Jump to content

Maneta BC rezolvata


BeRnEk

Recommended Posts

Povestea e urmatoarea:

 

Am montat o maneta de BC pe masina mea E46 FL. Pentru activare am fost in 2009 la reprezentanta BMW Cluj-Napoca unde dupa o programare am reusit sa ajung cu masina. Dupa cca 1-2 ore de asteptat sunt chemat de o fufa la ghiseu unde trebuie sa platesc ... (bun zic baietii au facut activarea manetei BC si totul e ok) aici platesc suma de 120-130 RON nu mai tin minte exact si apoi sunt chemat de Gigi Surubel care dorea sa imi explice cum si ce ...

 

Gigi S. imi spune ca nu se poate face activarea mai ales ca eu am montat maneta etc etc etc si ca baietii au incercat si totusi nu se poate ... atunci in intreb ce pot face ? la care imi raspunde ca am varianta sa schimb cadranele de bord (cca. 600 eur aproximeaza Gigi Surubel) si ma anunta ca cablul de la volan de la airbag e intrerup ?! (chiar nu era acea problema fiind senzorul din scaun) in fine se o ofera sa imi repare problema dupa ce imi cere vreo 70-80 RON pe cablu ... Imediat ii spun ca nu sunt interesat si ca singurul lucru care il doream e maneta de BC sa fie functionala evident de platit trebuie platit ...

 

Inainte de aceasta neplacuta experienta am fost trimis la BMW Service de Costica de la coltul blocului care nu prea stia ce face ...

 

Dupa 1 an de asteptari zic sa imi incerc norocul (vazand tot mai multi care isi monteaza aceste manete de BC si nu au probleme cu activarea) si cu ajutorul unui coleg de forum ajung la un baiat Gabi din Cluj-Napoca care imi rezolva problema in 2 MINUTE ! si totul merge perfect !

 

Intrebarea mea este: La reprezentata sunt incapabili sau efectiv nici macar nu au incercat ?! O bataie de joc toata reprezentata BMW din Cluj-Napoca cel putin ... inca un motiv care ma determina sa nu calc in veci pe acolo !!!

 

Scarbit si trist al vostru coleg,

 

Bernek

Link to comment
Share on other sites

Nu ai de ce sa fii suparat, bine ca ai rezolvat problema.

Ai gresit ca ai apelat la reprezentanta ca sa-ti faca o improvizatie.

Si reprezentanta a gresit ca a acceptat sa incerce sa rezolve o asemenea chestie.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai de ce sa fii suparat, bine ca ai rezolvat problema.

Ai gresit ca ai apelat la reprezentanta ca sa-ti faca o improvizatie.

Si reprezentanta a gresit ca a acceptat sa incerce sa rezolve o asemenea chestie.

 

maneta BC se activeaza din tester , nu trebuie montat nici un cablu

Link to comment
Share on other sites

Nu ai de ce sa fii suparat, bine ca ai rezolvat problema.

Ai gresit ca ai apelat la reprezentanta ca sa-ti faca o improvizatie.

Si reprezentanta a gresit ca a acceptat sa incerce sa rezolve o asemenea chestie.

 

care-i improvizatia? sau e traducerea la "retrofit"?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

sunt chemat de o fufa la ghiseu unde trebuie sa platesc ... eur aproximeaza Gigi Surubel) Scarbit si trist al vostru coleg,

 

Problema este ca prea multi neciopliti si-au cumparat BMW.Si eu sunt scarbit.

Intr-un fel. :twoup:

 

care-i improvizatia? sau e traducerea la "retrofit"?

 

"Am montat o maneta de BC pe masina mea "

 

Asta este improvizatia, nu este traducere la retrofit.Retrofit este cand te duci si comanzi un kit de la BMW si cei de acolo ti-l instaleaza.

 

maneta BC se activeaza din tester , nu trebuie montat nici un cablu

 

 

Corect. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

sunt chemat de o fufa la ghiseu unde trebuie sa platesc ... eur aproximeaza Gigi Surubel) Scarbit si trist al vostru coleg,

 

Problema este ca prea multi neciopliti si-au cumparat BMW.Si eu sunt scarbit.

