Jump to content

Stie cineva cum mai este treaba cu vama?


lagunaseca

Recommended Posts

De la 1 ianuarie, dupa integrare, MWST nu se va mai returna. La ora actuala tva-ul german se returneaza  pentru scoaterea masinii din spatiul UE. Si in general la orice produs scos din UE, fie laptop, TV, tva-ul se poate recupera.

 

Returnarea MWST se face in cazul in care primesti factura, adica daca iei masina de la un dealer. Daca iti cumperi masina de la o persoana fizica germana, nu ai ce recupera.

 

Nu te lua dupa Studio54, vorbeste sa nu adoarma, nici nu intelege ce scriu altii si se baga in seama.

124022[/snapback]

 

Inca ceva Stiu ca-mi trebuie EUR 1, care e ceva legat de "nu mai platesti niste taxe" ca masina e fabricata in UE sau ceva genul asta. Asta o sa-l iau cu certitudine.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sincer nu m-as baga...daca chiar se poate recupera TVA-ul de ce nu as face-o si eu.

Oricum nu trebuie ca masina pe care o cumpar sa aibe stipulat pe undeva TVA recuperabil? Ca am inteles ca nu la toate masinile se poate recupera TVA-ul.

Nu stiu care e persoana pe care o doare in cot de 3000 de auro.

123912[/snapback]

 

Man, deci e f simplu ce naiba. I-ati de la dealer care ofera optiunea cu TVA-u. La 9700 cat ai avea pe factura iti iei TVA 1550E, pe cand in Codul vama dupal motorizare si an e evaluata la vreo 7000, deci platesti in Romania 1330E TVA. PLus accize de 10%, adik 700E. Deci masina ajunge inmatriculata in RO la 10.600 (plus drumul si vreo 200E pt acte acolo). Daca nu iti recuperezi TVA din DE, ajunge la 11.730.

Mai e solutia sa iti iei de la pers fizica si sa faci pe valoare mica factura dar daca nu esti sigur pe tine si nu iti da ala vreun certificat sau act ai spart balonu. :blink:

 

Nota: Valoarea din factura nu are nici cea mai mica importnata pt Autoritatea vamala romana, aia e o foaie scoasa la imprimanta, nu are regim special cum avem in RO, cu sisteme de sigurantza, scame etc., de aceea sfant e Codul Vamal unde sunt valorile pe motorizari si ani.

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

Certificatul EUR1 atesta ca masina a fost produsa in Europa, in felul acesta scapi de accizele vamale pentru masinile care nu sunt produse in UE (adica , 30%)

124192[/snapback]

 

Ai mare grija cu certificatu asta, daca nu il are, platesti vama de plangi, 30% din valoarea in vama. Din nou te sfatuiesc mai ales daca nu te pricepi, i-ati de la dealer ca o persoana fizica nu sta sa caute E1, sau zice ca l-a pierdut si alte alea.

Link to comment
Share on other sites

De la 1 ianuarie, dupa integrare, MWST nu se va mai returna. La ora actuala tva-ul german se returneaza  pentru scoaterea masinii din spatiul UE. Si in general la orice produs scos din UE, fie laptop, TV, tva-ul se poate recupera.

 

Returnarea MWST se face in cazul in care primesti factura, adica daca iei masina de la un dealer. Daca iti cumperi masina de la o persoana fizica germana, nu ai ce recupera.

 

Nu te lua dupa Studio54, vorbeste sa nu adoarma, nici nu intelege ce scriu altii si se baga in seama.

124022[/snapback]

 

Inseamna ca si tu vorbesti sa nu adormi si nu intelegi ce scriu altii pentru ca am spus EXACT ACELASI LUCRU !!!

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca si tu vorbesti sa nu adormi si nu intelegi ce scriu altii pentru ca am spus EXACT ACELASI LUCRU !!!

124203[/snapback]

 

Eu zic sa citesti din nou ce se discuta si sa vezi ce zice Ihearto in doua randuri. El vorbeste de recuperarea de tva romanesc, spune ca a pus masina pe persoana fizica pentru ca era complicat sa il recupereze, si tu zici ca ce mare boier este pentru ca si-a permis sa nu recupereze tva-ul german. Wtf? Ce treaba are ce zici tu cu ce se discuta la momentul respectiv?

Link to comment
Share on other sites

La 9700 cat ai avea pe factura iti iei TVA 1550E, pe cand in Codul vama dupal motorizare si an e evaluata la vreo 7000, deci platesti in Romania 1330E TVA.

Nota: Valoarea din factura nu are nici cea mai mica importnata pt Autoritatea vamala romana, aia e o foaie scoasa la imprimanta, nu are regim special cum avem in RO, cu sisteme de sigurantza, scame etc., de aceea sfant e Codul Vamal unde sunt valorile pe motorizari si ani.

124201[/snapback]

 

prietene,nu`nteleg de ce nu te abtii de la comentarii daca vorbesti din auzite.....

in vama .ro va plati tva-ul la valoarea din factura daca este mai mare decat cea din catalog,asa ca nu castiga nimic.cat despre afirmatia din nota,total eronata,in vama daca valoarea din factura este mai mica decat cea din catalog,vei plati la valoarea din catalog;daca este mai mare decat cea din catalog,vei plati la valoarea facturii.

 

L.E.:in celelalte privinte te`au lamurit colegii,da` daca vrei sa`ti recuperezi tva-ul in .ro,cel mai simplu este sa ai o firma ce nu a avut activitate,imprumut-asociat suma ce acopera pretu` de achizitie al masinii,iar dupa cumparare cerere de recuperare tva.

