stii dar nu stii bine :)

TVA-UL SE RECUPEREAZA PE PERSOANA FIZICA DE LA STATUL GERMAN, nu de la statul roman, deci chestia pe care o spui cu inmatriculatul pe firma nu are nici cea mai mica importanta.

Ceea ce este esential e sa iei masina de la o firma din Germania care are ca facilitate returnarea TVA-ului.

Link to comment
Share on other sites

laguna o sa iti pun mai tarziu sau maine catalogul cu valorile in vama si cel cu accizele pe private mesage. salut si apropo treaba cu recuperatul tva-ului e destul de complicata. parerea mea ca nu are rost.

123425[/snapback]

 

Daca tu iti iei la revedere de la 2-3000E asa usor inseamna ca esti boier mare. Este f simplu, sunt niste documnte de completat si firmele respectabile din Germania (parcuri auto) ti le rezolva intr-o zi fara nici o extra taxa.

Hai ca iti aduc eu masina si imi iau iau eu TVA-ul inapoi ca si comision daca te doare in cot de el. Te bagi sau vorbesti sa te afli in treaba.

Link to comment
Share on other sites

"Stii tu ce stii dar nu stii bine

TVA-UL SE RECUPEREAZA PE PERSOANA FIZICA DE LA STATUL GERMAN, nu de la statul roman, deci chestia pe care o spui cu inmatriculatul pe firma nu are nici cea mai mica importanta"

 

Iar polemici...

 

Sint, sa zic asa, doua tva-uri de recuperat. :blink: si nu ma aflu in confuzie. Da, tva-ul se recupereaza pe persoana fizica de la statul german, asta e prima parte a problemei si am scris ca asta e cel mai usor de rezolvat...deci n-avea rost sa insist!

Insa uitati ca o sa platiti tva 19% in Romania! iar inmatriculatul pe firma la asta se referea... practic o sa achitati la vama acciza si tva (romanesti) si unii sunt interesati de recuperarea acestui 19%...iar eu v-am spus ca operatiunea asta nu se poate face asa...simplu.

Link to comment
Share on other sites

Stii tu ce stii dar nu stii bine :blink:

TVA-UL SE RECUPEREAZA PE PERSOANA FIZICA DE LA STATUL GERMAN, nu de la statul roman, deci chestia pe care o spui cu inmatriculatul pe firma nu are nici cea mai mica importanta.

Ceea ce este esential e sa iei masina de la o firma din Germania care are ca facilitate returnarea TVA-ului.

123442[/snapback]

 

Eu crezi ca pierzi esentialul. Se trecuse de la povestea cu MWST si se vorbea de TVA-ul care il dai la STATUL ROMAN, adica cei 19% din valoarea de catalog/sau factura germana. Eu mi-am bagat masina pe firma, tocmai in scopul de a deduce TVA-ul, 2200 de euro cat am varsat la stat cand am inmatriculat-o. Dar nu am facut cerere de restituire de tva, mi-am dedus din incasari pur si simplu.

 

Pentru MWST m-am inteles cu neamtul sa dea factura pe o suma mai mica si nu mi-a mai luat tva mult.

Link to comment
Share on other sites

laguna o sa iti pun mai tarziu sau maine catalogul cu valorile in vama si cel cu accizele pe private mesage. salut si apropo treaba cu recuperatul tva-ului e destul de complicata. parerea mea ca nu are rost.

123425[/snapback]

Ok Merci mult. Ti-am trimsi mailul meu...poti sa mi le trimit acolo.

 

10X

Link to comment
Share on other sites

Daca tu iti iei la revedere de la 2-3000E asa usor inseamna ca esti boier mare. Este f simplu, sunt niste documnte de completat si firmele respectabile din Germania (parcuri auto) ti le rezolva intr-o zi fara nici o extra taxa.

Hai ca iti aduc eu masina si imi iau iau eu TVA-ul inapoi ca si comision daca te doare in cot de el. Te bagi sau vorbesti sa te afli in treaba.

123445[/snapback]

 

Sincer nu m-as baga...daca chiar se poate recupera TVA-ul de ce nu as face-o si eu.

Oricum nu trebuie ca masina pe care o cumpar sa aibe stipulat pe undeva TVA recuperabil? Ca am inteles ca nu la toate masinile se poate recupera TVA-ul.

Nu stiu care e persoana pe care o doare in cot de 3000 de auro.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu m-as baga...daca chiar se poate recupera TVA-ul de ce nu as face-o si eu.

Oricum nu trebuie ca masina pe care o cumpar sa aibe stipulat pe undeva TVA recuperabil? Ca am inteles ca nu la toate masinile se poate recupera TVA-ul.

Nu stiu care e persoana pe care o doare in cot de 3000 de auro.

123912[/snapback]

 

De la 1 ianuarie, dupa integrare, MWST nu se va mai returna. La ora actuala tva-ul german se returneaza pentru scoaterea masinii din spatiul UE. Si in general la orice produs scos din UE, fie laptop, TV, tva-ul se poate recupera.

 

Returnarea MWST se face in cazul in care primesti factura, adica daca iei masina de la un dealer. Daca iti cumperi masina de la o persoana fizica germana, nu ai ce recupera.

 

Nu te lua dupa Studio54, vorbeste sa nu adoarma, nici nu intelege ce scriu altii si se baga in seama.

Link to comment
Share on other sites

De la 1 ianuarie, dupa integrare, MWST nu se va mai returna. La ora actuala tva-ul german se returneaza  pentru scoaterea masinii din spatiul UE. Si in general la orice produs scos din UE, fie laptop, TV, tva-ul se poate recupera.

 

Returnarea MWST se face in cazul in care primesti factura, adica daca iei masina de la un dealer. Daca iti cumperi masina de la o persoana fizica germana, nu ai ce recupera.

 

Nu te lua dupa Studio54, vorbeste sa nu adoarma, nici nu intelege ce scriu altii si se baga in seama.

124022[/snapback]

 

Oricum nu cred ca am sa recuperez MWST, eu am cautat masina pe mobile. Oricum in mare stiu cum sta treaba cu recuperatul TVA.Daca se poate recupera sigur il voi recupera si eu dar in principiu nu m-am uitat dupa masini cu VAT reclaimable. Imi caut una mai ieftina cum am gasit acum cateva zile un BMW 320i 170CP la 9800 euro (cica cu 80000km 2001 hmmm). Cam asa sta treaba. Nu ma intereseaza decat sa aflu cu sigurantza cat sunt accizele si TVA-ul in functie de motorizarea pe care o gasesc. 2300cc 170CP sau 325 ( 2700cc parca si 192CP).

 

In rest ma descurc eu doar vreau sa stiu cati bani imi trebuie ca sa stiu daca o vand pe a mea sau nu. Adica daca ma incadrez.

 

Multumesc pentru ajutor!

 

P.S. Anthrax o sa te mai intreb daca gasesc alta motorizare care ma intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.