Intr-un fel. :twoup:

 

Probabil ai fi vrut sa fii tu singurul cu bmw. E usor sa jignesti, nu? Sau poate lucrezi pe la vreo reprezentanta si te-ai simtit atins sau scirbit.

Din experientele mele cu reprezentantele - pe care nu le enumar aici - pot spune ca sint foarte multi incompetenti acolo.

SI daca nu stiau sa activeze o maneta bc trebuiau sa zica ca nu se baga, nu sa stea 2 ore si sa-ti zica dupa aia ca trebuie sa inlocuiesti cadranele cu 600 euro!

 

Daca toti s-ar duce la bmw pt orice problema au la masina ce rost isi mai are forumul asta?

Link to comment
Share on other sites

care-i improvizatia? sau e traducerea la "retrofit"?

 

"Am montat o maneta de BC pe masina mea "

 

Asta este improvizatia, nu este traducere la retrofit.Retrofit este cand te duci si comanzi un kit de la BMW si cei de acolo ti-l instaleaza.

 

 

de unde ai dedus tu ca nu si-a comandat kit si ca nu i l-a montat directorul de la BMW Munchen?

 

odata montata maneta, n-au ce sa comenteze cei de la reprezentanta, n-au de unde sa stie unde a fost montata si nici nu e treaba lor... treaba lor a fost s-o activeze, si ca niste profesionisti ce sunt, n-au putut...

 

sunt chemat de o fufa la ghiseu unde trebuie sa platesc ... eur aproximeaza Gigi Surubel) Scarbit si trist al vostru coleg,

 

Problema este ca prea multi neciopliti si-au cumparat BMW.Si eu sunt scarbit.

Intr-un fel. :twoup:

 

 

dar inainte de asta problema mare e ca multi "mecanici" se ascund dupa sigla reprezentantelor...

ca sa nu zic ca un mecanic bun si serios, nu sta la plata reprezentantei, platit pe luna cu banii pe care el ii duce service-ului in maxim 2 zile...

 

eu la prima(si ultima) tangenta cu reprezentanta a trebuit sa astept 2 zile sa gasesca pret la o amarata de emblema de capota...(da, stiu, caz izolat)

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

sunt chemat de o fufa la ghiseu unde trebuie sa platesc ... eur aproximeaza Gigi Surubel) Scarbit si trist al vostru coleg,

 

Problema este ca prea multi neciopliti si-au cumparat BMW.Si eu sunt scarbit.

Intr-un fel. :)

 

Probabil ai fi vrut sa fii tu singurul cu bmw. E usor sa jignesti, nu? Sau poate lucrezi pe la vreo reprezentanta si te-ai simtit atins sau scirbit.

...

ei si tu acuma... de unde ai aflat asta ? :twoup:

 

Daca toti s-ar duce la bmw pt orice problema au la masina ce rost isi mai are forumul asta?

bingo !!!

de fapt asta este SCOPUL principal al unui forum auto... sa iti cunosti propria masina si sa stii ce se poate intampla cu ea :(

 

care-i improvizatia? sau e traducerea la "retrofit"?

 

"Am montat o maneta de BC pe masina mea "

 

Asta este improvizatia, nu este traducere la retrofit.Retrofit este cand te duci si comanzi un kit de la BMW si cei de acolo ti-l instaleaza.

 

...

odata montata maneta, n-au ce sa comenteze cei de la reprezentanta, n-au de unde sa stie unde a fost montata si nici nu e treaba lor... treaba lor a fost s-o activeze, si ca niste profesionisti ce sunt, n-au putut...

exista in nomenclatorul de operatiuni, SEPARAT, operatiunea de activare a acestei functii (On Board Computer), asa ca nu vad de ce ar fi trebuit sa o asocieze altei operatiuni de schimbare a ceasurilor... :)

Link to comment
Share on other sites

asa ca de-acuma, daca vrei sa montezi ceva pe masina, fuga-mars la reprezentanta ca altfel e improvizatie!