Edited by Fake
Link to comment
Share on other sites

L.E.:in celelalte privinte te`au lamurit colegii,da` daca vrei sa`ti recuperezi tva-ul in .ro,cel mai simplu este sa ai o firma ce nu a avut activitate,imprumut-asociat suma ce acopera pretu` de achizitie al masinii,iar dupa cumparare cerere de recuperare tva.

124230[/snapback]

 

Asta mi se pare mult mai important decat MWST. In Germania masinile ieftine sunt fara MWST pentru ca sunt de la particulari. Daca iei o masina de la dealer recuperezi MWST si ajungi in pretul particularului, deci mare smecherie nu ai facut. Mai important e sa iti deduci tva-ul care il dai in Romania, care daca bagi masina pe persoana fizica, il pierzi.

Link to comment
Share on other sites

baieti baieti, sa va explic putin. accize se platesc oricum la masina si tva-ul. daca ai certificat eur1 nu platesti taxe vamale si comision(astea nu se platesc daca ai eur, nu vb unora ca accizele). de restu nu sunt sigur nu ma bag la comentarii daca nu ma pricep inca. azi ma interesez si va spun mai exact ce stiu si ce aflu. ca sa luminez putin Edited by Anthrax
Link to comment
Share on other sites

Sinecr va multumesc tuturor pentru idei...pentru mine e chiar simplu ( am mai adus un opel acum 2 ani in tara cu mana mea)...asa ca nu sunt chiar total pe dinafara, nu vroiam sa stiu decat accizele si tva-ul ca valoare ca sa-mi fac eu calculele. Acolo ca un lucru normal o sa-i spun aluia ( ca roman ce sunt) sa-mi puna valoare mica pe facture (nu se stie niciodata)...nu ma bazez pe auzite..apoi le voi cere EUR 1 ca fara al sunt mort si plec spre casa...daca apare aici ceva ma descurc eu...iar daca am noroc sa gasesc una cu TVA recupreabil...dupa ce am inscis-o trimit aluia actele si el imi trmite TVA-ul pe care il recupereza el in Germania...eu asa stiu ca stau lucruril....as fi vrut totusi un catalog ca sa vad eu taxele la masina.

Oricum cert este ca m-am hotarat la un 320 i an 2001 , motorul presupun ca este de 2200cc , dupa cum am vazut in niste cataloage ala de 170 de cai putere. Asa ca Anthrax daca m-ai mai putea ajuta inca odata ti-as fi foerte recunoscator.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

baieti sa va explic cum e treaba cu recuperatul de tva ca mam interesat exact. de exemplu in germania daca iti iei o masina de la dealer si tio da cu tva. ca sa poti sa recuperezi tva-ul trebuie sa iti defalce valoarea masini fara tva si tva-ul. si vii cu masina in tara. o inmatriculezi si cand ai masina inmatriculata si declaratia de la nemti stampilata de vama ungureasca de iesire din comunitate at mergi inapoi la dealer in germania si iti da tva-ul. laguna lasami datele mai exacte despre masini(an, cmc, valoare, diesel sau benzina).
Link to comment
Share on other sites

http://www.autoclick.ro/modules.php?name=Utile&a=calculator

E bun calculatoru asta?

125266[/snapback]

 

Da e chiar inetersant calculatorul ala si am cautat si eu de mi-au sarit ochii..merci.

Deci Anthrax e bun calculatorul ala?

M-am cam hotarat asupra masinii, e un bmw 320i din 2001, cu 170 CP.

Asta vreau sa-mi iau daca nu sunt multumit nici de asta ma impusc :blink:)

Link to comment
Share on other sites

baieti sa va explic cum e treaba cu recuperatul de tva ca mam interesat exact. de exemplu in germania daca iti iei o masina de la dealer si tio da cu tva. ca sa poti sa recuperezi tva-ul trebuie sa iti defalce valoarea masini fara tva si tva-ul. si vii cu masina in tara. o inmatriculezi si cand ai masina inmatriculata si declaratia de la nemti stampilata de vama ungureasca de iesire din comunitate at mergi inapoi la dealer in germania si iti da tva-ul. laguna lasami datele mai exacte despre masini(an, cmc, valoare, diesel sau benzina).

125123[/snapback]

 

Nu deci eu am gasit masina la 9800 euro fara TVA recuperabil. Atata dau si nu mai recuperez nimik. Masina e din 2001..pe calculatorul ala mi-au iesit toate calculele cam la 4300 euro. 700 drumul...si ma duce la un total de vreo 15000 rotunjit bine ca mai bine mai mult decat sa raman fara bani :blink:

Edited by lagunaseca
Link to comment
Share on other sites

nu mam uitat la calculator dar pe mine ma intereseaza urmatoarele lucruri sa iti zic cati bani ai nevoie pt vama si anume: CAPACITATEA MOTORULUI, ANUL SI VALOAREA. doua leam primit dar nu ma intereseaza caii putere ca nam ce face cu ei(pt calcul ma refer :blink:) ca daca ar fi pt altceva ar fi meserie. deci astept capacitatea exacta. saluti
Link to comment
Share on other sites

laguna daca ii motoru la bmw ala de 2100 at atata ii vama vreo 4300 de euro si cred ca am lamurit problema. vb

125804[/snapback]

 

Salut

 

Merci Anthrax pentru sfaturi si ajutor. Nu stiu exact cilindreea pt. ca am gasit 320i din 2003 cu 2100cc si 320i..cu 2300cc.

 

Acum ramane de vazut la fatza locului...oricum stiu im mare cam cat ma costa vama si exact asta vroiam sa aflu ca sa nu ajung in tara si sa realizez ca nu-mi ajung banii...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.