 

 

ee, poate e un caz izolat, baiatu o fi fost bolnav si a lipsit cand s-a tinut trainingul pe retrofit... da' i-o fi placut mult lectia cu ceasurile de bord

Link to comment
Share on other sites

ei hai sa nu exageram... o fi o neintelegere intre termenii "retrofit" si "improvizatie"...

 

retrofitul exista in documentele oficiale ale producatorului... improvizatia e altceva, si nu are legatura cu ce a vrut initiatorul topicului sa faca la reprezentanta...

 

 

PS:

inseamna ca masina mea este plina de improvizatiile pe care i le-am facut... cotiera, volan MFL, pilot automat, navi, xenon, spalare faruri, etc... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

PS:

inseamna ca masina mea este plina de improvizatiile pe care i le-am facut... cotiera, volan MFL, pilot automat, navi, xenon, spalare faruri, etc... :twoup:

Si te-ai mai si dat de gol, "necioplitule". :( Sincer, sunt scarbit, chiar oripilat, e grotesc ce ai facut.

Porfanatorule, :( ai intinat templul de tabla pe care numai inaltii preoti de la reprezentanta au voie sa-l atinga. :)

Pace! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ai de ce sa fii suparat, bine ca ai rezolvat problema.

Ai gresit ca ai apelat la reprezentanta ca sa-ti faca o improvizatie.

Si reprezentanta a gresit ca a acceptat sa incerce sa rezolve o asemenea chestie.

 

Nu inteleg unde este improvizatia ?! Masina avea tot ce trebuie infara de maneta respectiva care o monteaza un copil de 8 ani cu sculele necesare. Sau la ei o cheie de 10 sau o surubelnita sunt speciale ? :twoup:

 

Am mai aflat ceva azi, foarte utile, de altfel ! Daca doresti o functie in plus la masina, de fapt se cheama ca vrei o improvizatie ! Tare !

 

Pai dupa ce spun colegii defapt masina mea e plina de fire si o improvizatie totala acuma nu ? :)

 

Hai sa fim seriosi la jignit si comentat sunt multi care se te ajute prea putini ! exemplu multe topic-uri deschise cu probleme in care se ajunge la discutii contradictorii pe alte teme.

 

La reprezentata BMW Romania esti bine primit daca masina ta valoarea minim 50.000 euro sau este cumparata de la ei ... hai sa fim seriosi ...

 

P.S. daca imi montez orice piesa originala pe masina pentru ca imi place sa lucrez la ea inseamna ca o improvizatie ? ridicol ... daca nu eram absolut deloc curios de masina nu ma aflam pe acest forum :)

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Deci esti vinovat, da? Nu mai veni cu chestii de astea la noi daca nu scoti pe loc 6-7 sute de euro cand ti se cer la REPREZENTANTA, da? Si ca sa stii si tu, daca schimbai ceasurile, ajungeai mai repede la suta, da? Asa ca n-am ce-ti face, daca n-ai percutat imediat, tu ai pierdut.

Si inca ceva, daca vrei sa verifici presiunea in penuri, te programezi la reprezentanta ca orice om civilizat. Daca nu o pt rezolva cei de acolo si iti spun sa schimbi rotile, te conformezi, da? Ca sa nu mai ajungi in situatii de astea jenante pe forum.

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

regretabila experienta ta, dar daca se poate, cand treci peste necaz pune ceva explicatii despre cum s-a rezolvat, poate ajuti vre-un coleg care s etrezeste in aceeasi situatie.

Numai bine.

 

Nu sunt necajit deloc :twoup: doar putin surprins deoarece verdictul care l-au dat ei (repzentanta) m-a facut sa stau 1 an de zile cu maneta montata si ma uit la acel buton care parea fara rost pentru mine :)

 

Sunt dispus sa dau orice detalii celor care sunt interesati pentru a rezolva aceasta problema !

Link to comment
Share on other sites

Scuze de offtopic da asta imi aduce aminte de o chestie tare comica.....Am fost sa cumpar o baterie pentru e46-le meu din autovit prin martie si m-am hotarat sa o iau de la intrare in targ,de la unul din magazinele alea 3-4(unde au si biciclete si atv).Cumpar bateria(era 480 de lei) si imi zice ala: "plus inca 50 de lei manopera daca doriti sa o schimbati la noi"! Nu stiam, sa ma enervez sau sa rad???Pentru 2 piulite si 30 de secunde 50 de lei???Apoi mi-am adus aminte ca sunt in romania...... :twoup:

Inca o data scuze de offtopic,dar cam asta e toata romania...Ori incompetenti,ori hoti,ori prosti.Si cazul cel mai des intalnit care le cuprinde pe toate trei!

Link to comment
Share on other sites

sunt chemat de o fufa la ghiseu unde trebuie sa platesc ... eur aproximeaza Gigi Surubel) Scarbit si trist al vostru coleg,

 

Problema este ca prea multi neciopliti si-au cumparat BMW.Si eu sunt scarbit.

Intr-un fel. :twoup:

 

Probabil ai fi vrut sa fii tu singurul cu bmw. E usor sa jignesti, nu? Sau poate lucrezi pe la vreo reprezentanta si te-ai simtit atins sau scirbit.

Din experientele mele cu reprezentantele - pe care nu le enumar aici - pot spune ca sint foarte multi incompetenti acolo.

SI daca nu stiau sa activeze o maneta bc trebuiau sa zica ca nu se baga, nu sa stea 2 ore si sa-ti zica dupa aia ca trebuie sa inlocuiesti cadranele cu 600 euro!

 

Daca toti s-ar duce la bmw pt orice problema au la masina ce rost isi mai are forumul asta?

 

Eu le-am prezentat problema asa cum este si la inceput mi-au confirmat ca se poate face activarea insa dupa esecul lor deja s-a schimbat problema si evident mi s-a aruncat in fata un cadran de 600 euro sau ceva care sa ma faca sa renunt la idee. Daca ei considera ca acesta operatiune nu se poate face in service-ul lor sau nu le convine sa faca asa ceva daca am montat singur maneta de BC sa imi spuna inainte ! ca nu aveam absolut nici un motiv sa ma supar :)

 

Deci esti vinovat, da? Nu mai veni cu chestii de astea la noi daca nu scoti pe loc 6-7 sute de euro cand ti se cer la REPREZENTANTA, da? Si ca sa stii si tu, daca schimbai ceasurile, ajungeai mai repede la suta, da? Asa ca n-am ce-ti face, daca n-ai percutat imediat, tu ai pierdut.

Si inca ceva, daca vrei sa verifici presiunea in penuri, te programezi la reprezentanta ca orice om civilizat. Daca nu o pt rezolva cei de acolo si iti spun sa schimbi rotile, te conformezi, da? Ca sa nu mai ajungi in situatii de astea jenante pe forum.

 

Sa traim bine ! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am montat + activat la un user pe forum si m`a costa fix 60ron si operatiunea am facut`o la 11 seara la lumina tel si nu au fost nici un fel de probleme!

Asa k pentru cine mai vrea activarea manetei BC recomand userul valymad....baiatul asta chiar stie ce este aia,chiar si pe intuneric!:twoup:)

Imi pare rau de ex ta,dar in majoritatea cazurilor,habar nu au cu ce se mananca anumite operatiuni de service!

Eu am fost la MHS pt o diagnoza si knd mi`au dat factura aveam 8 x diagnoza interfata de 14 ron bucata!:)))

 

P.S. --Fara TVA:))

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

Auto Transilvania sau cum i zice la reprezentata de la cluj e ce-a mai slaba .am intrat cu masina buna acolo am iesit cu ea stricata ...am reparat-o la reprezentanta din brasov.am stat 2 ore pentru o factura facuta gresit .la telefon nu comunica istoricu daca le dai VIN -ul spun ca trebuie sa mergi la ei si sa fi proprietar...intr-un cuvant :execrabil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.